طمع رقابت با غول آلمانی و سرمایه‌گذاری ۲٫۴میلیارد دلاری ودافون انگلیس در شبکه فیبرنوری آلمان

طمع رقابت با غول آلمانی و سرمایه‌گذاری ۲٫۴میلیارد دلاری ودافون انگلیس در شبکه فیبرنوری آلمان

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، اپراتور مخابراتی ودافون اعلام کرده است باهدف ارائه خدمات پهن‌باند فوق سریع از طریق توسعه شبکه فیبرنوری آلمان، بیش از ۲ میلیارد یورو طی ۴ سال آینده در این زمینه سرمایه‌گذاری خواهد کرد.
پیش‌بینی می‌شود از این طریق ۱۳٫۷ میلیون اتصال جدید با سرعت ۱Gbps برای کاربران تجاری و خانگی در این کشور ایجاد شود.طرح سرمایه‌ گذاری ودافون در آلمانبه گفته مدیرعامل Vodafone این طرح از سه پروژه مختلف شکیل یافته است:
پروژه Giga-Business: این شرکت بریتانیایی از سرمایه‌گذاری ۱٫۴ تا ۱٫۶ میلیارد یورویی خود در پروژه Giga-Business به‌منظور اتصال یکصد هزار شرکت در ۲هزار منطقه تجاری (Business Park) تا سال ۲۰۲۱ خبر داده است؛ این کار با شراکت کمپانی Deutsche Glasfaser انجام می‌شود.
حدود  ۳۲۰۰۰ پارک کسب‌و‌کار یا Business Park در آلمان وجود دارد؛ این پارک‌ها مجموعه‌ای ازشرکت‌ها با فعالیت‌های کم‌و‌بیش مرتبط هستند كه در مجاورت هم از مزایای همیاری و هم‌افزایی بهره‌برداری می‌کنند.

پروژه Giga-Municipality:ارائه خدمات گیگابیتی از طریق اتصال ۱ میلیون خانوار روستایی است که به کمک شهرداری‌ها با هزینه  ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون یورویی انجام خواهد شد.

پروژه Giga-Cable: بخش دیگری از این پروژه شامل بروزرسانی و ارتقاء زیرساخت‌های کابلی موجود (براساس تکنولوژی DOCSIS 3.1) برای ۱۲٫۶ میلیون خانه در آلمان است تا سرعت اینترنت‌شان را به ۱ گیگابیت بر ثانیه برساند.
ارتقاء و بروز رسانی بستر کابلی موجود (بدون درنظر گرفتن تجهیزات سمت مشتری) هزینه حدودی ۲۰۰ میلیون یورویی خواهد داشت.Germany Accelerating to 1 Gbpsجزئیات قرارداد:
شرکت ودافون مدیریت این شبکه را طبق قراردادی بلندمدت به عهده گرفته است. این شرکت مسئولیت ایجاد ارتباط بین دفتر مرکزی و ستون فقرات فیبری، نصب تجهیزات فعال (شامل تجهیزات مربوط به مشتری‌ها) و پرداخت هزینه اتصال هر خانه را به عهده خواهد داشت؛ همچنین براساس قرارداد اعلامی، عملیات اجرایی تنها زمانی شروع خواهد شد که حدود یک‌سوم خانه‌های یک شهر تمایل به خرید خدمات فیبری داشته باشند.

در این طرح، ودافون خدمات DOCSIS 3.1 را در تمام شبکه کابلی نصب‌شده فراهم خواهد کرد. این فرآیند حدود دو سال زمان خواهد برد که نسبت به پیش‌بینی‌های قبلی دو سال بهبود داشته است. سرعتی که در اختیار کاربران قرار می‌گیرد هم از پانصد مگابایت به یک گیگابایت خواهد رسید. مشتریان ساکن در بزرگ‌ترین شهرهای آلمان می‌توانند از ابتدای ۲۰۱۸ به خدمات گیگابیت دسترسی داشته باشند.
دوره بازگشت سرمایه این طرح کمتر از چهارسال خواهد بود، از انجاکه افزایش قابل توجه ظرفیت شبکه‌ای که توسط  DOCSIS 3.1 فراهم شده است نیاز به سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در زمینه افزایش ظرفیت شبکه را کاهش می‌دهد.
تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند دوره بازگشت سرمایه برای پروژه‌های Giga-Cable و Giga-Business به ترتیب شش و چهار سال خوهد بود.
این اپراتور معتقد است که این سرمایه‌گذاری افزایش یک تا دو درصدی در درآمدش به وجود خواهد آورد البته این افزایش زودتر از پایان مارس ۲۰۲۰ به‌دست نخواهد آمد. شرکت Vodafone Germany در سال مالی گذشته حدود ده میلیارد یورو درآمد خدماتی داشته است که ۳۹ درصد آن از ارائه خدمات خط ثابت بوده است.

Germany Home marketableاین سرمایه‌گذاری ها هم قدرت خدماتی Vodafone Germany را افزایش می‌دهد و هم ظرفیت انتقال داده را در شبکه افزایش می‌دهد که می‌توان از آن برای ارائه خدمات ۴G LTE و ۵G استفاده کرد.

به گفته خبرگزاری رویترز، آلمان در بخش توسعه فیبرنوری کُند عمل کرده و Vodafone به‌عنوان رقیب اصلی “Deutsche Telekom”  وارد ماجرا شده تا کاربران این کشور پرسرعت‌تر شوند.
لازم به ذکر است براساس اطلاعات منتشر شده، دویچه تلکام با ۴۵۵ هزار کیلومتر فیبرکشی بزرگ‌ترین شبکه فیبرنوری در آلمان را داراست در طرف مقابل شبکه فیبرنوری در اختیار ودافون آلمان چیزی حدود ۶۰ هزار کیلومتر می‌باشد. تعرفه ارائه خدمات برای کاربران مناطق دارای شبکه FTTH دویچه تلکام نیز ماهیانه €۱۱۹٫۹۵ است.

Germany fixed market

تقابل G.Fast با FTTH

به نظر می‌رسد دویچه تله کام به‌جای بسترسازی بیشتر برای فیبرنوری، پیشنهاد افزایش سرعت اینترنت روی کابل مسی را پیاده‌سازی کرده است اما وودافون کل زیرساخت را عوض خواهد کرد.
بدین ترتیب اتصال ۱۳٫۷ مشترک به اینترنتی با سرعت ۱Gbps تهدیدی برای برنامه‌های دویچه تلکام خواهد بود که به مقاومت دربرابر سرمایه‌گذاری های سنگین در ایجاد زیرساخت های FTTP ادامه داده و ترجیح می‌دهد تا زیرساخت کابل مسی موجود خود را از طریق فناوری Vectoring ارتقاء دهد.

fttdp

این غول مخابراتی معتقد است با استفاده از ساختار FTTdp با تلفیق فناوری Vectoring و G.Fast (بر بستر سیم مسی) در حلقه آخر اتصال (last mile) نیازی به صرف هزینه‌های گزاف در این زمینه نخواهد بود.
نکته جالب اینکه اصلاحیه سوم استاندارد ITU-T G.9701، نیز نشان می‌دهد ظرفیت انتقال بر بستر کابل مسی به Gbps2 افزایش خواهد یافت.

براساس اعلام چندی پیش مدیران دویچه تلکام، تصمیم آن‌ها برای ساختن شبکه آینده تنها تحت تأثیر FTTH نیست:
” کشورهایی مثل فرانسه که به FTTH علاقه دارند، در حال تغییر نظر هستند. آن‌ها دیگر مطمئن نیستند که FTTH به‌تنهایی برای آینده کافی باشد. اپراتورهای اروپایی مثل KPN و Swisscom نیز در حال حاضر از فناوری‌های ترکیبی استفاده می‌کنند.”
“تمرکز محض روی FTTH کافی نیست زیرا هدف اصلی این است که کاربران را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شبکه‌های پرسرعت متصل کنیم. هیچ شرکتی توانایی عمرانی و منابع مالی لازم برای پوشش کامل FTTH در آلمان را ندارد و نمی‌تواند با سرعت کافی انتظارهای آن‌ها را برآورده کند.”

منبع:اختصاصی تحریریه نشریه الکترونیک ترند