توسط اپراتور Telstra: دسترسی به اینترنت با سرعت یک گیگابیت در ثانیه در استرالیا محقق شد

توسط اپراتور Telstra: دسترسی به اینترنت با سرعت یک گیگابیت در ثانیه در استرالیا محقق شد

اولین دکل تلفن همراه که قادر به ارائه خدمات بارگذاری داده با سرعت یک گیگابیت در ثانیه به کاربران است، توسط اپراتورمخابراتی Telstra در استرالیا نصب شد.

تجهیزات نصب شده از فناوری بی‌سیم Gigabit LTE برای ارائه این خدمات به کاربران استفاده می‌کند و می‌تواند خدمات دسترسی به داده را با حداکثر سرعت یک گیگابیت در ثانیه به کاربران ارائه دهد.

شرکت‌های کوآلکوم، نت گیر، اریکسون در استرالیا نیز آمادگی خود را برای عرضه محصولاتی که از این فناوری پشتیبانی کند، اعلام کرده‌اند. دکل یادشده در قالب شبکه نسل چهارم تلفن همراه اپراتور تلسترا به کار گرفته خواهد شد و استفاده عمومی از آن تا قبل از پایان سال ۲۰۱۶ ممکن می‌شود.

این در حالی است که شرکت کوآلکوم هم از عرضه نسل جدید مودم‌های خود موسوم به X۱۶ خبر داده که در شبکه‌های  gigabit LTE به کار گرفته خواهد شد. گوشی‌های هوشمندی که بخواهند از مزایای این شبکه بهره‌مند شوند باید از تراشه‌های جدید اسنپ دراگون ۸۲۱ بهره بگیرند که در نیمه اول سال ۲۰۱۷ ساخته می‌شوند.

مودم X16 دسترسی به‌سرعت بارگذاری بیش از ۶۰۰ مگابیت در ثانیه را برای کاربران گوشی‌ها و تبلت های مختلف ممکن می‌کند. منبع

مدیران کوالکام همچنین چندی پیش با حضور در همایش ۴G/5G در هنگ‌کنگ از عرضه اولین مودم نسل پنجم موسوم به Snapdragon X50  خبر دادند؛ این امیدواری وجود دارد که با نصب تجهیزات شبکه‌های نسل پنجم تلفن همراه سرعت بارگذاری داده‌ها در سال ۲۰۱۸ تا حداکثر ۵ گیگابیت در ثانیه هم افزایش یابد که انقلابی در دنیای مخابرات ایجاد خواهد کرد؛ زیرا با تحقق چنین سرعتی درزمینهٔ بارگذاری اطلاعات می‌توان اطلاعات کل یک دی‌وی‌دی را در کمتر از یک ثانیه بارگذاری کرد.

مودم یادشده در نیمه اول سال ۲۰۱۸ توسط کوآلکوم عرضه می‌شود و پیش‌بینی می‌شود استاندارد نسل پنجم تلفن همراه تا همان زمان نهایی شود.

پیش‌بینی می‌شود تست مودم‌های نسل پنجم از اوایل سال ۲۰۱۸ با همکاری شرکت‌های مخابراتی مانند ورایزون آغاز شود. ورایزون آزمون‌های ضروری را بر روی باند طول‌موج ۲۸ گیگاهرتزی آغاز کرده است. قرار است مودم‌های X50 بر روی همین طول‌موج فعال شوند.منبع

کارشناسان می گویند استفاده از فناوری نسل پنجم تلفن همراه همزمان با برگزاری المپیک زمستانی سال ۲۰۱۸ در کشور کره ممکن خواهد شد تا بارگذاری کل محتوای یک دی وی دی در کمتر از یک ثانیه ممکن شود.

گردآوری: تحریریه نشریه الکترونیک ترند