باهدف مبارزه با COVID۱۹: سازمان بهداشت جهانی پلت فرم مبتنی بر بلاکچین را راه‌اندازی می‌کند

باهدف مبارزه با COVID۱۹: سازمان بهداشت جهانی پلت فرم مبتنی بر بلاکچین را راه‌اندازی می‌کند

به گزارش “نشریه الکترونیک ترند”، سازمان بهداشت جهانی (WHO) با هدف شناسایی زودهنگام کانون‌های انتشار کووید-۱۹، پیش از وقوع آن، از قصد خود برای راه‌اندازی یک “سکوی مبتنی بر بلاکچین” در جمع‌آوری اطلاعات قابل‌اعتماد و داده های مکانی جهت به اشتراک گذاری با نهادهای موثر در مبارزه با کرونا خبر داده است. پلتفرمی که به گفته این سازمان در عین حال از حریم خصوصی کاربران نیز محافظت می‌کند.

WHO در این پروژه برای تسهیل در “به اشتراک‌گذاری اطلاعات کاملاً خصوصی بین افراد، مقامات ایالتی و مؤسسات بهداشتی” از همکاری شرکت‌های بزرگ فناوری ازجمله IBM، مایکروسافت و اوراکل در مبارزه با همه‌گیر شدن کرونا ویروس جدید نیز بهره‌مند گشته است.

این سکو با نام MiPasa  بر اساس ساختار پروژه مشارکتی متن‌باز Hyperledger ساخته شده و به دنبال آن است که “ردیابی زودهنگام ناقلین و کانون‌های شیوع کرونا” را تسهیل کند. بر این اساس MiPasa می‌تواند با پایش و پیش‌بینی روندهای اپیدمیولوژی محلی و جهانی و همچنین تحلیل بیگ دیتای حاصله با استفاده از فناوری هوش مصنوعی، مسیرهای عفونت و ناقلین بدون علامت را شناسایی کند.

این سازمان با اشاره به گسترش غیرقابل کنترل کووید-۱۹ و متوسل شدن کشورها به اقدامات شدید و فراگیر که ناقض حریم خصوصی عنوان شده می‌گوید:
“راه‌حل این معضل تصمیمات آگاهانه و کلید آن داده‌ها است. به همین دلیل است که ما در حال ساخت MiPasa – یک ابزار میان‌رشته‌ای متشکل از متخصصان بهداشتی، کارشناسان حریم خصوصی و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار با پشتیبانی شرکت‌های برتر فناوری و نهادهای تجاری هستیم.”

گفتنی است تعدادی از نهادهای بهداشت ملی نیز در این پروژه مشارکت دارند؛ ازجمله مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای ایالات متحده، اروپا و چین، وزارت بهداشت هنگ کنگ، دولت کانادا و کمیسیون بهداشت ملی چین.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند