اعلام نقشه‌راه دولت آذربایجان برای توسعهICT: سرمایه‌گذاری ۷۰ میلیون دلاری در زمینه فیبرنوری

اعلام نقشه‌راه دولت آذربایجان برای توسعهICT: سرمایه‌گذاری ۷۰ میلیون دلاری در زمینه فیبرنوری

دولت آذربایجان نقشه راه خود برای توسعه ICT این کشور را به‌صورت عمومی منتشر کرد. این توسعه شامل احداث و به‌روزرسانی، شبکه‌های فیبر نوری به ارزش ۱۲۵ میلیون منات جمهوری آذربایجان (حدود ۷۰ میلیون دلار) تا سال ۲۰۲۰ است.

به گزارش نشریه الکترونیک ترند براساس این گزارش تا سال ۲۰۲۰، ADSL با خطوط FTTx جایگزین خواهد شد و پوشش شبکه پهن باند به ۷۰% خواهد رسید. این میزان تا سال ۲۰۲۵ به ۹۵ % افزایش پیدا می‌کند. انتظار می‌رود که تعداد اپراتورهای متصل به پورت های بین‌المللی نیز حداقل به سه عدد برسد و در آینده هم افزایش پیدا کند.
در حال حاضر تنها Data Telecom و Azertelecom این اتصال را دارند.

در همین ارتباط قرار است متوسط سرعت از ۳٫۶ مگابیت بر ثانیه (۳.۶Mbps) به ۲۰ مگابیت (۲۰Mbps) در سال ۲۰۲۰ و ۵۰ مگابیت (۵۰Mbps) در سال ۲۰۲۵ برسد.

انتظار می‌رود که این طرح تا سال ۲۰۲۰، باعث به وجود آمدن ۱۴۵۰ شغل جدید در بخش ICT بشود و تولید ناخالص ملی این کشور را ۲۳۵ میلیون منات (معادل ۱۳۰ میلیون دلار) رشد دهد.

طبق این نقشه راه، اپراتورهای Bakcell، Azercell و Azerfon، باند فرکانسی ۷۰۰ تا ۸۰۰ مگاهرتز را تا سال ۲۰۲۵ فرکانس دریافت خواهند کرد. به‌این‌ترتیب، این اپراتورها می‌توانند بدون تداخل رادیویی، خدمات بهتری ارائه دهند.

دولت همچنین به دنبال این است که سهام اپراتورهای دولتی BTRI، Azertelecom و AzInTelecom را بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰، به‌صورت عمومی عرضه کند.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند