با همکاری وزارت فاوا ایران و سازمان نصر کشور: برگزاری نخستین نمایشگاه بین‌المللی ICT افغانستان “ArianaICT”

با همکاری وزارت فاوا ایران و سازمان نصر کشور: برگزاری نخستین نمایشگاه بین‌المللی ICT افغانستان “ArianaICT”

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، نخستین نمایشگاه بین‌المللی حوزه فاوا افغانستان (ArianaICT) با مجوز وزارت صنعت و معدن افغانستان و سازمان توسعه تجارت ایران از ۲۷ الی ۳۰ فروردین‌ماه در شهر کابل برگزار می‌شود.

اشتراکات دینی، زبانی و فرهنگی، فرصت بزرگی را برای همکاری‌های تجاری میان ایران و افغانستان به وجود آورده و اکنون با گسترش زیرساخت‌های ICT در افغانستان، این کشور به‌عنوان یکی از بازارهای بکر در این حوزه شناخته می‌شود.

به گفته برگزار کنندگان، این رویداد فرصت مناسبی جهت حضور فعالان حوزه فاوا برای آشنایی با نیازمندی‌های کشور افغانستان، یافتن شرکای تجاری مناسب و ورود به یک بازار ۳۶ میلیون نفری است.

در این اطلاعیه آمده:  یکی از نیازهای کلیدی کشور افغانستان، جذب سرمایه‌گذاری خارجی است. به همین دلیل هم دولت افغانستان، قوانین آسان و برنامه‌های حمایتی گسترده‌ای را برای سرمایه‌گذاران خارجی تدارک دیده است. این برنامه مورد توجه کارشناسان اقتصادی دنیا نیز قرار گرفته تا جایی که در نشست سالانه سرمایه‌گذاری (AIM) که فروردین ۱۳۹۶ در دوبی برگزار شد، جایزه بهترین اداره تشویق سرمایه‌گذاری از حوزه آسیای میانه، به افغانستان رسید.

شایان ذکر است براساس اعلام مقامات افغانستان، تاکنون ۲٫۳ میلیارد دلار برای توسعه ICT سرمایه‌گذاری شده است؛ توسعه دولت الکترونیکی، توسعه شبکه فیبر نوری، سامانه آنلاین گذرنامه، ایجاد مرکز تبادل اینترنت (NIXA)، توسعه خدمات بر بستر تلفن همراه و مدرن‌سازی خدمات پستی ازجمله برنامه‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افغانستان است.

این نمایشگاه فرصت مناسبی برای حضور فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، سازمان‌ها، شرکت‌ها و کسب و کارهای نوپای منطقه است که قصد دارند کالاها و خدمات خود را در عرصه بین‌المللی عرضه کنند؛ علاقه‌مندان جهت ثبت‌نام و دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانند به وب سایت این رویداد مراجعه کنند.

Overview of GSM Termination Market in Afghanistan

Afghanistan: Quality of Internet Connection for Termination