روسیه: آزمایش طرح قطع اینترنت و تست پایداری شبکه داخلی Runet موفقیت آمیز بود

روسیه: آزمایش طرح قطع اینترنت و تست پایداری شبکه داخلی Runet موفقیت آمیز بود

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، بنابر گزارش خبرگزاری Interfax ، معاون وزیر ارتباطات روسیه می‌گوید این کشور چندین سناریوی آزمایشی موفق قطع اینترنت را انجام داده‌است. الکسی سوکولوف در نشست خبری با بیان اینکه گزارش خروجی این آزمایش در اختیار رئیس‌جمهور این کشور قرار می‌گیرد، هدف از این آزمایش ها را ارائه سرویس اینترنتِ بدون قطعی در تمام فدراسیون روسیه و تحت هر شرایطی عنوان کرد.

طرحی که مؤسسات دولتی، سرویس‌های امنیتی، اپراتورهای مخابراتی، پیام‌رسان‌ها و ارائه‌دهندگان سرویس ایمیل در آن شرکت کردند اما کاربران عادی اینترنت در روسیه فعلاً بخشی از این بررسی‌ها نبودند. هدف از این کار این بود که آیا زیرساخت ملی اینترنت روسیه (RuNet) می‌تواند بدون دسترسی به اینترنت فعالیت کند.

پیش‌ازاین دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، گفته بود: روسیه قصد ندارد اینترنت را محدود کند، اما قصد دارد خود را در برابر حملات اینترنتی سایبری محافظت کند. فراهم‌سازی زیرساخت این پرويژه چیزی حدود ۴۶۰ میلیون دلار هزینه در بر خواهد داشت.

فروردین‌ماه امسال بود که نمایندگان مجلس دومای روسیه لایحه sovereign internet یا اینترنت اختصاصی runet را با هدف آنچه ضمانت تداوم دسترسی کاربران به شبکه اینترنت ملی در صورت حمله سایبری یا اقدامات خرابکارانه عنوان‌شده به تصویب رساندند.

قانونی که به سازمان نظارت بر مخابرات و رسانه‌های روسیه (Roskomnadzor) اجازه می‌دهد در صورت حمله سایبری، Runet را از شبکه اینترنت جهانی مجزا کند. مخالفان این قانون اما نگران امنیتی شدن فضای اینترنت و اعمال محدودیت‌های بیشتر بر مردم هستند.

ترجمه و گردآوری: تحریریه نشریه الکترونیک ترند