توافق ودافون و تلفونیکا در زمینه استفاه اشتراکی از بک‌هال فیبرنوری یکدیگر برای اتصال سایت‌های تلفن همراه

توافق ودافون و تلفونیکا در زمینه استفاه اشتراکی از بک‌هال فیبرنوری یکدیگر برای اتصال سایت‌های تلفن همراه

دو اپراتور مخابراتی Vodafoneو Telefonica به توافقی در زمینه راه‌اندازی یک پروژه آزمایشی برای اتصال سایت‌های تلفن همراه خود به خطوط فیبر نوری یکدیگر دست یافتند؛ به گزارش نشریه الکترونیک ترند بر اساس این توافق سایتهای تلفن همراه این دو شرکت به شبکه‌های فیبرنوری یکدیگر متصل خواهند شد.

تلفونیکا معتقد است بدین ترتیب عملکرد شبکه‌های تلفن همراه به لطف بک‌هال فیبر اضافی و با توجه به ظرفیت‌های بالاتر و زمان‌های تأخیر کوتاه‌تر آن، بهبود یافته و مشتریان تلفن همراه بیش‌تری به صورت همزمان به پوشش داده‌ای LTE دسترسی خواهند داشت، در عین حال این بهره‌مندی از کیفیت بهتری برخوردار است.

وودافون و تلفونیا ابراز امیدواری کردند، چنانچه این پروژه آزمایشی با موفقیت انجام شود، ممکن است همکاری خود را در مکان‌های دیگری در سراسر آلمان گسترش دهند.

در این گزارش آمده، ارتباطات سایر شبکه ها نیز (که تاکنون توسط تنها یکی از این اپراتورها استفاده شده) از طریق بستر فیبر موجود ایجاد خواهد شد؛ همچنین بوسیله تجهیزات فنی امکان تفکیک تضمینی ترافیک داده ها میسر خواهد بود.

دو شرکت تصریح کرده اند که این همکاری همچنین می‌تواند زیربنایی باشد برای تلاش‌های آینده در زمینه آماده‌سازی شبکه‌های تلفن همراه برای فناوری ۵G تا برنامه‌های کاربردی آینده همانند رانندگی خودکار را میسر می‌سازد.

این دو شرکت همچنین تا سال ۲۰۲۱ بر روی فرکانس ۳.۵GHz به توافق رسیدند. قرار است این توافق به رگولاتوری حوزه ارتباطات آلمان، نیز اطلاع‌رسانی شود.

در جزیئات این قرارداد آمده تلفونیکای آلمان طیف ۴۲ مگاهرتزی را تحت فرکانسی ۳.۵ گیگاهرتز که دیگر مورداستفاده نبود، به وودافون فروخته است. تلفونیکا پس از فروش، همچنان یک بلوک طیف ۴۲ مگاهرتزی را در این محدوده حفظ خواهد کرد.
دو اپراتور موافقت کردند که شرایط مالی معامله خود را افشا نکنند. ودافون تا زمان منقضی شدن حق بهره‌برداری از این فرکانس توسط رگولاتوری حوزه ارتباطات آلمان (تا سال ۲۰۲۱) مجاز به استفاده از طیف تازه به‌دست آمده خود خواهد بود.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند