یادداشت سرپرست معاونت فنی و صدور پروانه رگولاتوری در خصوص مصوبه ۲۶۶

یادداشت سرپرست معاونت فنی و صدور پروانه رگولاتوری در خصوص مصوبه ۲۶۶

⁣مهندس محسنی سرپرست معاونت فنی و صدور پروانه رگولاتوری، در مورد برخی سوالات و ابهامات درباره مصوبه ۲۶۶ و اینکه در چند روز اخیر پرسش‌های زیادی درباره تعرفه جدید خدمت دسترسی پهن باند ثابت مبتنی بر ارتباطات باسیم (کابلی) مطرح شده؛ ضمن تاکید براینکه مجموعه وزارت و سازمان تنظیم، تمام تلاش خود را بر اطلاع رسانی و آگاهی هرچه بیشتر انجام داده است گفت: با توجه به تمامی تلاش‌ها کماکان سوالات و ابهاماتی طرح می‌شود که ارائه برخی توضیحات راهگشا خواهد بود:

۱- با توجه به اینکه توسعه ارتباطات ثابت نظیر آنچه که طی ۳ سال گذشته در حوزه ارتباطات موبایل و با یک تصمیم کمیسیون رخ داد لازم است تا در حوزه ثابت نیز محقق شود؛ لذا کاهش در هزینه ارائه کنندگان این حوزه طی مصوباتی از جمله مصوبه ۲۶۶  کمیسیون به‌عنوان اولین گام دنبال شد؛ که مشخصاً در آن، ۲۵% کاهش درتعرفه پهنای باند بین‌الملل ارائه کنندگان خدمت و ۲۵% کاهش در تعرفه خدمات انتقال شرکت‌ها لحاظ گردید. این کاهش‌ها نهایتاً چیزی قریب به ۱۰ تا ۱۵ درصد در کاهش تعرفه های ارائه خدمت به مشترکین تاثیرگذار است.

۲- در این مدل با توجه به رقابتی بودن بازار داده ثابت، کمیسیون به مقررات‌گذاری برای همه اجزا تعرفه ورود نکرده و موضوع تنظیم FUP [آستانه مصرف منصفانه] را به عهده مکانیزم بازار و جریان رقابتی درون حوزه گذاشت.

۳- در طی چند روز اخیر نیز جداول تنظیمی از سوی اپراتورها حکایت از رقابت نسبتاً مطلوب بر سر تعیین سیاست استفاده منصفانه هرچه بهتر برای کاربران دارد.

۴- زمانی‌که مشترک نهایی در ازای مصرف اینترنت دغدغه شمارش میزان ترافیک مصرفی (حاصل از رقابتی شدن FUP) را ندارد یقیناً آثار مصرف بالا در کشور آشکار می‌شود.

۵- ما نسبت به کشورهای دیگر (حتی کشورهای منطقه) در رابطه با مصرف داده در حوزه ارتباطات ثابت دچار عقب‌ماندگی هستیم و اگرچه با این مدل تا حدود نسبتا مطلوبی حرکت رو به جلو خواهیم داشت لیکن کماکان جای کار جهت توسعه محتوای داخلی فاخر که اکثریت جامعه را مخاطب خودش قرار دهدحس می‌شود.

۶- با اجرای صحیح مصوبه، مردم از ابتدا، حسن تصویب و اجرای ان را حس خواهند کرد و البته شرکت‌ها با سپری شدن زمان، به‌عنوان دیگر برندگان این طرح خواهند بود.

۷- کماکان کمپین‌ها و پروموشن‌ها برابر قواعد مصوبه ۲۴۹ کمیسیون در مدل جدید می‌تواند از سمت شرکت‌های سرویس دهنده ارائه شود.

۸- سازمان تنظیم مقررات باتوجه به اطلاع‌رسانی برخی شرکت‌ها تا آخر وقت دیشب از طرحهای تعرفه ای؛ جلسه با آنها را برای رفع ابهام و بررسی طرحهای مربوطه ترتیب داد؛ لیکن در پاسخگویی به سوالات و ابهامات به هیچ عنوان ارجحیتی برای عده خاصی قائل نیست.

۹- مقایسه سقف تعرفه هرگیگ در مدل حجمی (در پلکان بالا ۳۰۰۰ تومان و در پلکان پایین مربوط به مصرف های بالا، ۱۸۰۰ تومان) با قیمت هر گیگ در مدل‌های ارائه شده توسط اپراتورها در این مدل جدید می‌تواند بعنوان محکی بر عملکرد مدل و طرح‌های تنظیم شده از سوی اپراتورها باشد؛ البته فراموش نکنیم که اپراتورها در مدل حجمی غالباً پایین‌تر از سقف تعرفه و بعضاً در نزدیکی کف تعرفه (۶۰% سقف) قیمت هر گیگ اینترنت را ارائه می‌نمودند.

۱۰- بخش عمده‌ای از خود تنظیمی به خود حوزه سپرده شد، امیدواریم که با عملکرد درست ارائه کنندگان خدمت در این دوره جدید (ورود به ⁣Deregulation) [و مقررات زدایی] افق‌های جدیدی برای  کشور در جهت تعالی باز شده و در لوای نظارت دائمی سازمان، خود تنظیمی درون بخش ناشی از رقابت سالم رنگ واقعی به خود گیرد.