درآمدزایی AT&T از طریق فروش پنهانی اطلاعات خصوصی کاربران

درآمدزایی AT&T از طریق فروش پنهانی اطلاعات خصوصی کاربران

شرکت مخابراتی AT&T آمریکا با اجرای یک برنامه مخفیانه موسوم به Hemisphere به پلیس و نهادهای قضایی ایالات‌متحده امکان داده تا بدون نیاز به‌حکم قضایی کل متادیتای مکالمات انجام‌شده مشتریانش دسترسی یابند.

برپایه گزارش وب‌گاه خبری Business Insider، برنامه Hemisphere عملا اطلاعات تماس، مکالمات، موقعیت تماس‌گیرندگان و دیتای تمامی مشترکان را هدف قرار داده و امنیت و حریم شخصی میلیون‌ها نفر را از این طریق به خطر می‌اندازد.

اگرچه نخستین بار روزنامه نیویورک‌تایمز در سال ۲۰۱۳ اطلاعاتی در مورد به‌کارگیری این برنامه مخفی منتشر کرد، اما اکنون اسناد تازه‌ای در این زمینه منتشرشده که نشان می‌دهد ابعاد برنامه یادشده بیش‌ازحد اولیه افشاشده است و به پلیس امکان می‌دهد بدون نیاز به ارائه هیچ حکم و درخواستی به داده‌های خصوصی کاربران دسترسی یابد. آنان برای مشاهده اطلاعات تماس‌های کاربران تنها باید اعلام کنند که اطلاعات درخواستی به تحقیقاتشان مربوط می‌شود.

AT&T در فاصله ژانویه تا ژوئن سال جاری میلادی با بیش از صد و سه هزار درخواست دریافت اطلاعات مواجه بوده که تنها حدود ۲۰ هزار درخواست حاوی دلایل موجهی بوده که دریافت این اطلاعات را توجیه کند.

اجرای طرح Hemisphere از سال ۲۰۰۷ ثمره همکاری AT&T، پلیس و نهادهای قضایی آمریکاست که ادعاشده باهدف مقابله با قاچاق مواد مخدر صورت می‌گیرد. تلاش‌های فراوان برای مخفی نگه‌داشتن اجرای این برنامه سرانجام سه سال قبل شکست خورد.

این اپراتور بابت این همکاری با پلیس، سالانه مبالغ مختلفی را دریافت می‌کند که از ۷۷ هزار دلار تا یک‌میلیون دلار در سال در نوسان است.

منبع