سرویس اشتراک ویدیوی آپارات گزارش عملکرد سال ۹۸ خود را منتشر کرد

سرویس اشتراک ویدیوی آپارات گزارش عملکرد سال ۹۸ خود را منتشر کرد

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، در آستانه سال ۱۳۹۹، آپارات نخستین سرویس اشتراک ویدیو کشور، گزارش عملکرد خود را که حاوی نکات فنی و بررسی مهمترین اتفاق‌های سال ۹۸ بوده است، منتشر کرد.

در گزارش آپارات به رتبه نخست آن درمیان وب‌سایت ایرانی براساس رده‌بندی سایت الکسا اشاره شده؛ موضوعی که نشان می‌دهد که تماشای محتوای ویدئویی سهم مهمی درگذران وقت ایرانیان در دنیای آنلاین دارد. این واقعیت در کنار این اطلاعات که ویدئوهای تفریحی بیشترین سهم موضوعی را در آپارات دارند نشان می‌دهد یکی از مهم‌ترین کاربردهای اینترنت در ایران، دسترسی و تماشای محتوای ویدیویی تفریحی برای گذران اوقات فراغت است.

بخش مهمی از این گزارش به رفتار کاربران ایرانی در زمینه نوع اینترنت مورداستفاده و نحوه توزیع پهنای باند به تفکیک اپراتورها و فناوری ارتباطی ثابت و همراه اختصاص دارد: گزارش می‌گوید بیش از %۶۳ ویدئوهای بزرگترین پلتفرم اشتراک ویدئو کشور به محتواهای ویدئویی کم‌حجم (کمتر از سه دقیقه) اختصاص ندارد، داده‌های منتشرشده اما نشان می‌دهد بیش از ۶۲% از ظرفیت ترافیک این پلتفرم صرف تأمین دسترسی کاربران اپراتورهای تلفن همراه شده است. ۳۶% ترافیک اختصاص‌یافته به اپراتورهای ثابت نیز به نسبت ۶۰ به ۴۰ بین شرکت مخابرات و دیگر اپراتورهای ثابت تقسیم‌شده است.

بر اساس داده‌های منتشرشده در این گزارش بیشترین ترافیک آپارات را در سال ۹۸ به ترتیب کاربران اپراتور ایرانسل، همراه اول، مخابرات رقم‌زده‌اند که حاکی از آن است که نسبت به گزارش پیشین این سرویس (در سال ۱۳۹۶) شرکت مخابرات جایگاه دومی این رده‌بندی را به همراه اول واگذار کرده است.

تلفن همراه محبوب‌ترین دستگاه کاربران آپارات:
بیش از ۸۰% کاربران از گوشی هوشمند و ۵۳% نیز از مرورگر کروم برای ورود به آپارات استفاده می‌کنند. آمار تفکیکی کاربران اندروید و iOS، کاربران سامسونگ و آیفون و همانگونه که اشاره شد تفکیک کاربران بر اساس دستگاه و مرورگری که استفاده می‌کنند از آمارهای فنی دیگری است که در این گزارش به آن اشاره‌شده است.

گزارش می‌گوید در سال ۹۸ به‌طور میانگین ۳۶ میلیون مخاطب ماهیانه منحصربه‌فرد آپارات را دنبال کرده‌اند. همچنین کاربران آپارات بیش از ۱۸۰ میلیون دقیقه ویدیو در روز تماشا کرده‌اند و بیش از پنج میلیون و ۴۱۱ هزار دقیقه ویدیو در کانال‌های خود بارگذاری کرده‌اند.

بازه سنی ۲۸ تا ۳۸ بیشترین درآمدزایی از آپارات را دارند:
براساس گزارش آپارات دهه شصتی‌ها بیشترین کسب درآمد را از این پلتفرم داشته‌اند. بخش انتهایی این گزارش به حوزه بازی رایانه‌ای و ۵ بازی محبوب ایرانی‌ها برای استریم اختصاص داشته و اشاره شده سرویس اشتراکی “آپارات گیم” که امسال از آن رونمایی شده نیز، با توسعه تجربه کاربری توانسته بیش از ۳۵۰۰ گیم استریمر را به این پلتفرم جذب کند.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند