تامین ماهواره مخابراتی ایران با همکاری عرب ست تا سال ۲۰۳۰ تضمین شده است

تامین ماهواره مخابراتی ایران با همکاری عرب ست تا سال ۲۰۳۰ تضمین شده است

به گفته معاون وزیر ارتباطات، هم‌اکنون تأمین ماهواره مخابراتی با ماهواره عرب ست تا سال ۲۰۳۰ صورت می‌گیرد و تأمین فرکانس و نقطه مداری ماهواره مخابراتی برای داشتن یک ماهواره کاملاً ایرانی در مدار را نیز آغاز و توافقنامه اولیه را امضاء کرده‌ایم.

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، دکتر بهرامی که این سخنان را در در نشست خبری در آستانه هفته جهانی فضا بیان می‌کرد گفت: هم‌اکنون ماهواره مشترک ایران (ایران‌ست ۲۱) با عرب ست (Badr-5) تأمین پهنای‌باند مخابراتی ایران را عهده‌دار است و ماهواره “بدر ۷” به‌عنوان پشتیبان در این مدار (۲۶ درجه شرقی) قرار دارد و تا ۱۴ سال آینده، خدمات ماهواره‌ای ارائه خواهد کرد.

رئیس سازمان فضایی ایران تصریح کرد برای پس‌ازآن نیز در برنامه داریم که ماهواره مخابراتی تماماً ایرانی تحت اختیار ایران و مدیریت کشورمان در مدار قرار گیرد.منبع

58
وی افزود: هم‌اکنون قرارداد پرتاب ماهواره‌های داخلی با پرتاب‌کننده‌های داخلی منعقدشده است و درصورتی‌که ساخت ماهواره‌ها به اتمام برسد پرتاب آن با پرتاب گرهای داخلی قابل انجام خواهد بود.

شایان‌ذکر است نیازهای خدمات مخابراتی اپراتورهای SAP درزمینه فروش پهنای باند، خدمات بانکی و شاپرک و ارائه سرویس به سایر مخاطبان خدمات FSS از طریق سازمان فضایی ایران و از ماهواره‌هایی چون ماهواره ایران ست ۲۱ (در پروژه مشترک با بدر ۵) تأمین می‌شود.

چندی پیش نیز کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه شماره ۲۶۲، به‌منظور توسعه و انسجام فعالیت‌های بخش خصوصی در استفاده از ماهواره‌ها، حفظ و توسعه امتیازات مدار فرکانسی، تسریع در توسعه خدمات ماهواره‌ای در سراسر کشور از طریق اپراتور داخلی ماهواره‌ای و حرکت در جهت حذف وابستگی کشور در حوزه ارتباطات ماهواره‌ای،  پیشنهاد رگولاتوری در خصوص کلیات و چارچوب حاکم بر صدور پروانه اپراتورهای ماهواره‌ای را به تصویب رساند.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند