باهدف بررسی دورنمای ورود نسل جدید سیم کارت به ایران: نخستین آزمایش eSIM توسط ایرانسل انجام شد

باهدف بررسی دورنمای ورود نسل جدید سیم کارت به ایران: نخستین آزمایش eSIM توسط ایرانسل انجام شد

با راه‌اندازی نخستین پروفایل آزمایشی نسل جدید سیم کارت در ایران در همایش “با eSIM اشیاء را روشن کنیم” مسیر اینترنت اشیاء هموارتر شد؛ این همایش با هدف بررسی دورنمای ورود نسل جدید سیم کارت (eSIM) به ایران به‌عنوان پیشران توسعه صنعت اینترنت اشیاء (IoT)، با حضور شرکت‌های حوزه ICT و خودروسازی، در سالن همایش‌های ساختمان مرکزی ایرانسل برگزار شد.

مدیران شرکت‌های Gemalto (جمالتو) ، اریکسون، سامسونگ و هواوی ازجمله حاضران در این همایش بودند که درباره روندهای جهانی بازار eSIM و نقشه راه GSMA، تغییر پارادایم در بازار مشترکان شخصی و سازمانی و فراهم آوردن تجربه زندگی دیجیتال برای مصرف‌کننده به ایراد سخن پرداختند.

eSIM profile

هفته گذشته نیز همایش “معرفی فناوری نوین eSIM ” باحضور معاونین و مدیران کل وزارت ارتباطات، مدیران عامل سه اپراتور کشور و باهدف آشنایی مدیران ارشد با تکنولوژی نوین eSIM و با سخنرانی دکتر خوانساری رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و توماس لارسون به‌عنوان پیشگام در عرصه فناوری eSIM در دنیا برگزار شده بود.

در همایش یادشده، علاوه بر معرفی تکنولوژی eSIM به‌عنوان فناوری توانمند ساز انقلاب دیجیتالی، چالش‌های ورود این تکنولوژی به کشور، نیازمندی‌های بومی و جایگاه اپراتورها به‌عنوان حوزه‌های اجرایی تشریح و بر هماهنگی و همکاری اپراتورها و رگولاتوری در این زمینه تأکید شد.

باتوجه به اینکه هم‌راستا با رشد فناوری اینترنت اشیا در سطح بین الملل، جایگاه اپراتورهای تلفن همراه در اکوسیستم مخابرات سیار دچار تغییرات ساختاری می‌شود؛ چنانچه اپراتورها هر چه سریع‌تر سازوکار لازم برای تعیین و گزینش جایگاه جدید خود در این اکوسیستم را فراهم نکنند تهدیدی جدی برای آنها محسوب می‌شود.

eSIM itrc

پیش‌بینی می‌شود که در سال ۲۰۲۰ در بیشتر گوشی‌های تلفن همراه با حذف سیمکارت های فیزیکی، فناوری eSIM جایگزین شود تا چالش عدم تطابق با این فناوری به‌عنوان مهم‌ترین چالش اپراتورهای تلفن همراه باشد.

تاکنون ۲۰ اپراتور تلفن همراه در سراسر جهان ازجمله T-Mobile و AT&T پشتیبانی از eSim را آغاز کرده‌اند.

انتظار می رود که تا سال ۲۰۲۱ حدود ۹۸۶ میلیون کاربر به جای استفاده از سیمکارت های مرسوم ترجیح دهند تا از فناوری جدید ئی‌سیم استفاده کنند. براساس گزارش موسه تحقیقاتی IHS در سال ۲۰۱۶ حدود ۱۰۸٫۹ میلیون کاربر از این فناوری در گوشی های همراه خود استفاده کرده‌اند.


eSIM، تفاوت‌ها و کارکردها

در تجهیزات هوشمند مجهز به eSIM یا embedded Subscriber Identity Module، اسلاتی جهت وارد کردن سیم‌کارت وجود ندارد و سیم‌کارت عملا در دل دستگاه قرار می‌گیرد.

برخلاف سیم‌کارت‌های نسل پیشین (مینی‌سیم، میکروسیم و نانوسیم) امکان تعویض ئی سیم وجود ندارد، بلکه به صورت تراشه‌ای الکترونیکی و در ابعاد کوچکتر، توسط کارخانه سازنده مستقیماً بر روی مادربورد نصب می‌شود و فعال‌سازی سیم‌کارت نیز توسط اپراتور، به صورت نرم‌افزاری و از راه دور انجام می‌شود.sim timelineاز آنجاکه eSIM قابل برنامه‌ریزی است، جهت تعویض اپراتور و یا تغییر شماره، نیازی به مراجعه حضوری و دریافت یک سیم‌کارت جدید نیست. همه‌چیز به صورت نرم‌افزاری انجام می‌شود و حتی می‌توان از طریق تماس تلفنی ساده، eSIM را به شماره‌ای دیگر تغییر داد.

در حال حاضر استاندارد eSIM و کاربری آن نهایی نشده است اما GSMA می‌خواهد از ای‌سیم در محصولات ثانوی استفاده کند. به عنوان مثال ساعت هوشمند، دستبندهای ورزشی و تبلت‌ها و دیگر وسایل اینترنت اشیاء که ممکن است در سال‌های آتی در هر خانه‌ای، بسیار متعدد باشند.

طبق اطلاعات منتتشر شده از موسسه تحقیقاتی IHS Markit، انتظار می رود عرضه محصولات کمپانی‌های مطرح مجهز به eSIM، از سال ۲۰۱۹ به مرور آغاز شود.
در گزارش این موسسه آمده: زمانی که یکی از سه کمپانی مطرح سامسونگ، اپل یا هواوی گوشی هوشمند مجهز به سیم‌کارت الکترونیکی عرضه کنند، کمپانی‌های دیگر نیز به سمت ساخت محصولات مشابهی خواهند رفت که در نهایت باعث می‌شود در طولانی‌مدت شاهد جایگزینی eSIM با سیم‌کارت‌های قابل تعویض باشیم.

M2M-Parkplatz_final

لازم به ذکر است که در یک سال گذشته با همکاری میان مایکروسافت، اینتل و کوالکوم نسل جدیدی از eSim ها تولیدشده که به‌راحتی بر روی رایانه‌های شخصی هم قابل‌نصب می‌باشند.

به گفته موسسه IHS، حذف سیم‌کارت‌ قابل تعویض از گوشی‌های هوشمند به کندی صورت خواهد گرفت و تا سال ۲۰۲۱، هنوز شاهد ۵.‍‍۱ میلیارد دستگاه خواهیم بود که از سیم‌کارت قابل تعویض استفاده می‌کنند؛ با بکارگیری eSIM، امکان بالا رفتن ضریب امنیت و افزایش امکان ساخت ابزارهای ضد آب و ضد غبار فراهم می‌شود.esim chartئی سیم ها به دلیل هماهنگی و همخوانی بالایی که با ابزارهای رایانه‌ای و الکترونیک دارند به‌راحتی به آنها متصل شده و پیش‌بینی می‌شود در آینده بتوان آنهاا را به‌راحتی در هر ابزار الکترونیکی نصب کرد تا برقراری ارتباط از طریق آنها انجام شود.

گسترش خدمات دستگاه به دستگاه (M2M) و اینترنت اشیا (IoT) نیز ازجمله نتایج بهره‌مندی از نسل جدید سیمکارت ها است.
تسهیل در اتصال و فعال‌سازی، امکان استفاده از ارتباطات بی‌سیم در انواع بیشتری از دستگاه‌های هوشمند (شامل گجت‌‎های پوشیدنی)، تحول در استفاده از سرویس رومینگ و نیز صرفه‌جویی در هزینه‌های مربوط به توزیع و فروش سیمکارت از دیگر مزایای استفاده از eSIM هستند.

گردآوری و ترجمه: تحریریه نشریه الکترونیک ترند