اخراج کارکنان Google Fiber؛ توسعه پروژه فیبرنوری گوگل متوقف شد

اخراج کارکنان Google Fiber؛ توسعه پروژه فیبرنوری گوگل متوقف شد

“یکی از موارد جذاب فناوری بی‌سیم این است که به شما این امکان را می‌دهد که به منازل و کاربرانی دسترسی پیدا کنید که در مناطقی با تراکم پایین‌تر هستند، مناطقی که استفاده از فیبرنوری در آنجا بسیار گران تمام می‌شود”؛ این جمله ای بود که ۶ ماه پیش کریگ برت مدیر بخش Google Access شرکت آلفابت که بر واحد Google Fiber نیز نظارت دارد، گفته بود.

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، اکنون گوگل پس از گذشت شش ماه تائید کرده است که توسعه پروژه فیبرنوری این شرکت در امریکا با کندی مواجه شده و تقریبا به حالت تعلیق درآمده است؛ گوگل درعین‌حال اعلام کرده است که به دنبال فناوری‌های دسترسی پهن باند جایگزین در این حوزه است.

به گفته مدیران گوگل توسعه فیبرنوری در شهرهایی که عملیات اجرایی این پروژه در آن‌ها شروع‌شده یا در حال فعالیت می‌باشد ادامه خواهد یافت اما در سایر مناطق و شهرهایی که در صف انتظار بوده متوقف خواهد شد.

در حال حاضر این خدمات در ۱۲ شهر امریکا ارائه‌شده یا مراحل تکمیلی را می‌گذراند و ۱۱ شهر نیز در لیست انتخابی گوگل بوده‌اند که با تصمیم جدید انجام پروژه فیبرکشی در این یازده منطقه منتفی شده است.

براساس اطلاعیه داده‌شده این وقفه جهت اصلاح و بازبینی رویکرد این شرکت در توسعه دسترسی به پهن باند لازم بوده است، گوگل دراین‌باره توضیح بیشتری ارائه نکرده است اما گفته است تمرکز ما بر روی به‌کارگیری فناوری‌های جدید و شیوه‌های نوین، جهت گسترش اینترنت پرسرعت بیش ازآنچه تا امروز مطرح بوده خواهد بود.

ماه گذشته نیز گزارشی منتشر شده بود مبنی بر دستور اخراج ۱۰۰۰ نفر از کارکنان Google Fiber توسط لری پیج مدیرعامل آلفابت.
وب‌گاه خبری بلومبرگ نیز دراین‌باره خبر از استعفا و کناره‌گیری “کریگ برت” که فعالیت‌های واحد فیبرنوری نیز تحت مدیریت وی بوده، داده است، گوگل درباره جانشین وی اظهارنظری نکرده است.
درگزارش بلومبرگ به این نکته اشاره‌شده است که همراه با برت، حدود ۹% از کارکنان بخش Google Fiber نیز این شرکت را ترک کرده‌اند.

google-fiber

پروژه فیبرنوری گوگل پیش‌تر قرار بود در تمامی شهرها و در مناطقی که در آن تعداد متقاضیان به حدنصاب رسیده باشد اجرا شود؛ سرعت این سرویس اینترنتی معادل ۱گیگابیت بر ثانیه تعریف‌شده بود.

گوگل از مدت‌ها پیش قصد داشته با ورود به بخش ارائه بسترهای اتصال به اینترنت منازل، بازار بزرگ و سودآور ISP ها در امریکا را از انحصار اپراتورها و سرویس‌دهنده‌های قدیمی و البته قدرتمند همچون AT&T، Comcat ،Verizon  و…خارج کرده و به‌عنوان رقیبی پرقدرت وارد میدان شود.

مشکل اصلی پروژه فیبرگوگل هزینه بالا و چالش “آخرین مایل” (فرآیند سیم‌کشی فیبرنوری به تک‌تک منازل است) است که مستلزم قرار دادن کابل‌های فیبر نوری است که هزینه بالایی را برای این شرکت داشت.

علاوه بر پروژه فیبر نوری، پروژه اینترنت رسانی با بالون نیز در دستور کار این شرکت قرار دارد، چند ماه پیش نیز اریک اشمیت رئیس هیئت‌مدیره هلدینگ آلفابت در خلال نشست سالانه سهام‌داران این شرکت به سهامداران گفته بود که آلفابت (هلدینگ مادر گوگل) روی فناوری جدید و ارزان‌قیمت‌تری متمرکزشده است تا اینترنت فوق پرسرعت از طریق WiFi را به منازل مردم وارد کند.

اشمیت در آن مقطع گفته بود “به نظر می‌رسد که راه‌حل‌های بی‌سیمی وجود داشته باشد که نقطه‌به‌نقطه هستند و امروزه به دلیل وجود پیشرفت‌ها در فناوری نیمه‌هادی‌ها گران نیستند؛ این راه‌حل‌های نقطه‌به‌نقطه اکنون ارزان‌تر از کندن زمین و باغ شما برای اتصال کابلی و هزینه بسیار سنگین نصب تجهیزات فیزیکی است”!

منبع: اختصاصی تحریریه نشریه الکترونیک ترند