آغاز فاز تجاری ارائه خدمات ۵G در امریکا از نیمه دوم سال جاری میلادی

آغاز فاز تجاری ارائه خدمات ۵G در امریکا از نیمه دوم سال جاری میلادی

اپراتور مخابراتی Verizon، طبق قول پیشین خود، خبر از ارائه اینترنت ۵G تا اواسط سال جاری میلادی در آمریکا را داده است.
به گزارش نشریه الکترونیک ترند، غول امریکایی ورایزن اعلام کرد، فاز نخست خدمات ۵G را به زودی در ۱۱ شهر این کشور آغاز خواهد کرد؛ فاز اولیه این طرح آزمونی است جهت ورود به مرحله خدمات تجاری سازی نهایی.

بدین ترتیب مشتریان این اپراتور، در شهرهای واشنگتن دی‌سی ، میامی، سیاتل، ساکرامنتو ، هوستون و… از سریع‌ترین سرویس انتقال دیتای جهان بهره‌مند خواهند شد. [ویدئو Verizon را در این‌باره ببینید]

verizon-5g
پیش‌بینی می‌شود سرعت انتقال دیتا بر بستر این شبکه بین ۱۰ تا ۱۰۰ برابر سرعت شبکه‌های فعلی باشد. رقیب ورایزن، اپراتور AT&T نیز ماه گذشته اعلام کرده بود که ارائه خدمات ۵G را به صورت آزمایشی در اختیار مشتریان خدمات تلویزیونی خود قرار خواهد داد.

ورایزن ممکن است در استقرار این سیستم به استانداردهای ۳GPP پایبند نباشد.
شایان ذکر است تاکنون استاندارد واحدی در این زمینه ارائه نشده است، اگرچه هفته گذشته پیش نویس نهایی در این زمینه از سوی ITU منتشر شد.

این اپراتور جهت راه‌اندازی و اجرای این پروژه از مشارکت شرکت‌های پیشرو در این حوزه از طریق انجمن ۵GTF بهره می‌برد.

mobile-operato-plan
انجمن فناوری نسل پنجم ورایزون (۵GTF)، برای توسعه پلتفرم ورایزون تحت باند ۲۸/۳۹ GHz، در اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی و در همکاری با شرکای این اکوسیستم: اریکسون، اینتل، ال جی، نوکیا، کوالکام و سامسونگ ایجاد شد.
کمپانی‌هایی مانند اریکسون، اینتل، کوآلکوم و سامسونگ در حال ساخت تراشه‌های مرتبط هستند تا ۵G را به واقعیت تبدیل کنند و درحالی‌که اغلب اپراتورهای مخابراتی قول راه‌اندازی ۵G در سال ۲۰۲۰ را داده‌اند، ورایزون اولین اپراتور جهانی خواهد بود که این سرویس را به‌صورت گسترده در شهرهای آمریکا راه‌اندازی می‌کند.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند