گزارش ⁣موسسه “Cable”انگلستان: ارزان‌ترین اینترنت دنیا متعلق به ایران است

گزارش ⁣موسسه “Cable”انگلستان: ارزان‌ترین اینترنت دنیا متعلق به ایران است

براساس گزارش موسسه BDRC و موسسه «Cable» انگلستان که به مقایسه کیفیت خدمات شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت پرسرعت و خدمات تلفن، تلویزیون و غیره می‌پردازد، براساس تحقیقات موسسه BDRC، مقایسه‌ای بین متوسط قیمت ماهانه اینترنت پرسرعت در کشورهای جهان انجام داده که درنتیجه آن، ایران رتبه اول ارزان‌ترین تعرفه را کسب کرده است.

به گزارش نشریه الکترونیک ترند به نقل از Theregister ،بررسی تعرفه ‌های دسترسی به خدمات اینترنت در ۱۹۶ کشور جهان نشان می‌دهد هزینه دسترسی به اینترنت در ایران در هرماه در جهان بی رقیب است؛ بر اساس این گزارش، متوسط هزینه ماهیانه اینترنت در ایران معادل ۵٫۳۷ دلار است.

پس از ایران کشور اوکراین در مقام دوم قرار دارد. متوسط هزینه ماهانه دسترسی به اینترنت در این کشور ۵٫۵۲ دلار در ماه است. روسیه نیز با هزینه ۹٫۸۲ دلاری در ماه در رتبه سوم قرار دارد؛ در بقیه کشورهای جهان متوسط هزینه ماهانه دسترسی به اینترنت از ۱۰ دلار فراتر می‌رود.

⁣می‌توانید ⁣نقشه مرتبط با تعرفه و رتبه دسترسی به اینترنت پرسرعت در کشورهای مختلف را در اینجا مشاهده کنید.

در همین رابطه تحلیلگر حوزه تلکام در پایگاه cable.co.uk در گفتگو با سایت TheRegister درباره علت ویژگی محنصر به فرد اولین و آخرین کشور لیست تعرفه اینترنت می‌گوید: “اگرچه هر کشوری ماجرای خود را دارد، اما ایران قطعا جزو عجیب‌ترین‌هاست.

به گفته او واحد پولی ایران جزء کم ارزش‌ترین ها در جهان است، با این حال، می‌تواند کار خود را به پیش برد.”

وی توضیح می‌دهد که معمولا کشورهایی که واحد پولی کم‌ارزش یا بی‌ثباتی دارند، از فروش پهن‌باند به وسیله واحد پول خود امتناع می‌کنند. بسیاری از کشورها در آمریکای جنوبی از دلار آمریکا برای فروش بسته‌های اینترنت استفاده می‌کنند تا قیمت‌ها را ثابت نگه دارند.

گزارش۲۰۱۷ اتحادیه بین‌المللی ارتباطات (ITU) نیز نشان می‌دهد تا پیش از ابلاغ مصوبه موسوم به غیرحجمی شدن اینترنت ثابت توسط رگولاتوری؛ ایران ازنظر شاخص میزان “مقرون‌به‌صرفه بودن” که با توجه به مقایسه برابری قدرت خرید در کشورها ارزیابی می‌شود درزمینه “خدمات اینترنت ثابت” Fixed Broadband، در جایگاه ۱۴ کشور نخست (در میان ⁣۱۹۲ کشور) جهان قرار داشته است.

گردآوری و ترجمه: تحریریه نشریه الکترونیک ترند