کنگره امریکا قانون حمایت از کاربران اینترنتی را لغو کرد؛ ISPها: تاریخچه وب کاربران را نمی‌فروشیم

کنگره امریکا قانون حمایت از کاربران اینترنتی را لغو کرد؛ ISPها: تاریخچه وب کاربران را نمی‌فروشیم

کنگره آمریکا قانون حمایت بیشتر از کاربران اینترنتی مصوب دولت اوباما را لغو کرد؛ به گزارش نشریه الکترونیک ترند، بر اساس این مصوبه که از تائید هر دو مجلس نمایندگان وسنای آمریکا گذشته است و نیاز به امضاء رئیس جمهور دارد، قانون کمیسیون ارتباطات فدرال در زمینه حفظ حریم خصوصی شهروندان در فضای مجازی، لغو شد.

این حرکت که باعث واکنش خشم‌آلود کاربران در شبکه‌های اجتماعی شده، واکنش دیگری را از سوی اپراتورهای اینترنتی در آمریکا برانگیخته است، کام کست، ورایزن و AT&T در بیانیه‌ای اعلام کردند هرگز دست به فروش تاریخچه مرور وب توسط کاربران خود نمی‌زنند.

آن‌ها تأکید کردند چه قبل از تصویب لایحه در دولت اوباما و چه حالا که این قانون ملغی شده، اطلاعات ریز مربوط به‌مرور صفحات وب توسط کاربران خود را هرگز نفروخته و نخواهند فروخت.[منبع]

بحث حفظ حریم شخصی در اینترنت بارها توسط دولت‌های مختلف آمریکا به بحث گذاشته‌شده است و فشار از سوی مقامات به اپراتورهای اینترنتی برای دادن اطلاعات کاربران به سازمان‌های حکومتی به‌صورت قانون هم درآمده که باعث مخالفت شدید مردم هم شده است.

پیش‌ازاین تعدادی از شرکت‌های سرویس‌دهنده اینترنت در آمریکا به فروش اطلاعات ارزشمند خصوصی کاربران به شرکت‌های ثالث باهدف کسب درآمد و ارسال تبلیغات هدفمند توسط آن‌ها متهم شده‌اند و این اقدامات به اعتراض شدید کاربران منجر شده بود؛ یکی از اپراتورهای مخابراتی که با تصویب قانون پیشین به‌احتمال‌زیاد لطمه می‌دید AT&T بود که به‌تازگی با پرداخت ۸۶ میلیارد دلار به دنبال خرید شرکت تایم وارنر بوده است.

براساس این قوانین ISPهایی که خدمات پهن باند ثابت یا متحرک ارائه می‌کنند، باید به مشتریان در مورد این‌که چه نوعی از اطلاعات را درباره آن‌ها جمع‌آوری می‌کنند، توضیح داده و مشخص می نمودند که چگونه و برای چه اهدافی این اطلاعات را استفاده و به اشتراک می‌گذارند و همچنین انواع نهادهایی را که این اطلاعات را با آن‌ها به اشتراک می‌گذارند، نیز مشخص کنند.

اپراتورهای اینترنتی باید این اطلاعات را زمانی که یک مشتری برای یک سرویس ثبت‌نام می‌کند، در اختیار او بگذارد و زمانی که در سیاست خود تغییراتی را اعمال می‌کنند با روشی مشخص کاربر خود را در جریان قرار دهند. به‌علاوه، این اطلاعات باید به شکل شفاف در وب‌سایت شرکت سرویس‌دهنده یا نرم‌افزار تلفن همراه (اپلیکیشن) آن موجود باشد.

ازجمله اطلاعاتی که بدین شیوه از دسترس اشخاص و شرکت‌های ثالث به دور می‌ماندند می‌توان به موقعیت جغرافیایی افراد، سوابق استفاده از اینترنت و غیره اشاره کرد.

حال دولت ترامپ قصد دارد با نقض این مصوبه، دسترسی به اطلاعات کاربران در صورت لزوم را در اختیار بگیرد.

تدوین کنندگان این لایحه و همچنین حامیان آن در کنگره تاکید دارند که تروریست ها و خلافکاران از اینترنت برای لطمه زدن به امنیت جوامع و اجرای اقدامات مجرمانه استفاده می کنند. به همین دلیل آنان خواستار نظارت کامل دستگاه های دولتی بر فعالیت های اینترنتی شهروندان شده اند.

در حال حاضر این نگرانی در امریکا وجود دارد که دولت به بهانه تامین امنیت و مقابله با گروه های تروریستی و تبهکاری، حریم خصوصی شهروندان را نقض کند و به اطلاعات محرمانه آنان دسترسی یابد.

این نگرانی در میان فعالان سیاسی و اجتماعی، منتقدان و روزنامه نگاران بیشتر به چشم می خورد. به عنوان مثال، جست و جوهای اینترنتی مشخص می کند که افراد به چه موضوعات سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی علاقه دارند و از چه گرایشی در خصوص موضوعات مورد توجه دولت برخوردار هستند.

بااین‌وجود، جرارد لوئیس مدیر حریم خصوصی در Comcast و ریچارد یانگ سخنگوی Verizon تأکید کردند که علی‌رغم لغو مصوبه اوباما، آن‌ها قصد فروش دیتای خصوصی کاربران را ندارند.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند