حمله DDos جهانی؛ وب‌سایت‌های پربیننده امریکا از کار افتادند

حمله DDos جهانی؛ وب‌سایت‌های پربیننده امریکا از کار افتادند

دو حمله سایبری فعالیت چندین سایت پربیننده را برای ساعتی در شرق آمریکا مختل کرد؛ دست‌کم دو موج حملات سایبری پی‌درپی در روز جمعه، فعالیت چندین سایت‌ اصلی اینترنتی را مختل کرده و باعث شدند میلیون‌ها کاربر در شرق آمریکا از دسترسی به توئیتر، ساوند کلاود، نت‌فلیکس، آمازون، تامبلر و ردیت محروم شوند؛ به گزارش روزنامهusatoday، نخستین موج این حملات سایبری از ساعت ۷:۱۰ صبح جمعه آغاز شد، که درنهایت در ساعت ۹:۳۰ مشکل حل شد. اما اندکی بعد موج دوم حملات آغاز شد که تا ظهر ادامه داشت.

دلیل عمده قطع دسترسی کاربران شرق آمریکا به برخی وب‌سایت‌های عمده، رد گسترده درخواست‌های دسترسی به سرورهای شرکت داین (Dyn)، که به دنبال حملات سایبری به‌صورت خودکار انجام می‌شود، عنوان‌شده است.

یکی از مدیران داین حمله امروز را “حمله دی‌داس جهانی” خوانده است.

داین، شرکت فناوری‌های زیرساخت اینترنت می‌گوید صبح و عصر امروز مورد حمله سایبری قرار گرفته است، ظاهرا عملکرد سرور این شرکت حدود ساعت ۷:۱۰ به‌وقت شرق آمریکا مختل شد و متخصصان داین بلافاصله حملات سایبری صورت گرفته علیه سرورهای اصلی را زیر نظر گرفته و دست‌به‌کار شدند.

ddos-usa

گفته می‌شود که سایت‌های رسانه‌هایی چون سی‌ان‌ان و گاردین هم برای برخی کاربران از دسترسی خارج شده است.

بنا به اعلام داین شبکه دامنه نام این شرکت مورد حمله توزیع‌شده محروم‌سازی از سرویس (یا DDoS) قرار گرفته و در حال مقابله با آن است. در این روش حمله‌کنندگان با تعداد زیادی کامپیوتر و شبکه‌هایی که در اختیار دارند و با ارسال انبوه تقاضا به یک سایت مشخص یا یک سرور، آن راهدف می‌گیرند و با ارسال درخواست‌های جعلی انبوه و ایجاد ترافیک مصنوعی عملکرد سیستم را دچار اختلال کرده و آن سرورها را از کار می‌اندازند.

سخنگوی کاخ سفید نیز گفته است که وزارت امنیت داخلی ایالات‌متحده وضعیت را تحت نظر دارد، اما در این مقطع زمانی اطلاعاتی درباره این‌که چه کسانی پشت این فعالیت‌های خرابکارانه بوده‌اند، ندارد.

هویت یا انگیزه حمله‌کنندگان در گزارش رسانه‌های آمریکایی مشخص نشده است.

حمله امروز چند هفته به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و در حالی انجام شده که نگرانی‌ها درباره تهدیدهای سایبری در این کشور بالا گرفته است.
حدود یک ماه پیش یک کارشناس پرسابقه امنیت اینترنت هشدار داد که هکرهایی که هویتشان مشخص نیست در تلاش برای مختل کردن اینترنت هستند. بروش اشنایر، متخصص مسایل امنیتی، گفته بود در یک سال گذشته حملاتی “کاملا دقیق” علیه شرکت‌های اصلی که زیرساخت‌های اینترنت را فراهم می‌‎کنند صورت گرفته است.

گردآوری و ترجمه: تحریریه نشریه الکترونیک ترند