بنابر گزارش دیلی‌میل: گوگل به‌طور رسمی از دولت آمریکا خواسته است تا مجوز همکاری با هواوی را اعطا کند

بنابر گزارش دیلی‌میل: گوگل به‌طور رسمی از دولت آمریکا خواسته است تا مجوز همکاری با هواوی را اعطا کند

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، گوگل به‌طور رسمی از دولت آمریکا خواسته است تا مجوز همکاری با شرکت چینی هواوی را اعطا کند. براساس گزارش Dailymail، تحریم هواوی در آمریکا، کسب‌وکار را برای گوگل دشوار کرده و این شرکت، از چند ماه قبل همراه صدها شرکت دیگر متقاضی دریافت لیسانس همکاری دائم با هواوی بوده‌است.

دولت دونالد ترامپ در ماه می ۲۰۱۹ (خرداد ۱۳۹۸) میلادی هواوی را تهدیدی علیه امنیت ملی این کشور اعلام کرد و آن را در فهرست سیاه تجاری خود قرار داد. در نتیجه این ممنوعیت، تلفن‌های هوشمند هواوی از جمله جدید Mate 30 و Mate XS فاقد سیستم‌عامل اندرویدی هستند که توسط گوگل توسعه یافته است.

در این گزارش آمده قرار گرفتن هواوی در لیست سیاه، کسب‌وکار را برای گوگل دشوار کرده است.
در حالیکه گوگل منتظر تصمیم دولت آمریکا درباره ادامه همکاری است، هواوی در حال پیشبرد برنامه‌های خود با عملیاتی کردن سیستم عامل جدیدش EMUI 10 که مبتنی براندروید و متن باز است می‌باشد.

هفته گذشته نیز هواوی گوشی هوشمند Mate 30 جدید خود را تحت EMUI 10 OS در بریتانیا عرضه کرد.

بااین‌وجود EMUI 10 فاقد برنامه‌های اصلی خدمات اختصاصی گوگل همچون یوتیوب، جیمیل و خدمات نقشه گوگل است و به‌جای آن هواوی گروهی از برنامه‌های اختصاصی از پیش نصب‌شده خودش را تحت عنوان Huawei Mobile Services در این گوشی‌ها جای‌داده است.

لازم به ذکر است نوامبر سال گذشته نیز خبرگزاری بلومبرگ از ارسال درخواست اعطای مجوز فروش محصول به هواوی از سوی ۲۹۰ شرکت مختلف به دولت آمریکا خبر داده بود که به گفته مقامات آمریکایی ظاهراً با یک‌چهارم از درخواست‌ها موافقت شده بود.

ترجمه و گردآوری

: تحریریه نشریه الکترونیک ترند