ارائه اولین شبکه اینترنت ۱۰Gbps سراسری در اروپا

ارائه اولین شبکه اینترنت ۱۰Gbps سراسری در اروپا

نوکیا و استارمن در حال کار کردن روی اولین شبکه‌‌ای هستند که اینترنت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه‌ای را در اختیار تمام خانوارهای یک کشور اروپایی قرار می‌دهد. این طرح در کشور اِستونی در حال اجراست.

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، در تابستان گذشته، شرکت‌های فلاندی Nokia و Starman اعلام کردند که اولین شبکه فیبرنوری غیرفعال کشوری با سرعت ۱۰Gbps را در اِستونی راه‌اندازی خواهند کرد.

تنها چند هفته قبل از اینکه این خبر رسانه‌ای شود، شرکت استارمن که به‌تازگی توسط شرکت مخابرات فنلاندی الیسا به قیمت ۱۵۱میلیون یورو خریداری‌شده بود، اعلام کرد که آزمایش‌های مربوط به شبکه‌های ۱۰ گیگ خود را به پایان رسانده و آماده اجرای این شبکه‌هاست.

مدیر فناوری شرکت استارمن اعلام کرده است که در این شرایط هیچ عجله‌ای برای اجرای طرح وجود ندارد زیرا هدف این است که بهترین و قابل‌اعتمادترین راه‌حل را برای طولانی‌مدت انتخاب کنیم.

starman

به گفته ارلمن، «شبکه DOCSIS3.0 کنونی کیفیت بسیار زیادی دارد و ما می‌توانیم در سراسر شبکه خود سرعت ۵۰۰ مگابیت بر ثانیه را ارائه دهیم. به‌این‌ترتیب ما می‌توانیم بدون هیچ عجله‌ای، آزمون‌های دقیقی روی شبکه جدید انجام دهیم».

او امیدوار است که با افزایش سرعتی که در اختیار مشتریان قرار دارد، تولیدکنندگان محتوا نیز تشویق شوند که فناوری‌های خود را بهبود داده و بتوانند محتوای Full HD یا حتی فراتر از آن تولید کنند.

شهر Chattanooga در آمریکا اولین محلی بود که شبکه ۱۰ گیگابیت بر ثانیه برای اولین بار معرفی شد. تجربه‌های به‌دست‌آمده از این شهر حاکی از آن است که اینترنت پرسرعت می‌تواند مشاغل جدید و میلیون‌ها دلار سود مالی ایجاد کند.

ارلمن تأکید کرده است که ایجاد فناوری جدید به‌تنهایی یک هدف نیست. چیزی که درنهایت اهمیت دارد، کیفیت نهایی خدمات و ارزش دادن به مشتری‌هاست.

نوکیا به این دلیل برای مشارکت در این پروژه انتخاب شد که پس از بررسی گزینه‌های مختلف، شرکت استارمن تصمیم گرفت به‌جای GPON که شرکت‌های دیگری همچون هواوی و ZTE ارائه می‌دهند، از Turbo EPON استفاده کند.

او در ادامه گفته است «اگر بخواهم دلایل انتخاب EPON که توسط نوکیا تولیدشده است را ذکر کنم، این است که این فناوری دارای DPoE (DOCSIS روی اترنت) است، می‌توان آن را تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه با هزینه‌های معقول ارتقا داد و مهم‌تر از همه‌چیز اینکه نوکیا متعهد شده در سراسر پروژه از استارمن حمایت بکند.

هدف استارمن این است که تا پنج سال آینده، شبکه ۱۰Gbps را حداقل در اختیار پانصد هزار مشتری در استونیا قرار دهد.

ازآنجایی‌که این شبکه قابلیت اطمینان زیادی دارد و نگهداری آن کار به نسبت ساده‌ای است، شرکت استارمن به دنبال این است که با دولت همکاری کرده و به مناطق روستایی دورافتاده نیز خدمات بدهد.

خبر خوب این است که مشتری‌ها هزینه خیلی زیادتری برای افزایش سرعت خود متحمل نخواهند شد.

به گفته ارلمن، «مسئله اصلی ما تصمیم‌گیری در مورد ارزش ارائه‌شده به مشتری هاست. اگر بخواهیم فقط فناوری جدیدی را ارائه دهیم ولی در خدمات و ارزش ارائه‌شده به مشتریان تغییری ایجاد نشود، دستاورد بزرگی نیست. باید فرصت‌های جدیدی به وجود آید و کیفیت خدمات ارائه‌شده به مشتریان افزایش پیدا کنید».

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند