پایان یک معما؛ هویت مخترع بیت‌کوین فاش شد

پایان یک معما؛ هویت مخترع بیت‌کوین فاش شد

یک کارآفرین و دانشمند استرالیایی به نام کریگ استیون رایت می گوید که “ساتوشی ناکاموتو”، مخترع پول دیجیتال بیت‌کوین در واقع اوست؛ رایت جهت اثبات ادعای خود کلیدهای رمزگذاری‌ای را به بی‌بی‌سی نشان داده که در نخستین نقل و انتقال بیت‌کوین از آن‌ها استفاده شده بود. این ادعا موضوعی است که می تواند به حدس و گمان های فراوان در دنیای دیجیتال پایان دهد. به گزارش نشریه الکترونیک ترند آن‌طور که از شواهد امر پیداست، هویت رایت علاوه بر بی‌بی‌سی توسط وب‌سایت اکونومیست و وب‌سایت LRB نیز مورد تایید قرار گرفته است.

هفت سال و نیم پیش “ساتوشی ناکاموتو”، نام مستعار برای فرد یا گروهی بود که پروتکل بیت‌کوین و نرم‌افزار مرجع آن را تاسیس کرد. در سال ۲۰۰۹ این پول به بازار آمد و خالقان آن توانستند این پروژه را در مسیر پیشرفت قرار دهند.

دو ماه بعد شبکه بیت‌کوین راه افتاد و خود ساتوشی ناکاموتو اولین سری آن را استخراج کرد. چندی بعد برای اولین بار یک نفر به طور غیرمستقیم با بیت‌کوین خرید کرد.

اما هویت واقعی “ساتوشی ناکاموتو” تا امروز مخفی مانده بود؛ در چند سال گذشته ارزش بیت کوین در بازارهای جهانی از چند صدم دلار به صدها دلار افزایش یافته است.

در تمام این سال‌ها حدس و گمان‌های فراوانی درباره هویت ساتوشی ناکاموتو زده میشد. بعضی فکر می‌کردند او دورین ناکاموتوی آمریکایی باشد.

اما حالا آقای رایت کلیدهای رمزگذاری‌ای را به بی‌بی‌سی نشان داده که در نخستین نقل و انتقال بیت‌کوین از آن‌ها استفاده شده بود.

این دانشمند علوم کامپیوتر و چهره علمی و دانشگاهی همچنین گفت، واحد پول اینترنتی “بیت کوین” را در سال ۲۰۰۹ میلادی و با کمک افرادی دیگر اختراع کرد. او گفته است برای پایان دادن به اطلاعات غلط، هویت خود را اعلام کرده است.
اعضای سرشناس شبکه بیت‌کوین و اعضای گروه مرکزی توسعه آن هم پس از بررسی شواهد ارائه شده توسط آقای رایت، ادعای او را تأیید کردهاند.

از طرف دیگر گروهی از کاربران بیت‌کوین و متخصصان هم میگویند که بررسی این شواهد نتوانسته آنها را قانع کند.

بیت‌کوین واحد پولی است که نه سکه دارد و نه اسکناس. ارز رسمی هیچ کشوری نیست و به جای آن‌که یک بانک مرکزی آن را ایجاد کرده باشد، افراد می توانند با حل مسئله‌های ریاضی آن را استخراج کنند. بیت کوین برای ایمن کردن مراوادات مالی طراحی شده و به هیچ قدرت مرکزی، از جمله هیچگونه هماهنگ کننده در بانک یا حکومت خاصی، ارتباط ندارد.

همین خاصیت بیت کوین مورد توجه کسانی که می خواهند از مالیات فرار کنند (لیبرتریالیست ها) و همچنین مجرمان قرار گرفته است؛ هرچند بیت کوین حفظ هویت افراد را تضمین نمی کند و اطلاعات آنها را در معرض عموم قرار می دهد.

آقای رایت می گوید که قصد نداشته خود را معرفی کند و به دنبال شهرت و پول نیست. او می گوید که فقط می خواهد کار کند و کد و برنامه بنویسد و نمی خواهد وقت خود را در مقابل دوربین های تلویزیونی تلف کند.

اما در دسامبر سال ۲۰۱۵ مجله های وایرد و گیزمودو از آقای رایت به عنوان مخترع احتمالی بیت‌کوین نام بردند. این دو مجله ظاهرا به شواهدی دست پیدا کرده بودند که از آقای رایت سرقت شده بود و نشان دهنده نقش داشتن او در پروژه بیت‌کوین بود. پس از انتشار این مقالات، مقامات در استرالیا به خانه آقای رایت یورش بردند، اما اداره مالیات استرالیا اعلام کرد که این یورش در پی تحقیقاتی دامنه دار در مورد پرونده مالیاتی آقای رایت بوده است.

در پی انتشار مقالات یاد شده در مجله های وایرد و گیزمودو، سایر رسانه ها هم مطالب متعددی در مورد آقای رایت منتشر کردند که به گفته او در بعضی از آنها اطلاعات ساختگی و نادرست زیادی دیده می شد.

او امیدوار است که با آشکار کردن نقش خود در اختراع بیت‌کوین، به این بحث ها خاتمه دهد.

آقای رایت می گوید: “در واقع من تصمیم نگرفتم، دیگران این تصمیم را برای من گرفتند. آنها زندگی را برای من، خانواده‌ام و همکارانم سخت کردند. من نه پول می‌خواهم، نه شهرت، نه ستایش. فقط می‌خواهم دست از سرم بردارند تا به کارم برسم”.

طرفداران بیت‌کوین آن را راهی برای رهایی از سیستم بانکی، قوانین دست و پا گیر دولت‌ها و انواع و اقسام محدودیت‌ها، تحریم‌ها و ردگیری‌ها می‌بینند. ولی از نظر منتقدان آن، از جمله حکومت‌ها و نهادهای امنیتی، بیت‌کوین راهی برای تبهکاران و گروه هایی مثل داعش است تا از چنگ قانون فرار کنند.

ترجمه و گردآوری: تحریریه نشریه الکترونیک ترند