احتمال اختلال جهانی در اینترنت از امروز ۱۹ مهر ۱۳۹۷ با تغییرات اساسی در “کلید اصلی اینترنت”

احتمال اختلال جهانی در اینترنت از امروز ۱۹ مهر ۱۳۹۷ با تغییرات اساسی در “کلید اصلی اینترنت”

امروز پنجشنبه ساعت ۱۹:۳۰ به‌وقت‌ایران، تغییر عمده‌ای در کلید اصلی اینترنت که مورد استفاده برای امضای بقیه کلیدهای اینترنت است ایجاد می‌شود.

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، عضو ایرانی هیئت‌مدیره آیکان (ICANN) در این‌باره می‌گوید: “این کلیدها (Key signing Key) به‌منظور امنیت سیستم تبدیل نام به آدرسِ اینترنت (DNS) استفاده می‌شوند که بدونِ آنها، اینترنت عملاً بدونِ کاربرد خواهد بود.”

به گفته کاوه رنجبر، این اولین بار در تاریخ هشت ساله DNSSEC است که چنین تغییری اتفاق می‌افتد و با این‌که در حد امکان بررسی‌ها و تحقیقات لازم درمورد این تغییر انجام شده است، اما پیش‌بینی می‌شود که ارتباط نزدیک به یک‌دهم درصد از کل کاربران اینترنت در جهان با اختلالاتی مواجه شود.

مدیر ایرانی فن‌آوری اطلاعات RIPE NCC در توضیح بیشتر گفت: در صورت بروز مشکل، علت این اختلالات به‌روز نبودنِ سیستم‌های Recursive Resolver ای خواهد بود که سرویس‌دهندگان در اختیار شما گذاشته است، پس با آن‌ها تماس بگیرید و پیگیر رفعِ مشکل بشوید.

نکته دیگر اینکه با توجّه به پیچیدگی‌های فنّیِ این تغییر، اختلالات ممکن است تا چند ساعت و یا چند روز بعد از این تاریخ رخ دهند و مربوط به دسترسی به سایت‌ها یا منابع خاصی باشند، پس در هفت روز آینده، اگر به مشکلی در دریافت خدمات برخورد کردید این تغییر را هم به‌عنوان یک عامل در نظر بگیرید.

لازم به ذکر است کلید اصلی اینترنت در دست ۱۴ نفر است که” ۷ کلید اصلی” آنرا در اختیاردارند! این افراد تقریباً هر سه‌ماه یک‌بار، به هم ملحق می‌شوند تا مراسمی را تحت عنوان The Key Ceremony برگزار کنند؛ جایی که کلیدهای اصلی اینترنت تأیید و به‌روزرسانی می‌گردد.
برای دستیابی به کد اصلی ۷ کلید فیزیکی و واقعی در اختیار هفت کلیددار منتخب اصلی قرار می‌گیرد و هفت نفر دیگر نیز به عنوان جانشین کلیدداران اصلی، برای مواقع ضروری انتخاب شده‌اند و به همین خاطر گفته می‌شود این ۱۴ نفر کلید اصلی اینترنت را در دست دارند.