با همکاری نوکیا و هوواوی: دستیابی به سرعت ۳۵ گیگابیتی؛ رکورد ۵G شکسته شد

با همکاری نوکیا و هوواوی: دستیابی به سرعت ۳۵ گیگابیتی؛ رکورد ۵G شکسته شد

پس ازخبر رکوردشکنی اپراتور مخابراتی Ooreedoo در دستیابی به سرعت ۴۰Gbps بر بستر فیبرنوری تک‌کر با تجهیزات NG-PON2 نوکیا، اخبار رسیده از جلسه مطبوعاتی این شرکت حاکی از آن است که این اپراتور قطری-کویتی به‌تازگی توانسته است یکی از اولین سیستم‌های آزمایشی ۵G را در قطر تأسیس نماید.

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، اپراتور مخابراتی اوریدو با همکاری Huawei و Nokia، قابلیت‌های جدید ۵G را در شبکه Ooredoo Supernet درآزمایشگاه ۵G این شرکت به نمایش درآورده است.
بدین ترتیب در آزمایش‌ انجام گرفته با دستیابی به سرعت ۳۵٫۴۶ گیگابیت بر ثانیه رکورد جدیدی در این حوزه به ثبت رسید.

ooreedo-5g

به ادعای اوریدو، اگر بتوان این سرعت را که در شرایط آزمایشگاهی حاصل شده حفظ کرد، سریع‌ترین شبکه دیتا موبایل در جهان امروزی به وجود خواهد آمد.

در این آزمایش‌ها از بستر رادیویی AirScale متعلق به شرکت نوکیا استفاده شد که از طیف ۴۰۰ مگاهرتزی تحت باندفرکانسی ۴٫۵ گیگاهرتز و فناوری چندورودی چندخروجی (MIMO) برخوردار است و برای افزایش سرعت و ظرفیت شبکه از هشت آنتن گیرنده و هشت آنتن فرستنده استفاده می‌کند.

به گفته اپراتور قطری -کویتی Ooredoo ، این شرکت قصد دارد نسل پنجم تلفن همراه (۵G) را تا سال ۲۰۲۰ به صورت تجاری در اختیار مشتریان خود قرار دهد و در ایجاد شهرهای هوشمند از طریق اینترنت اشیاء (IoT) مشارکت داشته باشد.

شایان ذکر است در حال حاضر بیشترین سرعت به دست آمده تحت فرکانس ۴٫۵ گیگاهرتز، در شرایط واقعی ۱۱٫۲۹ گیگابیت در ثانیه است که توسط Docomo  ژاپن بدست آمده.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند