توسط شرکت Transit Wireless: تجهیز تمام ایستگاه‌های مترو شهری نیویورک به WiFi رایگان

توسط شرکت Transit Wireless: تجهیز تمام ایستگاه‌های مترو شهری نیویورک به WiFi رایگان

مسئولان متروی شهر نیویورک که ۵ سال پیش به شهروندان نیویورکی وعده تجهیز تمامی ایستگاه های زیرزمینی خطوط مترو این شهر تا پایان سال ۲۰۱۷  را به سرویس اینترنت وای فای داده بودند؛ با نصب ۵۰۰۰ نقطه اتصال بی سیم (AP) وعده خود را زودتر عملی کردند تا پیش از فرارسیدن سال جدید میلادی عیدی خود را به شهروندان داده باشند!

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، بدین ترتیب تمامی ۲۷۹ ایستگاه زیرزمینی خطوط متروی نیویورک به شبکه شرکت Transit Wireless متصل شدند تا مسافران این خطوط از سرویس اینترنت بی سیم رایگان بهره مند شوند؛ تکمیل این پروژه از سال ۲۰۱۱ آغاز شده بود.

سیستم WiFi متروی این شهر به صورت قرارداد زمانی عمل می کند، درواقع این سرویس محدودیت یک ساعته دارد اما کاربران می‌توانند این قرارداد رایگان را به مدت یک ساعت مجدداً تمدید کنند.

از نظر تعداد تجهیزات بکار رفته می‌توان به ۵۰۰۰ اکسس پوینت، ۲۰۰  کیلومتر خطوط فیبرنوری و ۷۰۰۰ آنتن موبایل اشاره کرد. شرکت Boingo Wireless در قرارداد با Transit Wireless تجهیز بخشی از این ایستگاه ها را به عهده داشته است.

گفتنی است از جمله مشکلات اجرایی پوشش کامل بی سیم برای محیط هایی با وسعت زیاد، نیاز به نصب AP های متعدد می‌باشد، از آنجا که نکته مهم، مدیریت متمرکز چنین سیستم هایی است. مشکلاتی همچون تداخل فرکانسی بین اکسس پوینت ها، عدم کیفیت مناسب در بحث رومینگ و… سیستم های آنتن توزیع شده (Distributed Antenna System) جهت کمک به حل چنین چالشهایی می باشد. سیستم DAS در فرودگاه‌های بزرگ، استادیوم‌ها، مراکز تفریحی، مراکز خرید و … نصب می‌شود تا امکان پوشش‌دهی کامل شبکه‌ را فراهم کند و در شرایطی که دسترسی به سیستم‌های سلولی کوچک وجود ندارد، خدمات مورد نیاز از طریق آن ارایه شود.

ny-metro-indoor-antenna
تصویر: نمونه آنتن نصب مرتبط با سیستم DAS نصب شده توسط ترنزیت وایرلس در ایستگاه مترو نیویورک

با توجه به اینکه مترو نیویورک با ۴۶۲ ایستگاه (۲۷۹ ایستگاه زیر زمینی) یکی از بزرگترین و طولانی‌ترین خطوط متروی شهری(رتبه چهارم) در جهان است، روزانه میزبان میلیون ها نفر متقاضی اتصال به اینترنت خواهند بود و این مسئله نیازمند تجهیزات بسیار قدرتمند و گران قیمتی است.
متروی شهری نیویورک جزو معدود قطارهای شهری در جهان است که بصورت ۲۴ ساعته و در تمامی روزهای سال و بدون تعطیلی به ارایه خدمات و سرویس‌دهی می‌پردازد حجم جابجایی روزانه شبکه مترو این شهر بیش از پنج میلیون نفر است.

transitwireless
نکته جالب اینکه در حال حاضر تمام مسیر مترو این شهر تحت پوشش سرویس تلفن همراه نیست، بدین ترتیب پروژه بعدی تکمیل پوشش سلولی شبکه موبایل در مترو این شهر است که قرار است تا پایان سال ۲۰۱۷ به سرانجام برسد.

شایان ذکر است در حال حاضر در نیویورک، کیوسک های قدیمی تلفن جای خود را به کیوسک های Wi-Fi داده‌اند بدین ترتیب در اغلب نقاط این شهر امکان دسترسی به اینترنت بی سیم رایگان با سرعت ۱Gbps وجود دارد.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند