آمریکا تحریم‌های تجاری ZTE را به حالت تعلیق درآورد

آمریکا تحریم‌های تجاری ZTE را به حالت تعلیق درآورد

در یک حرکت که می‌توان از آن به‌عنوان یک پیروزی یادکرد، آمریکا تحریم‌های تجاری را که علیه ZTE وضع‌شده بود به تعویق انداخت.
کمتر از یک ماه پیش، آمریکا تجارت ZTE را با شرکت‌های داخلی به دلیل ادعای تخلف در نقض تحریم‌های تجاری بین‌المللی با ایران، منع کرده بود؛ ازآنجاکه ظاهراً این شرکت با امضای قراردادی چند میلیون دلاری برای تحویل سخت‌افزار‌ها و نرم‌افزارهای آمریکایی به شرکت مخابرات ایران و برای صادرات محصولات خود به ایران از تولیدات شرکت‌های آمریکایی مثل مایکروسافت، اوراکل و ‌IBM استفاده ‌کرده است.

ایالات‌متحده پس‌ازاین اتفاق یک هشدار قرمز در کنار نام ZTE قرارداد! بدین ترتیب برای هر شرکت آمریکای که علاقه‌مند به تجارت با این شرکت است، نیاز به برنامه‌ها و سازوکارهای اضافی است. به گزارش ترند با توجه به این‌که شرکای  ZTEدر ایالات‌متحده شامل فروشندگان تراشه کوالکام و اینتل است،تجارت آینده تحت تحریم‌های شدید می‌تواند بسیار مشکل‌ساز باشد.

مدارک منتشرشده توسط دولت ایالات‌متحده گویای این مطلب است که آن‌ها یک مجوز عمومی تا ۳۰ام ژوئن ۲۰۱۶ به ZTE تخصیص داده‌اند، که در صورت همکاری ZTE در حل مسائل به وجود آمده قابل تمدید است.

ZTE،به‌نوبه خود،بیانیه‌ای در پاسخ به این اقدام منتشر کرد مبنی بر اینکه با توجه به میزان درخطر بودنش،چاره‌ای جز این کار نداشته ولی می‌توان از آن به یک حرکت خوب تعبیر کرد.

در این بیانیه آمده است که ”همان‌گونه که کاملاً نیز انتظار می‌رود، ZTE متعهد به انجام تمامی تعهدات لازم به‌منظور خروج دائم از فهرست سازمان است.
این مدت موقت ZTE را قادر می‌سازد تا سهامدارن عمده خود را متقاعد سازد که برای رسیدن به یک‌راه حل دائمی با مقامات ایالات‌متحده همکاری ‌کند. ZTE به‌طور کامل متعهد به فعالیت مطابق با قوانین و مقررات در حوزه‌های قضایی است و به کمک‌های بیشتر به صنعت مخابرات جهانی پایبند خواهد ماند.“

این موضوع می‌تواند به‌عنوان یک حرکت روبه‌جلو از هر طرف باشد و به‌عنوان یک پیروزی برای هر دو گروه تفسیر شود؛ درحالی‌که ZTE  به اجرای سیاست خود ادامه می‌دهد تاکنون پیامدهای بالقوه‌ای که ممکن است به خاطر تحریم‌های تجاری بلندمدت، دومین صادرکننده بزرگ چین گریبان گیر روابط سیاسی چین و آمریکا شود، اجتناب شده است؛که می‌تواند آن را برای چین یک پیروزی قلمداد کرد. درحالی‌که ZTE همچنان به تجارت در ایالات‌متحده ادامه می‌دهد. امید آن است که از افزایش احتمالی تحریم‌های تلافی‌جویانه جلوگیری به عمل آید.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند