مدیرکل صدور پروانه سرویس‌های رادیویی رگولاتوری: قانون ارتباطات رادیویی بوی کهنگی می‌دهد

مدیرکل صدور پروانه سرویس‌های رادیویی رگولاتوری: قانون ارتباطات رادیویی بوی کهنگی می‌دهد

دکتر عظیم فرد مدیرکل صدور پروانه سرویس‌های رادیویی درباره وضعیت مدیریت طیف در ایران گفت: من نمی‌توانم نسخه‌ای برای وضعیت “طیف” در کشور بپیچم که متناسب با بخش‌ها نیست؛ قانون و صنعت  در این خصوص تا حدی به ما اجازه می‌دهد.

فرد ادامه داد:‌ مدیریت طیف در ایران،‌ چین،‌ اندونزی و ویتنام باهم فرق می‌کند ما در ظرفیت‌هایی که داریم خوب ظاهر شدیم؛ ولی بهتراز این نیز می‌توانیم ظاهر شویم،

ضرورت نوسازی قانون ارتباطات رادیویی ایران

وی به کهنه بون قانون ارتباطات رادیویی ایران اشاره کرد و افزود: قانون مربوط به ارتباطات رادیویی احتیاج به نوسازی دارد، قانون تمیزی است اما کم است و برای فناوری ۱۳۴۵ نوشته‌شده، یعنی ۵۰ سال پیش،‌ فناوری امروز، پیچیدگی‌های امروز را دارد.

فرد تأکید کرد:‌ دست ما برای بهبود وضعیت طیف فرکانس تا حدی باز است؛ در کمیسیون تنظیم مقررات می‌شود مقررات بخشی را ایجاد کرد؛ اما شامل سازمان صداوسیما، وزارت دفاع و نهادهای حاکمیتی نمی‌شود؛ درصورتی‌که استفاده‌کننده عمده طیف همین‌ها  هستند،

مجلس پای‌کار بیاید

وی با اشاره به اینکه هنوز سطوح رگولاتوری ما آن‌قدر بالا نیست، ادامه داد:‌ تنها راه‌حل آن است که به مجلس راه یابیم؛ قانون را عمومی‌تر کنیم، یکسری ابهام‌زدایی کنیم و تا جایی که در سطح قانون مجاز است شفاف‌سازی انجام دهیم.

این مدیر رگولاتوری به داستان همیشگی  باند ۷۰۰-۸۰۰ مگاهرتز فرکانس که سازمان صداوسیما به شکل سنتی از آن استفاده می‌کند اشاره  کرد و افزود: صداوسیما پروانه مجاز ندارد؛ درحالی‌که اغلب کشورها این باند را یا خالی کرده‌اند و به دست اپراتورهای بخش همراه داده‌اند و یا برنامه‌ریزی کرده‌اند که تا دو سال آینده تخلیه شود. در همه جای دنیا دست‌وپا می‌زنند سیگنال  وایدبند را زیپ و NARO کنند، درحالی‌که صداوسیما سیگنال NARO را  WIDE پخش می‌کند! چون مجانی است؛ درحالی‌که ارزش چند هزارمیلیاردی دارد.

مسئول مقررات گذاری نظارت بر تشعشعات رادیویی سازمان انرژی اتمی ایران است

فرد، همیچنین در خصوص تأثیر تشعشعات بر سلامتی انسان گفت: وزارت ارتباطات نمی‌تواند نظریه سلامتی دهد یعنی نمی‌تواند بگوید چیزی سالم است یا ناسالم؛ چون  نه اجازه داریم  و نه تخصص آن را.

وی ادامه داد: در کشور سازمان انرژی اتمی ایران مسئول مقررات گذاری نظارت بر تشعشعات رادیویی و هسته‌ای کشور از ماورای بنفش و مادون‌قرمز و اشعه ایکس و… است. آن‌ها ابزار دارند و اندازه‌گیری  کرده و با یکسری سطوح استاندارد مقایسه می‌کنند  خوشبختانه تا الآن موردی نداشتیم که بگویند از استاندارد رد شده است و بگویند وزارت ارتباطات به اپراتور فشار بیاورد، هرچند آن‌ها اختیار کامل برای ارتباط با اپراتور و خاموش کردن این موارد دارند.

فرد ادامه داد: ما به‌نوبه خود در پروانه اپراتورها می‌گوییم باید به این مقررات عمل کرده و به سازمان انرژی اتمی مراجعه کنند که در سایت‌هایشان هم درج‌شده است در ثانی اپراتورها نمی‌توانند توجه نکنند.

ماکزیمم توان وای فای کنار مودم یک‌دهم وات است

این مقام مسئول اظهار کرد:‌ فناوری ICT سطوح تشعشعی‌اش در حدی نیست که باعث نگرانی سلامت مردم شود همه دنیا استفاده می‌کنند. در مورد WiFi هم  همه جای دنیا استفاده می‌کنند و ما هم استفاده می‌کنیم. ماکزیمم توان وای فای کنار مودم یک‌دهم وات است، گوشی موبایل  کنار دست شما تا یک وات تشعشع دارد یعنی ۱۰ برابر وای فای، ازنظر استاندارد بودن که  انرژی اتمی این موضوع را دنبال می‌کند فرستنده‌ها و گیرنده‌های وای فای در  درجات دوم و سوم قرار دارند.

خودتان را کمتر در معرض تشعشع قرار دهید

فرد: خاطرنشان کرد : مقالاتی در مورد سرطان‌زا بودن WiFi و مطالعات علمی وجود دارد که نتایج مختلفی را نشان می‌دهند. برخی تحقیقات می‌گویند ضرر دارد و برخی می‌گویند سود دارد، در این میان اصلی هست که می‌گوید تا می‌توانید خودتان را کمتر در معرض تشعشع قرار دهید لازم است مردم  نیز خودشان را بیهوده در معرض تشعشع قرار ندهند. بیش‌تر از ۳ دقیقه سعی کنند با تلفن همراه صحبت نکنند در کنار موبایل نخوابند.

وی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه کدام‌یک از برنامه‌های رگولاتوری تا پایان امسال عملیاتی می‌شود گفت:‌ نصب ۱۵ ایستگاه‌های مانیتورینگ برای سنجش شدت امواج رادیویی یکی از این برنامه‌ها تا آخر سال آماده می‌شوند و جزء تعهدات ما است. همچنین مورد مقررات گذاری اینترنت اشیاء امسال عملیاتی می‌شود و مقررات تجارت ثانویه نیز تا پایان سال ابلاغ و آماده اجرا می‌شود و تا چند هفته آینده اعلام می‌شود.

بازآرایی باندهای فرکانسی مهم‌ترین چالش رگولاتوری است

فرد در پاسخ به سؤالی درباره مهم‌ترین چالش رگولاتوری در حوزه فرکانس گفت:‌ بازآرایی باندهای فرکانسی یکی از مهم‌ترین دغدغه ما است یعنی تخلیه استفاده‌های غیر بهینه و جایگزینی با فناوری‌های نو و بهینه .

وی تصریح کرد:‌ یکسری شبکه‌ها در باندهای فرکانسی وجود دارند که می‌خواهیم کاربردشان را عوض کنیم چون پروانه معتبر ندارند؛ ازجمله برخی دستگاه‌های حاکمیتی و اپراتورها که باید بودجه‌هایی برای این کار پیدا کنند تا سیستم‌هایشان را تغییر دهند و باندها را برای ما آزاد کنند این موضوع بخش سخت کار ما است که زمان‌بر است چراکه تأخیرها در این حوزه به زیان کشور تمام می‌شود.

اهمیت برگزاری کارگاه‌های مدیریت طیف در ایران

فرد در بخش دیگری از این گفتگوی اختصاصی گفت: مدرس جنبه‌های اقتصادی مدیریت طیف و تجارت ثانویه طیف در کارگاه آموزشی مدیریت طیف بودم که با این دوره باکیفیت بهتری برگزار شد.

وی ادامه داد:‌ دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات زمانی قطب مدیریت طیف آسیا و اقیانوسیه بوده است و حدود ۶ تا ۷ دوره در قبل برگزارشده که علاقه‌مندان به ایران آمدند، همچنین دو دوره  هم در فولادشهر  به‌صورت اینترنتی و آنلاین برگزار شد.

فرد با تأکید بااینکه  دوره امسال دوره خوبی بود و اساتید جدی‌تری آمده بودند افزود: به‌عنوان‌مثال دکتر بن از استرالیا آمده بود تا برای یک روز این دوره را بگذارند و این نشان از اهمیت این دوره برای متخصصان طیف دارد.

در مدیریت طیف نیازمند همگرایی و انعطاف هستیم

فرد تصریح کرد:  مدیریت طیف به سمتی حرکت می‌کند که انعطاف استفاده‌کنندگان از طیف را در تغییر کاربری طیف و تبادل حقوق ناشی از طیف با همدیگر، افزایش دهد یعنی با اجازه وزارت ارتباطات،  می‌تواند کسی که کمتر به طیف نیاز دارد به کسی که بیشتر به آن احتیاج دارد، انتقال دهد.

وی ادامه داد: این موضوع رویکرد جهانی است چون فناوری‌ها به سمت همگرایی پیش می‌روند به‌عنوان‌مثال اکنون از یک گوشی موبایل می‌توانید به‌عنوان مودم، تلویزیون، رادیو، ضبط، دوربین، GPS، قطب‌نما استفاده کرد؛ با این شرایط نمی‌توانیم بگوییم اپراتور الف، شما فقط حق‌دارید از تلفن استفاده کنید؛ بنابراین فناوری این خواسته را به‌صورت موازی تأمین می‌کند.

وی اظهار کرد: در امور بین‌الملل هم همین‌گونه است؛ کسانی که مقررات هماهنگی بین کشورها را همچون ITU، تنظیم می‌کنند؛ مقررات جهانی را به سمت همگرایی خدمات در داخل یک شبکه سوق می‌دهند تا یک شبکه قادر باشد خدمت تنوعی را که درگذشته توسط  چندین شبکه انجام می‌شد یکجا انجام دهند.به‌عنوان‌مثال در حوزه فضا، الآن ایستگاهی زمینی ماهواره داریم که دیش می‌گذارند و خدماتی را ارائه می‌دهند که بر روی گوشی‌های ماهواره‌ای هم می‌شود آن را دریافت کرد. آن‌ها هم به سمت ادغام  پیش می‌روند. همچنین تلویزیون را بر روی زمین بر روی شبکه‌های  ثابت ماهواره‌ای می‌گیرند که در شبکه‌های پخش فراگیر ماهواره‌ای نیز رخ می‌دهد .

مدیرکل صدور پروانه رگولاتوری به نمونه‌ای دیگر از همگرایی فناوری اشاره کرد و افزود:‌ دیگر همگرایی خطوط سیمی و باسیم است  یعنی گوشی شما در خانه است پهنای باند بیشتری می‌خواهد می‌تواند از مودمی که بهDSL  وصل است از آن اطلاعات بگیرد و این اطلاعات را در شبکه باهم ترکیب می‌کنند. یعنی خط سیمی و بی‌سیم باهم همگرا می‌شوند.

لزوم تغییرات بر روی پروانه‌های اپراتورها

این مقام مسئول یادآور شد:‌ در این فضا نمی‌شود دست اپراتور را بست چون در این صورت  فناوری را نابود کرده‌اید. فناوری این اجازه را می‌دهد و نباید مدیریتی جلواش را بگیریم بنابراین لازم است تغییراتی روی پروانه‌های اپراتورها داده شود و بر روی جداول تعرفه‌ها اصلاحاتی ایجاد شود.

وی ادامه داد: اکنون دیگر تفکیک اینترنت و صوت آسان نیست چون طریق نرم‌افزارها شما با دیتا  صحبت می‌کنید  بنابراین تمایزی بین دیتا، صوت و تصویر نداریم بنابراین نمی‌توانیم محدودیت‌های محتوا را  فقط به تلویزیون اعمال کنیم بلکه به اینترنت هم باید اعمال شود.

فیلترینگ‌ها و مقررات محتوا دیگر قابل‌تفکیک نیست

وی در تشریح محدودیت‌ها تصریح کرد: فیلترینگ‌ها و مقررات محتوا دیگر قابل‌تفکیک نیست و محدودیت‌ها هم گسترده و هم گرا شده‌اند.

این مقام مسئول در رگولاتوری ادامه داد: به یکسری فعالیت‌های مقرراتی، بازنگری در پروانه‌ها و همچنین آمادگی‌های بازار نیاز داریم باید مکانیسمی درست کنیم که سوءاستفاده نیز صورت نگیرد، کسی منابعی را ا ز وزارت ارتباطات بگیرد. که دلالی  درست کند یا احتکار کند و در آینده گران‌تر بفروشد بنابراین اگر آزادسازی رخ دهد ازاین‌جهت لازم است مقررات هم کافی باشد که آفت‌هایی درست نشود در دوره آموزشی  مدیریت طیف دراین‌باره  نیز صحبت شد.

بیشترین منافع ICT در بازارهای دیگر دیده می‌شود

وی در خصوص جنبه‌های تجاری و درآمدزایی طیف فرکانسی گفت: درآمد ICT غیرمستقیم است و بیشترین منافع ICT در بازارهای دیگر دیده می‌شود اگر شما بتوانید با ICT، کارت ملی یا دفترچه خدمات ملی یا کپی شناسنامه را اخذ کنید سرشماری الکترونیکی رأی‌گیری الکترونیکی یا تاکسی آنلاین داشته باشید به ارزش اصلی ارتباطات رسیده‌اید چراکه این ارزش اثری است که بر  روی دیگر حوزه‌ها می‌گذارد.

وی با تأکید بر اینکه اصل ارزش منابع ارتباطی و ICT در کاربردهای آن است افزود:‌ الآن کسی گوشی تلفن همراه نداشته باشد مردم احساس گم‌شدگی دارند و اکنون به یک نیاز تبدیل‌شده است ،چقدر فضای شبکه‌ای را به وجود آورده است وقتی کسی به دنبال منابع مکتوب نمی‌گذرد و فاصله استاد و دانشجو را کمتر کرده است ممکن است دانشجو در موضوعی آگاه‌تر از استاد باشد.

وی در خصوص تبادل تجربیات میان کشورها در این دوره برگزاری کارگاه آموزشی مدیریت طیف گفت: از کشورهای مختلف در این دوره حضور داشتند و افراد برجسته‌شان حضور پیدا کردند و هر کشوری که حضور پیداکرده بود باید مطالعه موردی از کشور خود ارائه می‌داد.

فرد خاطرنشان کرد: ‌در برخی از کشورها به دلیل جمعیت زیاد، تعداد اپراتورها بیشتر است همچنین یکی از تجربیات جالب کشور پاکستان این بود که دو اپراتور موبایل را باهم ادغام کرده‌اند که در حوزه ICT بسیار مهم است که باعث تکان دادن بازار می‌شود.

وی به حضور دکتر بـِن از استرالیا در دوره آموزشی مدیریت طیف اشاره کرد و گفت:‌ او دکترای اقتصاد دارد که در این دوره شرکت کرد ما از زاویه مهندسی صحبت کردیم و او از منظر اقتصادی که برای خود من مطالبی که ارائه داد؛ بسیار آموزنده بود. همچنین استیوان بوزوسکی مدیر بخش طیف اتحادیه جهانی مخابرات، در این دوره حضور داشت که از نقاط قوت این دوره بود.

مدرس کارگاه آموزشی طیف در پایان تصریح کرد: زمانی می‌توانیم آنچه را که در این دوره‌ها درس می‌دهیم پیاده کنیم که بقیه حوزه‌ها نیز متناسب رشد کنند، من نمی‌توانیم نسخه‌ای برای وضعیت طیف در کشور بپیچم که در کشور متناسب با سایر  فعالیت‌ها باشد که در این میان قانون و صنعت تا حدی  به ما اجازه می‌دهد. منبع