آغاز ارائه اینترنت گیگابیتی در هندوستان

آغاز ارائه اینترنت گیگابیتی در هندوستان

شرکت ACT که بزرگترین شرکت غیرمخابراتی هندوستان و سومین ISP بزرگ این کشور (از نظر ارائه سرویس پهن باند) است، اعلام کرد که ارائه خدمات اینترنت پرسرعت با سرعت یک گیگابیت بر ثانیه (۱Gbps) را تحت نام ACT Fibernet آغاز کرده است.

تاکنون اپراتورهای معدودی در جهان به ارائه چنین سرویسی (به صورت محدود) اقدام کرده‌اند؛ به گزارش نشریه الکترونیک ترند، به گفته مدیران این اپراتور اینترنتی، این شرکت بزرگترین شرکت غیرمخابراتی هندوستان است و بهترین فناوری فیبرنوری جهانی را در اختیار دارد و به این ترتیب می‌تواند تجربه‌ای در سطح جهانی در اختیار کاربرانش قرار دهد؛ شروع این خدمات از شهر حیدرآباد خواهد بود.

اهمیت شهر مسلماننشین حیدرآباد (با نام دوم اصفهانِ نو) در هندوستان بیشتر بدلیل وجود زیرساخت‌های علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات و همچنین تکنولوژی‌های نوین است به‌گونه‌ای که تقریباً تمام شرکت‌های بزرگ کامپیوتری دنیا در حیدرآباد شعبه دارند؛ مایکروسافت نیز بزرگترین شعبه خود در خارج از آمریکا را در این شهر بنا کرده‌است.

در حال حاضر سرعت اینترنت در هندوستان ۲.۵ مگابابیت بر ثانیه است و براین اساس سرعت خدمات ACT Fibernet چهارصد برابر متوسط سرعت اینترنت در این کشور خواهد بود. جالب‌تر اینکه شهرهای معدودی در جهان وجود دارند که چنین سرعتی در اختیار داشته باشند. در نتیجه، حیدرآباد جزو چند شهر برتر جهان از لحاظ سرعت اینترنت خواهد بود.

شرکت ACT Fibernet بزرگ‌ترین ارائه ISP در دو شهر حیدرآباد و سکندرآباد است و بیش از ۶۵%سهم بازار را در اختیار دارد. این شرکت که با نرخی باورنکردی رشد می‌کند، در صنعت اینترنت پرسرعت پیشرو است و با ارائه خدمات جدید خود، به رهبر بازار هند تبدیل خواهد شد.

هزینه استفاده از این سرویس همراه با ترافیک دو ترابایتی (۱TB uploads + 1TB  downloads)،  ۱۰۵ دلار در ماه است.
درحال حاضر نیز از سوی ACT سرویس ۱۰۰ مگابیتی با ترافیک ۲۵۰ گیگابایتی وبا قیمت ۳۰ دلار در ماه ارائه می‌شود.

خدمات گیگابیت این شرکت به زودی به ۱۰ شهر دیگری وارد خواهد شد.
گفته می‌شود که شرکت Reliance Jio نیز در حال آزمایش کردن خدمات فیبر (FTTH) است که Jio GigaFiber نامیده می‌شود.
در حال حاضر، شرکت‌ها در حال رقابت برای کسب بازار هستند. اپراتور Airtel نیز سرعت خدمات خود را از ۱۶ مگابیت به ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه افزایش داده است.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند