رونمایی از نخستین تراشه کاربردی ۵G؛ رؤیای گوشی‌های هوشمند سازگار با نسل پنجم به واقعیت می‌پیوندد

رونمایی از نخستین تراشه کاربردی ۵G؛ رؤیای گوشی‌های هوشمند سازگار با نسل پنجم به واقعیت می‌پیوندد

شرکت فناوری و تجهیزات ارتباطی و مخابراتی Qualcomm از نخستین گوشی موبایل که با استاندارد مخابراتی ۵G سازگاری دارد، رونمایی کرد.به گزارش نشریه الکترونیک ترند، سال گذشته کوالکام، از اولین مودم ۵G خود (Snapdragon X50) را رونمایی کرده بود، حال این شرکت اعلام کرده است که موفق به آزمایش نسل جدید تلفن همراه با قابلیت اتصال به شبکه ۵G شده است، اگرچه این گوشی برای فروش عرضه نشده، اما توانمندی‌های استاندارد یادشده را نشان می‌دهد.

در این گوشی از فناوری X50  و یک آنتن ویژه برای تبادل امواج مخابراتی نسل پنجم استفاده‌شده که با استفاده از طیف فرکانس ۲۸GHz توانست به سرعت‌های گیگابیت دست پیدا کند؛ کوالکام اعلام کرده در زمان تکمیل این تکنولوژی سرعت آن به ۵ گیگابیت خواهد رسید.

Snapdragon X50 5G chip antenna module

این موضوع از این نظر حائز اهمیت است که اغلب تراشه‌های توسعه‌یافته تاکنون، ابعاد بزرگی داشته و پیش از کوالکام، هیچ شرکتی در این حوزه موفق به تولید تراشه‌ای با چنین ابعاد کوچک و کاربردی نشده بود.

اگرچه به‌کارگیری آنتن‌های کوچک و باریک در گوشی‌های نسل پنجم از مخاطرات خاصی برخوردار است. طول موج بالای این گوشی‌ها موجب می‌شود که دریافت سیگنال توسط آنها در محیط‌های دربسته و در درون ساختمان‌ها با مشکلاتی مواجه شود و لذا باید در طراحی آنتن گوشی‌های یادشده ظرافت‌های خاصی لحاظ شود.

درحالی‌که اخبار شبکه ۵G هیجان‌انگیز به نظر می‌رسد، فناوری جدید کوالکوم نشانه‌ای است که رؤیای کاربران برای استفاده از شبکه ۵G در حال پیوستن به واقعیت است.

طبق گفته‌های کوالکوم، مشخصات ۵G می‌تواند بسیار زودتر ازآنچه فکر می‌کنیم، حاصل شود. اولین نسخه به‌احتمال زیاد در ماه دسامبر به‌پایان خواهد رسید و این شرکت انتظار دارد که گوشی‌های ۵G در نیمه اول سال ۲۰۱۹ به کاربران برسد.

کوالکام برای بکار گیری این فنّاوری در تلفن‌های هوشمند، اندازه مودم X50 را به کوچکی یک سکه و کمتر کرده است که در نوع خود کوچک‌ترین نمونه بازار است.
این شرکت همچنین اعلام کرده قصد دارد حجم این قطعه را تا ۱۲ ماه آینده ۵۰ درصد بیشتر کاهش دهد.

طرح مرجع

طرح کوالکوم به‌عنوان اولین طرح مرجع دستگاه ۵G، نخستین سند اثبات این است که تراشه X50 می‌تواند در داخل یک گوشی هوشمند جا بگیرد.

بااین‌حال، خیلی زود راجع به‌ظاهر این طرح قضاوت نکنید، زیرا طرح‌های مرجع معمولاً خیلی زیبا نیستند. آنها بیشتر برای دریافتن شرکت‌های دیگر از چگونگی استفاده از فناوری جدید هستند.

انتظار نمی‌رود ایکس ۵۰ در گوشی‌های هوشمندی که پیش از سال ۲۰۱۹ راهی بازار می‌شوند استفاده شود؛ این تراشه بیشتر به‌منظور بهره‌برداری توسط تولیدکنندگان اسمارت فون ها و اپراتورهای مخابراتی توسعه‌یافته تا آزمون‌های خود را جهت بهبود هر چه بیشتر این فناوری انجام دهند.

5G Mobile Technology

رقابت در عرصه ۵G

شایان‌ذکر است کوالکام علاوه بر ابداعات نسل پنجمی خود، برای ایجاد پشتیبانی از باند ۶۰۰MHz نسل چهار (مورد استفاده توسط اپراتور T-Mobile در امریکا)، که به‌تازگی در دست توسعه است، قطعات جدیدی را معرفی کرده است. در حال حاضر تنها گوشی هوشمند پشتیبانی‌کننده از این باند LG V30 است که پیش‌بینی می‌شود تا اواسط سال جدید میلادی، شرکت‌های بیشتری به پشتیبانی از این طیف فرکانسی روی‌آورند.

به گفته مدیرعامل کوالکام، تجاری‌سازی ۵G برای بقای سازندگان تجهیزات مخابراتی مانند”هوآوی”، “نوکیا”، “اریکسون” و همچنین سازندگان گوشی مانند “سامسونگ” و “اپل” با تقاضا برای ویژگی‌های جدید و ارتقا تجهیزات، حیاتی است.

انتقال به شبکه‌های جدید، خدمات جدید تلفن همراه و حتی مدل‌های جدید کسب‌وکار را نوید می‌دهد، اما می‌تواند چالش‌هایی برای صنایعی که نتوانند با این پیشرفت همگام شوند، ایجاد کند.

به گفته “استیون مولنکوف”، در حال حاضر کره جنوبی، ژاپن و آمریکا هر نوع اپراتور شبکه‌ای را در هر بازار عرضه می‌کنند و از سال ۲۰۱۹ شروع به راه‌اندازی شبکه اصلی می‌کنند. چین نیز احتمالاً به این موج خواهد پیوست.

او می‌گوید: با در نظر گرفتن تاریخچه ارتقای شبکه‌های سلولی ۳G و ۴G، که کره جنوبی و ژاپن اولین توسعه‌دهندگان بودند و آمریکا به‌سرعت به دنبال آن رفت و از آنها پیروی کرد، من فکر می‌کنم اولین سازندگان اصلی؛ کره، ژاپن و آمریکا باشند.

گردآوری و ترجمه: تحریریه نشریه الکترونیک ترند