معرفی نسل جدید تراشه‌ مخابراتی ۵G توسط نوکیا

معرفی نسل جدید تراشه‌ مخابراتی ۵G توسط نوکیا

نوکیا نسل جدیدی از تراشه‌های  ۵G را معرفی کرده است که قادر است سرعتی بالغ بر ۸۴Gbps داشته باشد؛ ⁣ساخت و ارائه این نوع تراشه می‌تواند دستاورد و موفقیت عظیمی را برای نوکیا رقم بزند.

به گزارش نشریه الکترونیک ترند؛ به گفته نوکیا درحال حاضر ۳۰ اپراتور مخابراتی⁣ بین‌المللی از تراشه جدید استفاده می‌کنند.تراشه جدید مبتنی بر استاندارد ⁣۵G NR است.

این تراشه با اسفاده از نوآوری های آزمایشگاه هوش مصنوعی نوکیا (Nokia Bell Labs artificial intelligence) و همچنین قابلیت‌های گسترده نوکیا در توسعه آنتن برای تجهیزات و ایستگاه‌های پایه موبایل در برخی شهرهای فنلاند و آمریکا (کالیفرنیا) بکار گرفته شده است.

تراشه ReefShark به اپراتورهای مخابراتی این امکان را می‌دهد تا بتوانند با صرفه‌جویی در هزینه‌ها، تجربیات بهتری را برای کاربران خود به ارمغان بیاورند.

تفاوت عمده‌ای که این تراشه نسبت به تراشه‌های فعلی نوکیا دارد، افزایش سه برابری ظرفیت آن است؛ یعنی از ⁣۲۸Gbps به بالاتر از ۸۴ گیگابایت در ثانیه به ازای هر ماژول خواهد رسید.

علت اصلی افزایش قابل ملاحظه در ظرفیت تراشه ریف شارک، بهره‌گیری از آنتن های MIMO است. این بدان معناست که آنتن‌ها نسبت به سخت‌افزارهای کنونی، ۵۰% کوچک‌تر و ۶۴%بهینه‌تر هستند؛ انتظار می‌رود این تراشه از سه ماهه سوم سال جاری میلادی وارد بازار شود.

برخی مشخصه ها:

  • Increase cell site throughput by a factor of three
  • Slash massive MIMO antenna size and power consumption
  • Embed AI capabilities to optimize radio resources and support network slicing.
  • Enhance terabit AirScale family as part of Nokia’s end-to-end 5G portfolio
  • Currently working with 30 operators
  • Shipping in volume in Q3 2018

ترجمه و گردآوری: تحریریه نشریه الکترونیک ترند