ارائه اینترنت یک گیگابیتی در بریستول انگلیس امکان پذیر شد؛ تعرفه سرویس: ماهانه ۳۵۰ پوند

ارائه اینترنت یک گیگابیتی در بریستول انگلیس امکان پذیر شد؛ تعرفه سرویس: ماهانه ۳۵۰ پوند

شورای شهر بریستول، ششمین شهر پرجمعیت انگلستان اعلام کرده که صاحبان کسب و کارها در این شهر می‌توانند بااتصال به شبکه فیبرنوری FTTP (fiber-to-the-premises) به خدمات متنوعی دسترسی یابند. شبکه برپا شده بخش اعظم شهر مذکور را پوشش می‌دهد.

این شبکه فیبرنوری ۷۶ کیلومتری که در اصل در مالکیت شبکه تلویزیون کابلی Rediffusion بوده است، از سال ۲۰۱۵ برای تسهیل دسترسی به اینترنت پرسرعت بهینه‌سازی شد و ظرفیت آن با عقد قراردادی ۲۰ ساله میان شورای شهر بریستول و دو شرکت Net Support و ITS Technology Group ارتقاء یافته است.

دسترسی به خدمات متنوع چندرسانه‌ای، امکان استفاده از نرم‌افزارهای پیچیده بازاریابی و مدیریت ارتباط با مشتری، دسترسی آسان به خدمات Cloud و … ازجمله مزایای راه‌اندازی اینترنت ۱Gbps در بریستول است. هزینه استفاده از این خدمات در ماه ۳۵۰ پوند اعلام‌شده است. [منبع]

در همین رابطه اطلاعات منتشر شده نشان می‌دهد که در این قرارداد بندی پنج ساله ذکرشده است بدین شکل که، درصورتی‌که شورا به این نتیجه برسد که مدل درآمدی موردتوافق بازده مناسب ندارد، می‌تواند قرارداد را لغو کند.
واضح است که درآمد تضمینی سال اول حداقلی خواهد بود که به دلیل پیشرفت اولیه است.

بااین‌حال درآمد سال دوم می‌تواند تا ۱۴۳ هزار پوند باشد و پس‌ازآن به ۲۷۵ هزار پوند در سال پنجم برسد (کل درآمد تضمینی پیش‌بینی‌شده طی پنج سال، ۹۰۳ هزار پوند خواهد بود است).
همچنین، پیش‌بینی می‌شود که درآمد مشترک در سال اول ۱۴۱ هزار پوند باشد و تا سال پنجم به ۷۴۶ هزار پوند برسد.

دولت انگلستان چندی پیش از قصد خود در سرمایه‌گذاری بر شبکه‌های فیبر نوری خبرداده بود به طوریکه تاسال مالی ۲۰۲۰-۲۰۲۱، یک میلیارد پوند جهت توسعه اتصال‌های فیبرنوری و نسل پنجم شبکه‌های موبایل (۵G) سرمایه‌گذاری خواهد کرد.
دولت این کشور قول داده است برای حمایت از ایجاد دسترسی به فیبر نوری در خانه‌ها و محل‌های کار، از اول آوریل ۲۰۱۷ (معادل ۱۲ فروردین ۱۳۹۶)، به مدت پنج سال مالیاتی برای زیرساخت فیبر نوری دریافت نکند.

بقیه حمایت‌های دولت صرف سرمایه‌گذاری برای افزایش قدرت ستون فقرات شبکه فیبر نوری در سراسر انگلستان خواهد شد و در این میان به ارائه فیبر نوری در مکان‌های عمومی و کسب‌وکار‌ها اولویت داده خواهد شد.

ترجمه و گردآوری: تحریریه نشریه الکترونیک ترند