کنفرانس ملبورن و رفع چالش‌های امنیتی پرواز پهپادها؛ موبایل‌های پرنده یا پرنده‌های موبایل؛ مسئله این است!

کنفرانس ملبورن و رفع چالش‌های امنیتی پرواز پهپادها؛ موبایل‌های پرنده یا پرنده‌های موبایل؛ مسئله این است!

در کنفرانس سالانه Telstra Vantage در ملبورن، اپراتور مخابراتی تلسترا، برای مسائل کنترلی و امنیتی، پیشنهاد داد تا پهپاد ها مجهز به سیم کارت و شبکه‌ای مجزا شوند.

به گفته “Håkan Eriksson” مدیر بخش فنی Telstra، این اپراتور استرالیایی پیشنهاد داده است شبکه‌ای برای هواپیماهای بدون سرنشین تهیه تا نگرانی‌های نظارتی مرتبط با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین توسط افراد عادی حل شود.

به گفته اریکسون: “هر پهپاد همانند یک تلفن همراه در حال پرواز است. کافی است یک سیم کارت در آنها قرار دهید تا هویت داشته و قابل شناسایی و ردیابی باشد. در این صورت چنانچه این پرنده‌های کوچک از قوانین تخطی کنند، می‌توان به آنها اخطار داد”

وی در خصوص فواید این پهپادهای سیم کارت خور افزود: مواردی مانند تعداد پهپادهایی که مجاز به پرواز در یک ناحیه هستند، ساعت و مسیری که باید در آن حرکت کنند، ساختمان‌هایی که نباید به آنها نزدیک شوند و بسیاری از مسائل مهم دیگر از این طریق قابل برنامه ریزی و کنترل است؛ همچنین مشخصات صاحبان آن‌ها، مجوزهایی که کسب کردند و جزئیات فنی پهپاد می‌تواند در دیتابیس این سیستم قرار داده شود.

flying cellphone

اوتاکید کرد: “افراد در این شبکه می‌بایست برای به پرواز در آوردن پهپاد خود گواهینامه‌های مخصوص را کسب کنند ضمن آنکه این شبکه به مسئولان این امکان را می‌دهد تا مقررات منسجمی را در زمینه هواپیماهای بدون سرنشین تدوین و اجرا کنند”.

به گفته او شبکه مخابراتی Telstra می‌تواند به راحتی پرواز پهپادها را در تمام مناطق حتی در خارج از کشور کنترل کند و با توجه به اینکه این هواپیماهای بدون سرنشین کوچک تا ارتفاع ۱۵۰ متری پرواز می‌کنند، مشکلی در کنترل آنها به وجود نمی‌آید.

این روزها کاربردهای زیادی برای پهپادها ایجاد شده است و از این هواپیماهای بدون سرنشین کوچک برای موارد مفیدی چون سم‌پاشی در کشاورزی، فیلمبرداری، مدیریت بحران، رساندن سریعتر اجناس و غیره استفاده می‌شود؛ تلسترا در حال حاضر نیز از پهپادها به منظور سرکشی دکل های مخابراتی خود استفاده می‌کند ، هم به لحاظ ایمنی بهتر و هم صرفه جویی و کاهش هزینه ها.

علی رقم کاربردهای زیاد پهپادها در حوزه های مختلف (کشاورزی، فیلمبرداری، مدیریت بحران، جستجو و نجات، بازرسی، ارسال مرسوله ها و…)، نبود ابزاری برای کنترل و ایجاد نظم یکی از چالش‌های مهم برای گسترش آن است.

لازم به ذکر است سال گذشته نیز بزرگترین اپراتور مخابراتی اروپا دویچه تلکام درباره چالشهای امنیتی پهپادها و به منظور عرضه سیستم دفاع ضدپهپاد خود، خواستار همکاری بیشتر با شرکت‌هایی در سراسر جهان شده بود که در توسعه چنین فناوری‌هایی سهیم هستند.

ترجمه و گردآوری: تحریریه نشریه الکترونیک ترند