نمایشگاه Cebit 2017؛ پیوند جهان در شبکه دیجیتالی

نمایشگاه Cebit 2017؛ پیوند جهان در شبکه دیجیتالی

نمایشگاه سالانه “سبیت” در عرصه محصولات و خدمات دیجیتالی و کامپیوتری در شهر هانوفر آلمان از تاریخ ۲۰ تا ۲۴ مارس (پنج فروردین) برگزار شد. امسال نمایشگاه تحت سیطره اینترنت و گسترش آن به‌تمامی عرصه تولید و زندگی قرار داشت.

نمایشگاه “سبیت” (Cebit) در شهر هانوفر آلمان یکی از بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های جهان در عرصه فناوری‌های کامپیوتری و دیجیتالی به شمار می‌آید؛ در نمایشگاه “سبیت” ۲۰۱۷ بیش از سه هزار غرفه حضور دارند که شرکت‌های مختلف را نمایندگی می‌کنند. تخمین زده شده که افزون بر ۲۰۰هزار نفر از نمایشگاه امسال بازدید کرده‌اند. به گفته مسئولان سبیت، بیش از  دو هزار سخنرانی و جلسه گفت‌وگو برای این دوره از نمایشگاه در نظر گرفته‌شده و بیش از ۷۰ کشور مهمان این دوره‌ سبیت بوده‌اند.

ژاپن مهمان ویژه خارجی در نمایشگاه امسال بود. به همین مناسبت آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و  شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن در مراسم گشایش سبیت حضور داشتند.

رهبران آلمان و ژاپن که پیش‌تر به‌طور جداگانه با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا دیدار داشتند از گرایش‌ها و سیاست‌های جدید اقتصادی و تجاری در ایالات‌متحده نگران هستند. به همین دلیل مرکل و آبه در نمایشگاه هانوفر بار دیگر بر اهمیت تجارت آزاد در سراسر جهان تأکید کردند و آن را به‌عنوان اهرم حمایتی از رشد اقتصادی در جهان خواندند.

تحولات فزاینده دیجیتالی و نگرانی‌های موجود

آنگلا مرکل در سخنان خود در خطاب به صاحبان صنایع گفت که بخش اقتصاد نباید به دلیل تحولات سریع دیجیتالی، دغدغه و نگرانی انسان‌ها را فراموش کند. به گفته صدراعظم آلمان میلیون‌ها نفر در سراسر جهان نمی‌‌دانند که این تحولات چه “پیامد‌هایی” برای آنان خواهد داشت.

مرکل اذعان کرد که کشورهای اروپایی پا به‌پای تحولات دیجیتالی حرکت نمی‌کنند و کاستی‌هایی در این زمینه وجود دارد. او افزود: « طبیعتاً ۲۸ عضو اتحادیه اروپا باید خود را با این تحولات همراه کنند. ما احساس می‌کنیم که جهان با سرعت بالایی در حال حرکت است، اما اتحادیه اروپا به کمک ژاپن، به‌عنوان کشور دوست، می‌تواند از این سرعت بالا بهره گیرد.»

شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن گفت که در کشورش با توجه به “روند پیر شدن جامعه” برنامه خاصی به کمک فناوری‌های دیجیتالی به اجرا گذاشته‌شده که زندگی برای سالمندان را آسان‌تر می‌کند.

رهبران دولتی آلمان و ژاپن به مدت دو ساعت از غرفه‌های مختلف در نمایشگاه سبیت بازدید کردند.

پیوند در شبکه‌ای جهانی

محور نمایشگاه Cebit امسال توجه به “روند دیجیتالی کردن شرکت‌های اقتصادی” بود. در این راستا برنامه‌ها و فناوری‌هایی در نمایشگاه ارائه‌شده‌اند که توجه اصلی آن‌ها دیجیتالی کردن “بخش‌های تولیدی با سرمایه متوسط” است.

یکی دیگر از خدمات مطرح در نمایشگاه، موضوع ذخیره انبوه اطلاعات در سرورهای بیرونی و امکان استفاده بیشتر و مؤثرتر از شبکه‌ای جهانی برای همگان است. بنا به آخرین تحقیقات بیش از ۵۰ میلیارد دستگاه به‌صورت دیجیتالی در سراسر جهان به شبکه همگانی متصل هستند، از گوشی‌های هوشمند گرفته تا اتومبیل‌هایی که بدون راننده حرکت می‌کنند.

برای اینکه ابعاد “به هم‌پیوستگی در شبکه دیجیتالی” روشن شود می‌توان به گفته‌ یکی از مدیران شرکت‌های فناوری دیجیتال آلمان استناد کرد: «ما در پی آنیم که حتی درهای فلزی فاضلاب در سطح شهرها را با سازمان تأمین آب منطقه مرتبط سازیم.»

او می‌گوید به‌زودی در صنعت نساجی نیز شاهد تحولاتی دیجیتالی برای بافت پارچه و تولید لباس‌های جدید خواهیم بود. این لباس مجهز به حس‌گرهای (سنسورهای) مختلف هستند و می‌توانند ما را پیشاپیش از خطرات مختلف آگاه کنند.

فناوری جدید در خدمت سالمندان و توان‌بخشان

واژه توان‌بخشی که در رابطه با “معلولان” بکار برده می‌شود، نه‌تنها واژه مناسبی است، بلکه با توجه به فناوری‌های جدید از دقت مفهومی لازم نیز برخوردار است. در نمایشگاه سبیت دستگاهی شبیه به “اسکلت” دیجیتالی برای سالمندان و کسانی که از کمر فلج هستند ارائه‌شده که راه رفتن مستقل و بدون کمک دیگران را ممکن می‌سازد. در اصل این دستگاه یا بهتر است بگوییم ربات امکان “توان‌بخشی” دیجیتالی- مکانیکی به افراد نیازمند را فراهم می‌کند.

به‌کارگیری عینک مایکروسافت در صنعت و گردشگری

یک شرکت ‌‌‌آلمانی تولید رنگ نیز برای اولین استفاده از عینک مایکروسافت در بخش تولید را به نمایش گذاشته است. کارکنان این شرکت مجبورند در بخش تولید رنگ از دست‌کش‌ استفاده کنند. اما این دست‌کش‌ها به‌تدریج به ترکیبات شیمیایی مضر ‌آغشته می‌شوند و ادامه کار کارکنان با کامپیوترها را دچار اخلال می‌کند.

حال با عینک‌های جدید امکان استفاده از تارنماهای شیشه‌ای بزرگ که به‌طور غیرمستقیم به کامپیوترها متصل هستند فراهم‌شده است.

عینک مایکروسافت در اصل برای “افزودن اطلاعات بیشتر به واقعیت” ساخته‌شده و در آغاز به‌منظور کمک و اطلاع‌رسانی به گردشگران روانه بازار شد. به این معنا که گردشگر با دیدن مناظر و یا ساختمان‌ها در واقعیت می‌تواند اطلاعات بیشتری (به‌طور مثال تاریخچه و ویژگی‌های موضوع بیرونی) درباره آن‌ها از طریق عینک دریافت کند. اما به نظر می‌رسد که این عینک‌ها در عرصه‌های مختلف صنعتی  (حتی در عرصه نظامی) نیز کاربرد دارند.