پروژه  AirGig؛ راه‌حل مبتکرانه AT&T جهت ارائه خدمات اینترنت با دکل برق!

پروژه AirGig؛ راه‌حل مبتکرانه AT&T جهت ارائه خدمات اینترنت با دکل برق!

انتقال اینترنت باسرعت گیگابیت به مناطق دورافتاده هدفی است که بسیاری از شرکت‌های بزرگ دنیا درصدد تحقق آن هستند. حال اپراتور مخابراتی AT&T  که بزرگ‌ترین شرکت مخابرات تلفن ثابت و سرویس‌دهنده اینترنت پهن‌باند و دومین اپراتور بزرگ تلفن همراه آمریکا به شمار می‌رود از اجرای پروژه AirGig خبر می‌دهد؛ طرحی که به‌منظور رساندن اینترنت به مکان‌های دورافتاده از زیرساخت‌های موجود خطوط انتقال و تیرهای برق استفاده می‌کند.

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، برای اجرایی شدن طرح AirGig‌ شرکت AT&T درصدد است هزاران ایستگاه‌ رادیویی کوچک که به سبب ساختارشان هزینه کمی نیز دارند را با بهره‌گیری از زیرساخت خطوط و دکل‌های انتقال برق نصب کند این ایستگاه‌ها شامل آنتن‌های پلاستیکی است که می‌بایست برای انتقال سیگنال دیتا به خطوط انتقال برق اضافه شود تا میدان الکترومغناطیسی لازم برای هدایت سیگنال‌ها در اطراف خطوط برق به وجود آید. طرح مذکور بر روی۳۲۰ هزار کیلومتر خطوط برق ولتاژ قوی و ۸٫۸ میلیون کیلومتر خطوط توزیع برق محلی قابل‌اجرا خواهد بود.

airgig

اجرای چنین طرحی که فاز آزمایشی آن در برخی مناطق اجراشده از نصب خطوط فیبرنوری ساده‌تر بوده و محدودیت‌های قبلی سرعت در طرح اولیه که یک دهه قبل اجرا شد را نخواهد داشت. هزینه طرح AirGig هم با توجه به مهیا بودن زیرساخت‌های اولیه محدود به نصب آنتن‌های پلاستیکی خواهد بود.

Experimental Guided Mode Technology
Experimental Guided Mode Technology

AT&T  توضیح دقیقی در رابطه با نحوه دقیق عملکرد این فناوری ارائه نکرده اما Andre Fuetsch، مدیر ارشد فناوری AT&T در خصوص این طرح می‌گوید: آنتن‌های پلاستیکی که در طول خطوط ولتاژ متوسط قرار می‌گیرند هیچ ارتباط مستقیم الکترونیکی با خطوط  برق نخواهند داشت و با نصب بر روی دکل‌های برق تنها از خاصیت فیزیکی این دکل‌های انتقال برق برای ارسال امواج اینترنت استفاده خواهد شد. پروژه AirGig، به ما کمک خواهد کرد تا از هزینه‌های اضافی برای حفر خطوط کابل فیبر نوری برای ارسال اینترنت به این مناطق که بسیار دشوار است، صرفه‌جویی کنیم.”

چندی پیش نیز AT&T اعلام کرده بود در حال استفاده آزمایشی از تعدادی پهپاد برای ارتقای شبکه‌های بی‌سیم نسل چهارم خود، همچنین بررسی وضعیت ۶۵ هزار دکل مخابراتی است.

ترجمه و گردآوری: تحریریه نشریه الکترونیک ترند