سرعت ۲برابری اینترنت ماهواره‌ای SpaceX نسبت به خطوط فیبرنوری؛ جزییات پروژه اینترنت فضایی ایلان ماسک (استارلینک) اعلام شد

سرعت ۲برابری اینترنت ماهواره‌ای SpaceX نسبت به خطوط فیبرنوری؛ جزییات پروژه اینترنت فضایی ایلان ماسک (استارلینک) اعلام شد

با انتشار ویدئو و اسناد مربوطه، قرار است هفته آینده “محقق دانشگاه دولتی و تحقیقاتی بریتانیا (UCL)” در کنفرانسی ویژه، یک شبیه سازی دقیق از چگونگی استقرار ۳۲ صفحه مداری (orbital plane)، که هریک شامل۵۰ ماهواره بوده و مغز استارلینک را تشکیل می دهد، به نمایش بگذارد.

در شبیه سازی پروژه استارلینک که شامل شبکه ای وسیع از هزاران ماهواره کم ارتفاع است، “مارک هندلی” توضیح می‌دهد چگونه ۱۶۰۰ ماهواره (به‌جای ۴۰۰۰ ماهواره) جانمایی شده تا به یکدیگر برخورد نکنند. بر اساس این پروژه، قرار است پوششی کامل روی لندن، نیویورک، پاریس و فرانکفورت در عرض جغرافیایی ۴۷ و ۵۲ درجه تعریف شود.

هر ماهواره این پروژه با وزن ۳۸۶ کیلوگرم و استقرار در ارتفاع ۱۱۵۰ کیلومتری تا ۱۲۷۵ کیلومتری سطح زمین، قرار است مساحتی به عرض ۲۱۲۹ کیلومتر را پوشش دهد.

ایلان ماسک بر این عقیده است که این پروژه‌ درنهایت می‌تواند به سه میلیارد نفر از افرادی که در دنیا به اینترنت دسترسی ندارند، خدمت رسانی آنلاین انجام دهد. همچنین در پروژه‌های بعدی می‌تواند یکی از منابع مالی این شرکت باشد.

اگرچه ایلان ماسک معتقد است بیش از نیمی از کل ترافیک اینترنت از طریق این شبکه عبور خواهد کرد! اما شبیه سازی هندلی نشان می‌دهد این پروژه بیشتر برای معامله گران حوزه HFT  یا همان “معاملات پُرتواتر” (High-frequency trading) جذابیت خواهد داشت، جایی که پای سوپر کامپیوترهای قدرتمند و نیاز به برنامه های با کاربرد خاص به میان می‌آید و البته سازمان هایی که قادر به پرداخت مبالغ هنگفت برای ارتباطات اختصاصی و سریع‌تر برای این منظور هستند.

لازم به ذکر است بر اساس این شبیه سازی سرعت تبادل اطلاعات برای فواصل طولانی دو برابر ارسال و دریافت از طریق خطوط فیبرنوری موجود است (با توجه به کاهش سرعت نور در فیبر) .

این شبیه سازی برپایه اطلاعاتی بوده است که از سوی رگولاتوری حوزه ارتباطات آمریکا (FCC) درخصوص پروژه استارلیک به صورت عمومی منتشر شده بود.

شایان ذکر است پروژه استارلینک که حدود ۱۰ میلیارد دلار هزینه در برخواهد داشت، برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ مطرح شد. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵ بیش از ۴۰ میلیون کاربر از این سرویس استفاده خواهند کرد و درآمد سالانه‌ای معادل ۳۰ میلیارد دلار برای این شرکت به ارمغان خواهد آورد.

در سال ۲۰۱۵ جزئیاتی از میزان هزینه دسترسی به اینترنت از طریق این پروژه اعلام شد که بر اساس آن هزینه دسترسی به اینترنت از طریق دستگاه کوچکی صورت می‌گیرد که بین ۱۰۰ تا ۳۰۰ دلار برای کاربر هزینه دارد.

پیشتر اعلام شده بود کمپانی اسپیس ایکس، قصد دارد با کمک درآمد حاصل از این پروژه (Starlink) در درازمدت، به احداث شهری در مریخ بپردازد، اما نکته تأمل‌برانگیز این است که تعداد کل ماهواره‌های فعال تا پایان سال ۲۰۱۵ به دور مدار زمین می‌چرخند ۱۳۸۱ عدد است که ۳۷% آن مربوط به ماهواره‌های مخابراتی می‌باشد، حال تنها یک شرکت تجاری می‌خواهد جهت ایجاد شبکه ماهواره ای، تقریباً چهار برابر این تعداد ماهواره را به فضا پرتاب کند!

لازم به ذکر است شرکت اسپیس ایکس در ارائه‌ اینترنت ماهواره ‌ای جهانی با شرکت امریکایی OneWeb و اپراتور کانادایی Telesat در رقابت است. پیش از این و در سال گذشته نیز رگولاتوری این کشور، با درخواست شرکت های OneWeb، Space Norway و Telesat برای دسترسی به بازار آمریکا به منظور ارائه خدمات پهن باند ماهواره ای و دسترسی به اینترنت در نواحی کم برخوردار موافقت کرده بود.

شرکت فیس‌بوک نیز در نظر دارد شرکت‌هایی چون Space X و Oneweb را در عرصه رقابت برای تسخیر بازار پهن ‌باند ماهواره‌ ای به چالش کشد. ایجاد شرکتی به نام PointView Tech LLC از سوی فیسبوک در همین راستا بوده است.

همچنین کمپانی موسوم به Quika متعلق به اپراتور ماهواره‌ای Talia با مدیریت مدیر ایرانی‌»تبار خود آلن افراسیاب و با هدف مقابله با نابرابری‌های اقتصادی و اجتماعی و فراهم آوردن اینترنت برای مناطقی که دسترسی محدودی به زیرساخت‌های اینترنتی دارند، وعده ارائه خدمات پهنای باند ماهواره‌ای رایگان برای کشورهای در حال توسعه را داده است. به گفته آقای افراسیاب، ۳ میلیارد و ۹۰۰ میلیون نفر (۵۳% از جمعیت جهان) هنوز دسترسی به اینترنت ندارند و اکثر این افراد، در مناطق روستایی زندگی می‌کند و معمولا فقیرند.

مشاهده بخشی از ویدئو شبیه سازی

گردآوری و ترجمه: تحریریه نشریه الکترونیک ترند