به بهانه انتشار شایعه “مرگ ۲۹۷ پرنده هلندی به دلیل تست شبکه ۵G”؛ آیا ۵G عامل مرگ پرندگان در هلند بوده است؟

به بهانه انتشار شایعه “مرگ ۲۹۷ پرنده هلندی به دلیل تست شبکه ۵G”؛ آیا ۵G عامل مرگ پرندگان در هلند بوده است؟

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، طی ۱۰ روز گذشته در برخی وبلاگ‌ها و وب سایت‌ های اروپایی خبری منتشر گشت مبنی بر مرگ ۲۹۷ پرنده در پارکی در هلند و اینکه دلیل مرگ این پرندگان انجام تست شبکه اینترنت ۵G در حوالی پارک است؛ از روز گذشته برخی وب‌سایت‌ها و خبرگزاری‌های فارسی زبان نیز به انتشار این خبر پرداخته که در شبکه‌های اجتماعی نیز دست‌به‌دست می‌شود.

اما اصل ماجرا چه بود؟
در تاریخ ۵ نوامبر ۲۰۱۸ ( ۱۴ آبان ۱۳۹۷)، ارین الیزابت، نویسنده یک وبلاگ به نام اخبار حوزه سلامت، خبری با عنوان “مرگ صدها پرنده طی آزمایش ۵G در لاهه هلند” را گزارش داد. پس‌ازآن بود که وبلاگ‌های محلی در هلند به نقل این خبر پرداخته که دامنه آن به برخی وب‌سایت‌های انگلیسی زبان نیز رسید.

منبع خبر آرین الیزابت
مقاله وی مخلوطی از مجموعه‌ای از  پُست‌های فیسبوکی توسط شخصی به نام جان کُلز (John Kuhles) بود. فردی که چندین وب‌سایت و صفحه اجتماعی با محتوایی در مذمت استفاده از امواج مایکروویو و نقد فناوری ۵G را مدیریت می‌کند.

او که پیش‌ازاین در صفحه فیسبوک خود اظهار کرده بود، آتش‌سوزی گسترده ماه نوامبر کالیفرنیا امریکا به‌واسطه استفاده مستقیم از یک اسلحه انرژی توسط گروه “صاحبان قدرت” به‌عنوان انتقام از این ایالت به دلیل وتو کردن طرح “استقرار گسترده ۵G” روی داده است. دراین‌باره (ماجرای مرگ تعدادی پرنده) نیز گفته بود، آزمایش شبکه ۵G در آن منطقه دلیل مرگ ناگهانی و بدون توضیح این پرندگان در پارکی (Huijgenspark) در شهر لاهه هلند است و مدعی بود که مرگ دسته‌جمعی پرندگان همزمان با این آزمایش که تحت فرکانس ۷GHz بوده رخ داده است: “آنها هنگام آزمایش رفتارهای عجیبی از خود نشان می‌دادند و سر خود را در زمان این آزمایش، زیر آب می‌کردند تا از امواج شبکه ۵G در امان باشند.”

آیا مرگ این پرندگان حقیقت دارد؟
بله، در ۱۹ اکتبر ۲۰۱۸ (معادل ۲۷ مهر ۱۳۹۷) براساس گفته شهرداری لاهه، مرگ‌ومیر تعدادی “سار” گزارش شده است: در پارک Huygenspark از ۱۹ اکتبر تا ۳ نوامبر ( ۲۷ مهر تا ۱۲ آبان) حدود ۳۳۷ سار و ۲ کبوتر از بین رفته‌اند.

موضع شهرداری لاهه هلند:
اگرچه مرگ دسته جمعی و اسرارآمیز آبزیان و پرندگان موضوع جدیدی نیست اما شهرداری لاهه ضمن گزارشی با اعلام اینکه احتمال مسمومیت این پرندگان را نمی‌تواند رد کند، گفته است برای اقدامات احتیاطی ورود سگ‌ها نیز به این پارک موقتاً ممنوع کرده است، علاوه بر اینکه دو دانشگاه واخنینگن و اراسموس روتردام در حال بررسی این موضوع هستند و علت دقیق آن به‌زودی اعلام خواهد شد.
شهرداری لاهه همچنین به این نکته اشاره کرده است که گزارش مرگ این پرندگان سبب شده برخی دلیل آن را آزمایش شبکه اینترنت ۵G در اطراف پارک بدانند. اما هیچ گونه شواهدی از این امر در دسترس نیست.

سخنگوی شهرداری این شهر درعین‌حال گفته است: NVWA (نهاد نظارتی بر ایمنی محصولات غذایی و مصرفی هلند) به ما اطلاع داده که مرگ این پرندگان به دلیل ویروس West Nile نبوده است؛ ویروسی که شیوع آن اغلب در میان پرندگان مهاجر دیده می‌شود.

آژانس دولتی Agentschap Telecom  (سازمان رگولاتوری تخصیص و نظارت بر فضای فرکانسی هلند) نیز تأیید کرده هیچ‌گونه آزمایشی در ارتباط با ۵G در آن مقطع زمانی در اطراف پارک مذکور انجام نشده است.

آیا  آزمایشی برای تست شبکه ۵G در این منطقه انجام شده است؟
دسترسی گسترده شهروندان به ۵G از اولویت‌های مهم دولت هلند است. همچون سایر مناطق، در سال ۲۰۱۸ نیز چنین تستی در منطقه ای نزدیک (حدود ۵ کیلومتری) پارک Huijgenspark انجام شده، این تست‌ها توسط تجهیزات ۵G NR شرکت ارتباطی Huawei تحت طیف ۱۰۰ مگاهرتزی در باند فرکانسی ۳.۵GHz انجام شد.

با توجه به اینکه این فرکانس در حال حاضر برای استفاده اپراتورهای تلفن همراه هلندی در دسترس نبوده و مجوز این اپراتورها تحت فرکانس‌های ۸۰۰, ۹۰۰,  ۱۸۰۰ مگاهرتز و ۲٫۱ و ۲٫۶ گیگاهرتز صادر شده، سازمان رگولاتوری حوزه ارتباطات هلند مجوزی یک روزه برای اپراتور KPN هلند (بزرگترین اپراتور ارائه‌کننده خدمات تلفن ثابت و تلفن همراه این کشور) جهت استفاده از فرکانس‌های ۵G موردنیاز برای این تست را صادر کرد که البته تمامی فرکانس‌های یاد شده نیز در محدوده مورد تأیید کمیسیون بین‌المللی حفاظت از پرتوهای غیر یونیزه کننده (ICNIRP) قرار دارند.

نکته دیگر اینکه تاریخ انجام این تست ۲۸ ژوئن ۲۰۱۸ ( ۷ تیر ۱۳۹۷) بوده یعنی سه ماه پیش از مرگ این پرندگان و در آن تاریخ نیز هیچ‌گونه مرگ دسته جمعی پرنده‌ای گزارش نشده است و هیچ مدرکی نیز مبنی بر انجام آزمایش شبکه ۵G پس‌ازآن در لاهه و یا نصب آنتن ۵G در کنار این پارک وجود ندارد.

البته خود Kuhles نیز بعداً با رد تلویحی ادعای قبلی خود، مدعی شد شاید شلوغی سیگنال شبکه فعلی ۴G LTE دلیل مرگ پرندگان باشد! هرچند که صفحه مجازی” آرین الیزابت” چیزی از این تغییر نظرِ نویسنده اولیه را بازتاب نداده است. پستی که بیش از ۱۲۵ هزار بار در فیسبوک به اشتراک گذاشته شد.

شاید یکی از مزایای وبلاگ‌نویسان طرفدار تئوری توطئه (به‌جز این حقیقت که کپی و انتشار یک پست فیسبوکی به‌عنوان “گزارش‌گری” محسوب می‌شود و واقعیت عینی نیازی به بررسی ندارد!) این است که شما حتی وقتی فرد شایعه‌ساز کاملاً لحنش را تغییر می‌دهد، نیازی ندارید تا ماجرا را پیگیری یا اشتباه خود را تصحیح کنید!

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند