استقرار تعداد بیشتری کپی روت سرور جهانی در ایران

استقرار تعداد بیشتری کپی روت سرور جهانی در ایران

ایران یکی از آخرین کشورهای میزبان سرورهای ریشه دامنه بود، پس از راه‌اندازی نخستین کپی روت سرور جهانی، اکنون ایران در تلاش برای اخذ میزبانی‌ از سرویس دهنده‌هایی در آمریکا، سوئد و مؤسسه ICANN است.

سازمان فناوری اطلاعات ایران پس از انعقاد تفاهم نامه‌ بین‌المللی با شرکت RIPE NCC، نسخه کپی (Mirror) سرویس دهنده نام دامنه ریشه K مصطلح به K_Root DNS را به داخل شبکه IP ایران منتقل کرده که از تاریخ ۱۳۹۴/ ۰۱/ ۳۱ در حال سرویس‌دهی است و روزانه حدود ۴۵ میلیون درخواست را پاسخ می‌دهد.

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، سرورهای ریشه انتهای زنجیره جست‌وجوی آدرس‌های اینترنتی در سامانه DNS هستند؛ در حال حاضر ۱۳ روت سرور اصلی در کل دنیا وجود دارد.

وقتی شما یک آدرس مانند www.AAAA.com را در مرورگر خود تایپ می‌کنید در مرحله اول، مرورگر شما از سیستم‌عامل کامپیوتر می‌خواهد اگر این آدرس را در حافظه Cache خود دارد، آن را روی صفحه مرورگر برایتان بارگزاری کند، در غیر این صورت آدرس را به نزدیک‌ترین DNS برای جست‌وجو ارسال می‌کند. حالا در این مرحله اگر آن DNS هم آدرس را در حافظه‌اش نداشت آن را به روت سرور می‌فرستد تا روت سرور تشخیص دهد این آدرس مربوط به کجا است. آدرس‌دهی در روت سرورها به شکل سلسله مراتبی پیش می‌‌رود.

روت سرورهای دنیا آدرس تمام پسوند‌های دامنه (TLD) ‌های مختلف را در خود ذخیره دارند. بنابراین اگر شما کل یک آدرس اینترنتی را در اختیار نداشته باشید، این روت سرورها شمارا به سمت سروری که TLD.COM را ذخیره دارد هدایت می‌کند و از این زمان بقیه مراحل دنبال می‌شود.  بدون وجود سرورهای ریشه نمی‌توان به سمت سرورهای TLD هدایت شد و این یعنی یک آدرس اینترنتی در شبکه سرگردان باقی خواهد ماند.

اطلاعات حیاتی و حساسی روی یک روت سرور اینترنتی نگهداری می‌شود و از بین رفتن اطلاعات این روت سرور به معنای یک کار جبران‌ناپذیر است. به همین خاطر ۱۳ روت سرور اصلی در کل دنیا وجود دارد که تمامی آن‌ها اطلاعات مربوط به TLD سرورها را به‌صورت مشابه در خود ذخیره دارند.

استقرار کپی روت سرور چه مزیتی دارد؟

این روت سرورها از حرف A تا M نامگذاری شده‌ا‌ند و مدیریت هر یک از ۱۳ سرور ریشه بر عهده یک نهاد است. نکته جالب اینکه مدیریت تنها سه نهاد (I, K, M) غیر آمریکایی است . سرور دامنه ایران در دسته K_Root است که مدیریت آن بر عهده RIPE است.

سرویس دهنده نام دامنه ریشه کی (K) در ایران
درهمین رابطه براساس گزارش فارس نیوز، بنابر اطلاعات رسیده از سازمان فناوری اطلاعات، این سازمان برای توسعه این روند، پیگیری برای میزبانی‌هایی از سایر سرویس دهنده‌های نام دامنه ریشه مانند DNS F_Root از Internet Systems Consortium. آمریکا، I-Root DNS از Netnod واقع در استکهلم سوئد و L-Root DNS از مؤسسه ICANN به داخل کشور در دست اقدام و بررسی است.

طراحی و پیاده‌سازی سامانه سرویس‌ دهنده‌های نام دامنه عمومی استانی
سازمان فناوری اطلاعات ایران، به منظور تکمیل وظیفه کپی سرویس دهنده نام دامنه ریشه (از جمله K-Root) در ایران و تسریع در ارسال پاسخ به درخواست‌های ارسالی از کاربران اینترنت، اقدام به طراحی شبکه Enterprise public DNS در مراکز داده سازمان کرده که برای کاربران شبکه ملی اطلاعات و شبکه اینترنت نیز قابل استفاده است.

به تاکید این سازمان، این پروژه صرفاً نصب و راه‌اندازی تعدادی سرویس دهنده نام دامنه (DNS) نیست بلکه یک شبکه DNS با استفاده از تکنولوژی Anycast و با استفاده از پروتکل مسیریابی BGP و تعدادی آدرس IP عمومی رند خواهد بود.

استفاده از تکنولوژی Anycast باعث می‌‌شود ترافیک در شعبه‌های مختلف در مناطق جغرافیایی مختلف پخش شود.
پروتکل مسیریابی BGP یک پروتکل مسیریابی است که ارتباط بین سیستم‌های مستقل را فراهم می‌کند و به ارتباط مستقیم دو رو‌تر در شبکه نیاز ندارد.
این شبکه طوری پیاده‌سازی خواهد شد که هر کاربر با استفاده از آدرس IP و محل جغرافیایی، درخواست خود را به نزدیک‌ترین سرویس دهنده ارسال و در اسرع وقت پاسخ دریافت کند.

طراحی Enterprise Authoritative DNS در شبکه ملی اطلاعات
برای ثبت هر نام ناحیه‌ای، نیاز به راه‌اندازی دو سرور DNS از نوع Authoritative (معتبر) است.
این سرور‌ها اطلاعات مربوط به ناحیه و جزییات اطلاعات زیردامنه‌ها و میزبان‌های موجود در این ناحیه را بر عهده دارند و از نظر امنیتی نباید وظیفه سرویس‌دهی به درخواست‌های عمومی دامنه‌های دیگر موجود در اینترنت را بر عهده داشته باشند.

به عبارت دیگر وظیفه سرورهای رفت و برگشتی (Recursive) نباید به این‌گونه سرور‌ها واگذار شود.
اگرچه ایران یکی از آخرین کشورهای میزبان سرورهای ریشه دامنه بود، اما این مساله توجه موسسات بین‌المللی به تاثیر راه اندازی این سرور در ایران و تاثیر آن در عملکرد اینترنت جهانی را جلب کرد.

مطابق انتظار سرور K-root راه‌اندازی شده تاخیر دسترسی به سرورهای ریشه K در ایران را کاهش داده است.
در ‌‌نهایت راه اندازی این سرور موجب شد سرورهای ریشه دسته k در صدر درخواست‌های ارسالی از ایران جای بگیرد.
از این رو و انتظار می‌رود ایران نیز مانند سایر کشور‌ها، میزبان تعداد بیشتری از سرورهای ریشه باشد.