سرمایه‌گذاری یک میلیارد پوندی دولت انگلستان در شبکه‌های فیبرنوری

سرمایه‌گذاری یک میلیارد پوندی دولت انگلستان در شبکه‌های فیبرنوری

دولت انگلستان تأیید کرده است که قصد دارد روی شبکه‌های فیبر نوری سرمایه‌گذاری کند. به گفته فیلیپ هاموند وزیر خزانه‌داری این کشور، در سال مالی ۲۰۲۰-۲۰۲۱، یک میلیارد پوند برای توسعه اتصال‌های فیبر نوری و نسل پنجم شبکه‌های موبایل (۵G) سرمایه‌گذاری خواهد شد.

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، ۷۴۰ میلیون پوند از این مبلغ از صندوق سرمایه‌گذاری بهره‌وری ملی تأمین خواهد شد. این صندوق ۲۳ میلیارد پوندی برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت، مسکن و تحقیق و توسعه ملی در انگلستان ایجادشده است.
قبلاً هم در رسانه‌های انگلستان اعلام‌شده بود که دولت صندوق جدیدی برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت دیجیتال ایجاد خواهد کرد. این صندوق سرمایه‌ای بالغ‌بر ۴۰۰ میلیون پوند خواهد داشت و انتظار می‌رود، طی چهار سال آینده، بخش خصوصی نیز حداقل به همین اندازه در پروژه‌های فیبر نوری سرمایه‌گذاری کند. به‌این‌ترتیب، تا سال ۲۰۲۰، تمایل بازار برای استفاده از اتصال‌های تمام فیبری در میلیون‌ها محل جدید افزایش چشم‌گیری خواهد داشت.
به‌علاوه، دولت قول داده است برای حمایت از ایجاد دسترسی به فیبر نوری در خانه‌ها و محل‌های کار، از اول آوریل ۲۰۱۷ (معادل ۱۲ فروردین ۱۳۹۶)، به مدت پنج سال مالیاتی برای زیرساخت فیبر نوری دریافت نکند.

fibre-connections-as-percentage-of-total-broadband-connections
Fiber connections as percentage of total broadband connections among countries reporting fiber services, Dec 2014

به نظر می‌رسد که این تصمیم در پاسخ به درخواست تام ماکریج، مدیرعامل ویرجین مدیا (شرکت ارائه‌کننده خدمات تلفن ثابت، تلفن همراه، اینترنت و تلویزیون کابلی فیبر نوری در بریتانیا) باشد که هم‌زمان با اعلام بودجه پاییز، نوشته‌ای در مجله Financial Times منتشر کرده بود.
او در این نوشته گفته است که مشکل عمده شرکت‌هایی مثل Virgin Media این است که نمی‌توانند به زیرساخت‌های محلی دسترسی داشته باشند.
این شرکت قول داده است که چهار میلیون منزل و محل کار را به شبکه فیبر نوری متصل کند. او اضافه کرده است که شرکت‌های مخابراتی باید برای کسب اجازه از شوراهای محلی نسبت به دیگر شرکت‌ها هزینه‌های بسیار بیشتری پرداخت کند.

بقیه حمایت‌های دولت صرف سرمایه‌گذاری برای افزایش قدرت ستون فقرات شبکه فیبر نوری در سراسر انگلستان خواهد شد و در این میان به ارائه فیبر نوری در مکان‌های عمومی و کسب‌وکار‌ها اولویت داده خواهد شد.
دولت برای این کار با مسئولان محلی همکاری کرده و پس از ارائه بودجه در پاییز، در این رابطه فراخوانی نیز برای ارائه راه‌حل‌های ممکن، صادر خواهد شد.
پیاده‌سازی شبکه‌های ۵G: برنامه دیگر دولت انگلستان خواهد بود.

در راستای توسعه زیرساخت های دیجیتال، به همراه بودجه دولت در بهار ۲۰۱۷، برنامه‌ای نیز برای پیاده‌سازی شبکه‌های ۵G ارائه می‌شود. این برنامه نحوه تأمین منابع مالی برای ایجاد برنامه‌ای هماهنگ و اجرای آزمایشی شبکه‌های ۵G را ارائه خواهد کرد تا انگلستان بتواند در انقلاب جهانی ۵G پیشتاز بماند.

موج جدید سرمایه‌گذاری‌ها در حالی ایجادشده است که برنامه پیاده‌سازی اینترنت پرسرعت در انگلستان رو به پایان است. بر اساس این برنامه که در سال ۲۰۱۳ شروع شد، منابع مالی در اختیار شورا‌ها و اپراتورهای محلی قرار گرفت تا اتصال‌های پرسرعت خود را تا ۲۴ Mbps ارتقا دهند. BT از این کار بیشترین سود را برده است و روی اجرای FTTC تمرکز دارد.

دولت انگلستان به‌تازگی گفته است که ۹۱% از منازل و کسب‌وکارهای انگلستان در حال حاضر حداقل سرعت ۲۴ Mbps دارند. هدف مرحله دوم برنامه این است که تا سال ۲۰۱۷ یا ۲۰۱۸ این عدد به ۹۵ درصد برسد و تا ۲۰۱۹ به ۹۷-۹۸ درصد افزایش پیدا کند. دولت هنوز به دنبال این است که راهکارهایی برای دسترسی به محل‌های صعب‌العبور پیدا کند.

منبع: اختصاصی تحریریه نشریه الکترونیک ترند