باهدف مبارزه با کرونا ویروس و با مشارکت جمعی کاربران در سراسر جهان: قدرت رایانه‌های شخصی مشارکت‌کننده در پروژه “folding@home” از قدرتمندترین ابررایانه جهان گوی سبقت را ربود

باهدف مبارزه با کرونا ویروس و با مشارکت جمعی کاربران در سراسر جهان: قدرت رایانه‌های شخصی مشارکت‌کننده در پروژه “folding@home” از قدرتمندترین ابررایانه جهان گوی سبقت را ربود

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، جامعه Folding@Home که اخیراً به دنبال شیوع ویروس کرونا توجه خود را به سمت مبارزه با COVID19 معطوف کرده‌است با اعلام پیوستن ۴۰۰۰۰۰ مشارکت کننده جدید به این پروژه، قدرت محاسباتی عظیمی را در اختیار گرفته است.

در حال حاضر این پروژه محاسباتی توزیع‌شده با حدود ۴۷۰ پتافلپس خروجی  با استفاده از منابع بلااستفادهٔ سیستم اعضاء در تلاش برای یافتن راهی برای مهار پروتئین‌های COVID19 است، قدرت محاسباتی که بیش از دو برابر قدرتمندترین رایانه غیرکوانتومی جهان “SUMMIT” بوده و حتی از مجموع قدرت محاسباتی ۷ ابرریانه قدرتمند جهان نیز قدرت پردازشی بیشتری دارد!

به گفته Folding@Home، این پروژه با مشارکت ۴۰۰ هزار داوطلب جدید در دو هفته گذشته، حدود ۱۲۰۰% افزایش در تعداد مشارکت‌کنندگان داشته است.

بخشی از موج کمک کاربران با استفاده از فناوری موجود سیستم‌های خانگی دارای CPU و GPU های چندهسته‌ای در اختیار مشارکت کنندگان بوده است که قدرت محاسباتی بسیار بیشتری را نسبت به سال‌های گذشته ارائه می‌دهد.

علاوه بر این تعداد زیادی از دستگاه‌های ماینینگ با کاربری استخراج فرآورده‌های پردازشی رمزنگاری شده وجود دارد که عملاً برای تجزیه‌وتحلیل دیتاهایی مشابه این پروژه طراحی شده‌اند.

در این رابطه نشانه‌های اولیه مثبتی وجود دارد که حاکی از کشف ترکیبات جدیدی از داروها است ازجمله کشف ۷۷ ترکیب دارویی توسط “سامیت” که احتمالاً می‌توانند برای مقابله با کروناویروس مفید باشند، با این تفاسیر به نظر می‌رسد اکنون یک شانس و احتمال واقعی وجود دارد که کامپیوتر کمکی شما بتواند به کشفی مهم منجر شود!

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند