سوم خرداد: برگزاری اولین همایش گردانندگان شبکه اینترنت ایران IRNOG

سوم خرداد: برگزاری اولین همایش گردانندگان شبکه اینترنت ایران IRNOG

گروه MENOG مجمع بین‌المللی معتبری است که افراد مؤثر در خدمات شبکه‌ای در خاورمیانه را در کنار یکدیگر جمع می‌کند. ازجمله این گروه‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
•اپراتورهای شبکه
•ارائه‌دهندگان تجهیزات
• سرویس دهندگان و ISPها
•جامعه‌های تحقیقاتی و گروه‌های فنی
•دولت‌ها و رگولاتورها

در وب سایت این نهاد منطقه ای چنین آمده: گروه اپراتورهای شبکه خاورمیانه (MENOG)، فرصتی منحصربه‌فرد برای شبکه‌سازی با همکاران ارائه می‌دهد تا امکان به اشتراک‌گذاری تجارب و دانش متخصصین این حوزه مهیا شود؛ تا بتوان تجارب و دانش خود را به اشتراک گذاشته، جدیدترین نوآوری‌ها در صنعت شبکه را به کار گرفته و مدل‌های جدید کسب‌وکار را کشف نمود. افراد متخصصی از حوزه‌های صنعتی، دانشگاهی و دولتی در این جلسه بسیار خاص شرکت خواهند داشت.

گروه MENOG و سازمان شما :
شرکت‌کنندگان در جلسه‌های MENOG در کنار هم جمع می‌شوند تا تخصص‌های خود را با افراد مشابهشان در خاورمیانه و مناطق فراتر از آن به اشتراک بگذارند ازجمله نتایج این امر گسترده شدن  پایگاه دانش موجود برای همه خواهد بود.

ripencc ststc
مشارکت در MENOG فرصت‌های زیادی در حوزه‌های ذیل فراهم نمود:
•شبکه‌‌سازی
•گردش ترافیک
•کارگاه‌های فنی
•دریافت اطلاعات به‌روز از سازمان‌های مهم جهانی و منطقه‌ای
•بحث در مورد جدیدترین الگوها و چالش‌های صنعت اینترنت

IPv6 in mdlest
نکته قابل‌توجه، تعداد ایرانیان شرکت‌کننده در این همایش (۲۰۱۷) است که بیشترین میزان تاکنون بوده است و نزدیک به ۹ نفر شرکت‌کنندگان ایرانی از شرکت‌های مختلف ارائه‌دهنده خدمات اینترنت کشور در این همایش حضور داشتند.

در این همایش، سازمان‌های بزرگی نظیر RIPE و ICANN و همچنین شرکت‌های بزرگی همچون گوگل باحضور مدیر PEERING آن، نت فلیکس، DECIX و…حضور داشتند.

ازجمله مباحث مهمی که در این رویداد مطرح گردید، IPv6 و  ایجاد بستر مناسب برای، موضوع Peering IXP و DNSSEC بوده است؛ مواردی که به دلیل اهمیت مضاعف آن در اکثر میتینگ‌ها این حوزه نیز مطرح و موردبحث قرار می‌گیرد. در این همایش همچنین دوره‌های تخصصی مقدماتی و پیشرفته در سطح منطقه و در خصوص IPV6 در محل سازمان رگولاتوری عمان نیز برگزار گردید.

نكته مهم در این خصوص استفاده RIPE NCC از مدرسین ایرانی آموزش‌دیده در برنامه TtT، در كنار مدرسین رسمی خود برای برگزاری این دوره‌ها بوده است. (نهاد RIPE NCC پیش‌تر دوره آموزشی را جهت آموزش مربی‌ها در سال جاری میلادی  ۲۰۱۷ در تهران برگزار کرده بود.)

هدف آن برنامه آماده‌سازی مجموعه‌ای از مربیان بسیار توانا درزمینهٔ IPv6 در ناحیه‌های MENOG و ENOG بوده است تا بتوانند آموزش‌های لازم را در منطقه خود به دیگران نیز انتقال بدهند و کارگاه‌های عملی در کشور خود برگزار کنند؛ با توجه به اینکه تقاضای زیادی برای دوره‌های آموزشی IPv6 وجود دارد و اغلب نیز به افرادی نیاز است که بتوانند به زبان محلی همان منطقه نسبت به ارائه اقدام کنند، لذا RIPE NCC با این اقدام و تربیت مربیان محلی در به وجود آمدن جامعه‌های محلی در مناطق مختلف مؤثر بوده و بستر مناسب‌تری را جهت انتقال دانش موجود به دیگران مهیا نمود.
درهمین راستا به گفته برگزارکنندگان این همایش، مشابه چنین تشکلی در کشور ما نیز تحت عنوان IRNOG ایجاد گردیده، که کمیته تشکیل‌دهنده آن متشکل از شرکت‌های اینترنتی و شرکت‌های حوزه ICT است.

حدود یکسال از آغاز فعالیت‌های اولیه این تشکل (IRNOG) در کشور می‌گذرد و به‌زودی طی ماه پیش رو (سوم خرداد ۱۳۹۶) اولین همایش رسمی آن نیز در کشور برگزار می‌گردد.

جهت شرکت در همایش، ثبت نام ضروری است: ثبت نام در همایش

شایان‌ذکر است که سازمان‌های بین‌المللی مربوطه نظیرRIPE NCC، ICANN، IANA و… از ایجاد چنین تشکل‌هایی حمایت می‌کنند؛ ازجمله اهداف اصلی گسترش فضای ارتباطی اینترنت و نزدیک‌تر شدن و تسهیل روابط بین شرکت‌های مختلف این حوزه و افزایش تعاملات کاری و فنی است.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند