کدام قاره از توسعه نسل پنجم ارتباطات سیار ۵G عقب افتاده است؟

کدام قاره از توسعه نسل پنجم ارتباطات سیار ۵G عقب افتاده است؟

از زمان تصویب برخی استانداردها در حوزه ۵G در اواخر سال ۲۰۱۷، هیجانی در میان اپراتورها به منظور راه‌اندازی و توسعه این شبکه‌ شکل گرفت؛ تخمین زده می شود تا سال ۲۰۲۵  برای بیش از ۲.۷ میلیارد نفر امکان استفاده از شبکه ۵G مهیا باشد.

در حال حاضر نیز رقابتی جهانی به‌منظور ارائه خدمات نسل پنجم شبکه های ارتباطی سیار شکل گرفته است اما برخلاف سایر زمینه ها اروپا در پس سایر قاره ها قرار گرفته است.

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، تازه‌ترین گزارش‌های منتشرشده از سوی موسسه CCS Insight درمورد توسعه زیرساخت‌های ۵G نشان می‌دهد که کشورهای اروپایی با اختلاف زیادی از کشورهای آسیایی و آمریکایی عقب‌تر افتاده و در جایگاه پایین‌تری قرارگرفته‌اند و این نگرانی وجود دارد که شاید تا سال‌های سال عقب‌تر از سایر نقاط جهان بماند.

در اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی بود که اتحادیه بین‌المللی مخابرات (ITU) تحت نظر سازمان ملل برنامه‌ای را برای توسعه تیم ارتباطات بین‌المللی موبایلی (IMT) برای افق ۲۰۲۰ و فرای آن (IMT-۲۰۲۰) آغاز کرد. در نتیجه رسما یک مسابقه جهانی برای تعیین نسل پنجم شبکه موبایل شروع شد و از آن پس، شاهد رقابت تنگاتنگی میان اپراتورهای اینترنت و تلفن همراه در سراسر جهان هستیم که هر یک بدنبال برقراری و راه اندازی نسل جدید و پرسرعت اینترنت ۵G در کشورهای مختلفی همچون کره جنوبی، ژاپن، چین، ایالات متحده آمریکا، استرالیا و غیره هستند و از توانایی‌ها و برنامه‌های خود در این زمینه رونمایی می‌کنند.

اما برخلاف سایر حوزه‌ها، اروپا این بار از کشورهای رقیب آسیایی و آمریکایی عقب‌تر است و تلاش چندان زیادی برای برقراری اینترنت پرسرعت ۵G نکرده است. البته این بدان معنا نیست که هیچ کدام از کشورهای اروپایی هیچ اقدامی در راستای تجهیز و توسعه زیرساخت‌های نسل پنجم اینترنت انجام نداده‌اند بلکه در مقام مقایسه با تلاش‌های فراوان و سرمایه گذاری‌های هنگفت کشورهای شرق آسیا و آمریکای شمالی در این خصوص، به نسبت تلاش کمتری از خود نشان داده است.

نکته جالب اینکه غول های مخابراتی اریکسون و نوکیا به‌عنوان دو شرکت پیشرو صنعت مخابرات، که با اپراتورهای بسیاری در آسیا و آمریکا همکاری کرده و قراردادهای عظیمی را به امضا رسانیده‌اند، خود در قاره اروپا مستقر هستند.

برخی تحلیلگران معتقدند ازآنجایی‌که توسعه زیرساخت‌های لازم برای راه‌اندازی نسل پنجم اینترنت بسیار گران تمام خواهد شد و از آن‌سو هم کشورهای اروپایی درگیر مشکلات اقتصادی فراوانی هستند، بنابراین در حال حاضر ترجیح داده‌اند که بعد از موفقیت کشورهای دیگر، برای توسعه اینترنت ۵G دست‌به‌کار شوند.

عدم انسجام

درحالی‌که برخی از اپراتورها نظیر Telia، تلکام ایتالیا و Deutsche Telekom اشتیاقی فراوانی در توسعه فن‌آوری ۵G نشان داده‌اند، اما به علت یکدست نبودن و تکه‌تکه بودن بازار اروپا ازنظر اولویت‌ها، فقدان استراتژی مشخص، افزایش مقررات از سوی رگولاتوری ها و ترجیحات اپراتورها در توسعه شبکه‌های ۴G،  این شکاف بیشتر شده‌است.

در چشم انداز ۷ سال آینده درتوسعه زیرساخت‌های برقراری ۵G، چین در مقایسه با سایر کشورها بیشترین تلاش را در توسعه و برقراری نسل پنجم اینترنت ۵G داشته است.

همچنین از نظر فعالیت های انجام گرفته در راه‌اندازی شبکه ۵G، منطقه آمریکای شمالی، در رتبه دوم قرار گرفته و درنهایت، کشورهای منطقه غرب اروپا جایگاهی عقب‌تر از این دو داشته اند.

گردآوری و ترجمه: تحریریه نشریه الکترونیک ترند