توسط اپراتور مخابراتی دویچه تلکام: قطع اینترنت و تلفن شعبه بانک ملی ایران در آلمان+ تکمیلی

توسط اپراتور مخابراتی دویچه تلکام: قطع اینترنت و تلفن شعبه بانک ملی ایران در آلمان+ تکمیلی

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، روزنامه آلمانی handelsblatt در گزارشی اعلام کرده است اپراتور مخابراتی دویچه تلکام، ارتباطات اینترنت و تلفن بانک ملی ایران را در این کشور قطع کرده است.

بنابر گزارش این روزنامه آلمانی، دویچه تلکام دلیل قطع ارتباطات اینترنت و تلفن این بانک را قطع دسترسی ایران به شبکه سوئیفت عنوان کرده است.

این اپراتور می‌گوید: به دلیل تحریم‌های آمریکا بانک ملی ایران قادر به پرداخت هزینه‌ها و صورت‌حساب‌های خود از طریق شبکه ارتباطات مالی بین بانکی بین‌المللی (سوئیفت) نیست.
این در حالیست که بانک ملی ایران پیشاپیش بهای خدمات دریافتی از این شرکت و هزینه‌های اشتراک خود را به‌طور کامل پرداخت کرده بود.

بااین‌حال شرکت دویچه تلکام اعلام کرده به دنبال تحریم‌های امریکا بانک ملی ایران ازاین‌پس قادر به پرداخت صورت حساب‌های خود نخواهد بود.

در همین رابطه هلموت گتلیب، مدیر شعبه بانک ملی ایران در هامبورگ، به این روزنامه گفته است که فعالیت بانک در آلمان به دنبال این تصمیم (که از ۱۰ روز پیش اعمال شده است) عملاً فلج شده است.

این اپراتور بزرگترین شرکت خدمات تلفنی و اینترنتی در آلمان است و در بخش تلفن همراه نیز از طریق زیرمجموعه خود  T-Mobile در آمریکا  فعالیت می‌کند.

لازم به ذکر است بیش از ۳۰ درصد سهام این اپراتور در اختیار دولت آلمان است (۱۴٫۵ درصد سهام متعلق به دولت آلمان و ۱۷٫۴ درصد آن متعلق به بانک دولتی KfW)


تکمیلی:

پیرو گزارش رورنامه handelsblatt مبنی بر قطع خطوط ارتباطی اینترنت و تلفن شعبه بانک ملی ایران در هامبورگ توسط اپراتور مخابراتی دویچه تلکام، روابط عمومی بانک ملی ایران ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد در حال حاضر ارتباط تلفنی و اینترنتی همه واحدهای خارج از کشور بانک ملی ایران برقرار است.

درهمین رابطه روز گذشته حساب توییتر سفارت آمریکا در برلین طی توییتی ضمن اشاره به این موضوع، لینک این خبر را منتشر کرده و با هشتگ “شرکت مخابرات آلمان ممنونم” از این اقدام اپراتور آلمانی استقبال کرد.

لازم به ذکر است این نشریه اقتصادی آلمانی روز پنجشنبه در سرمقاله‌ای ضمن اعتراض تلویحی به این اقدام اپراتور دویچه تلکام، دولت آلمان و بانک ملی این کشور را مورد خطاب قرار داده و گفته بود: “شما قرار بود از حاکمیت ملی آلمان دفاع کنید!”

چنانچه اقدام اپراتور آلمانی صحت داشته باشد؛ جای این سؤال باقی است که آیا تحریم شبکه بانکی می‌تواند مراودات مالی شرکت ارتباطات زیرساخت را با اپراتورهای بین‌المللی تحت تأثیر قرار دهد؟
با وجود توضیحات اخیر مسئولین در خصوص عدم امکان تحریم دسترسی به اینترنت، این سؤال به‌صورت جدی مطرح است که آیا واقعه‌ای که رفتار یک اپراتور مخابراتی در قبال شعبه یک بانک ایرانی را توضیح می‌دهد می‌تواند برای شرکت ارتباطات زیرساخت نیز هشدار دهنده باشد؟
حرکت به سمت انحصار زدایی از ارتباطات بین‌الملل همراه با اقدام پیشگیرانه در قبال رفتارهای ضد رقابتی اپراتورهای مسلط می‌تواند از حق دسترسی مقرون‌به‌صرفه آحاد شهروندان به اینترنت با نقش‌آفرینی مثبت بخش خصوصی واقعی کشور محافظت نموده و این حوزه را از آسیب تحریم بخش بانکی مصون دارد.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند