همکاری غول‌های خودروساز و مخابراتی و تأسیس انجمن خودروهای ۵G

همکاری غول‌های خودروساز و مخابراتی و تأسیس انجمن خودروهای ۵G

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، سه خودروساز برتر جهان با همکاری ۵ اپراتور بزرگ مخابراتی، قصد دارند  با ایجاد انجمن ۵G، خودروهای نسل آینده را مجهز به اتصالات نسل پنجم مخابراتی و اینترنت اشیاء (IoT) کنند.

انجمن ۵G Automotive Association که توسط آئودی، بی ام و، دایملر، اریکسون، هوآوی، اینتل و نوکیا تأسیس گشته با هدف توسعه راهکارهای ارتباطی و پشتیبانی از پروتکل‌هایی است که ارتباط بین خودروها و حمل و نقل هوشمند را به یک استاندارد تبدیل کرده تا به عرضه محصولاتی دست بزنند که ضمن اتصال همیشگی و پایدار، امنیت را برای حمل‌ونقل دیجیتال در یک شهر هوشمند به ارمغان بیاورد.

در واقع ایده ای که در پشت این همکاری وجود دارد، این است که تمام خودروهای در حال حرکت به اینترنت متصل شده و با همدیگر به نوعی صحبت کنند. با استفاده از سرعت بسیار بالاتر نسل پنجم شبکه (۵G)، اتومبیل ها قادر خواهند بود به دستگاه های بیشتری متصل شده و حجم بسیار بیشتری از اطلاعات را بدون تاخیر رد و بدل کنند. [منبع]

نسل پنجم تلفن همراه یا ۵G با پشتیبانی از حجم وسیعی از دیتا با تأخیر زمانی بسیار پایین و در دسترس و فراهم بودن دائمی می‌تواند ارتباطات امنی را در برگیرد و با پروتکل تعریف‌شده «ارتباطات خودرو به هر چیزی»  C-V2X (Cellular Vehicle to Everything) امکان رانندگی بدون دغدغه و مشکل را به ارمغان بیاورد.

این امر، فرصت جدید برای یکپارچه‌سازی سیاست‌های خودروسازان و اپراتورهای مخابراتی را در سطح جهانی ایجاد می‌کند و باعث توسعه پلتفرم یونیورسال و عالم‌گیر در این زمینه می‌شود.

فناوری ناشی از C-V2X، ارتباطات بی‌سیم با سرعت‌بالا را با تأییدیه امن و توزیع دیتا در محیط کلود فراهم می‌سازد و کریستوف گروته از مدیران ارشد بی.ام.و ضمن تایید این نکته می‌گوید شبکه ۵G می‌تواند در امر توسعه خودروهای خودران کمک بزرگی باشد.[منبع]

ازآنجایی‌که این خودروسازان با ۵ بازیگر بزرگ حوزه مخابراتی وارد همکاری شده‌اند، آن‌ها مطمئن خواهند بود مدل‌هایی که از دستاوردهای این همکاری حاصل می‌شود به آخرین سیستم‌ها در نوع خود مجهز هستند.

ترجمه و گردآوری: تحریریه نشریه الکترونیک ترند