با هدف دسترسی جهانی کاربران به اینترنت باند وسیع: اعلام زمان پرتاب دومین مجموعه ماهواره‌های اینترنت رسان شرکت OneWeb

با هدف دسترسی جهانی کاربران به اینترنت باند وسیع: اعلام زمان پرتاب دومین مجموعه ماهواره‌های اینترنت رسان شرکت OneWeb

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، بنابر اعلام مقامات سازمان فضایی روسیه، دومین مجموعه از ماهواره‌های مخابراتی شرکت انگلیسی OneWeb (از جمله رقبای اسپیس ایکس و کوییکاو…) سی‌ام ژانویه ۲۰۲۰ (دهم بهمن ماه ۱۳۹۸) توسط روسیه از پایگاه بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب خواهد شد.

ارسال این ماهواره ها برای ۱۹ دسامبر ( ۲۸ آذر ۱۳۹۸) برنامه‌ریزی شده‌بود که به دلیل تاخیر در تولید ماهواره به تعویق افتاد. در مجموع قرار است ۳۴ ماهواره با موشک سایوز ۲.۱b به فضا ارسال شود.

شرکت OneWeb که قصد دارد صورت فلکی ماهواره‌ای خود را با هدف دسترسی جهانی کاربران به اینترنت باند وسیع ایجاد کند، اخیراً با ارسال شش ماهواره خود به فضا قابلیت‌های سیستم خود را از طریق تست‌های پخش ویدئویی HD به اثبات رسانده بود.

شایان ذکر است برای پوشش جهانی اینترنت در قالب این پروژه، ۶۴۸ ماهواره باید تا سال ۲۰۲۱ در مدار زمین قرار گیرد اما رقم نهایی حدود ۲۰۰۰ ماهواره است که ارسال تمامی این تعداد تا سال ۲۰۲۶ برنامه‌ریزی شده است.

تاکنون شرکت‌های زیادی وعده ارائه اینترنت ماهواره‌ای با پوشش جهانی را داده‌اند؛ و برخی نیز به‌صورت منطقه‌ای کار خود را آغاز کرده‌اند؛ اما شرکت OneWeb می‌گوید اولین شرکت از این رده است که کار خود را در مرحله عملیاتی برای پوشش جهانی به انجام خواهد رساند.

در حال حاضر بزرگ‌ترین و جدی‌ترین پروژه اینترنت ماهواره‌ای در جهان به اسپیس ایکس (SpaceX) تعلق دارد، منظومه ماهواره‌ای با نام استارلینک (Starlink) که علاوه بر بازار اینترنت ماهواره‌ای تجاری، مأموریت‌های علمی، نظامی و اکتشافی را هم مورد هدف قرار داده است و تاکنون ۱۲۲ ماهواره از این منظومه را به فضا ارسال کرده است.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند