استقبال اپراتور مخابراتی Vodafone از شرط کمیسیون اروپا  برای افزایش پهنای باند  رقیب آلمانی

استقبال اپراتور مخابراتی Vodafone از شرط کمیسیون اروپا برای افزایش پهنای باند رقیب آلمانی

اپراتور مخابراتی ودافون از شرایط اعمال شده توسط کمیسیون اروپا بر نحوه وکتورینگ رقیب آلمانی خود، دویچه تلکام استقبال کرده است؛ کمسیون اروپا در روز سه شنبه به رگولاتوری آلمان (BNetzA) دستور داد تا طرح وکتورینگ Deutsche Telekom را پس از آن که ناظر، شروط الحاق شده به تأییدیه مذکور را بررسی نمود، تصویب کند. به گزارش نشریه الکترونیک ترند، وکتورینگ روشی است در شبکه ســیم‌مسی که بــا اســتفاده از تکنیک‌هــای پیشــرفته بــرای افزایــش پهنــای باند استفاده می‌شود.

پس از هشدار کمسیون اروپا، رگولاتوی آلمان مقرراتی را که سبب ایجاد مشکل در ارائه سرویس‌های VDSL وکتور شده برای اپراتورهای دیگر از طریق شبکه دویچه تلکام می‌شدند، تغییر داده است؛ این رگولاتور همچنین متعهد شده است که طرح‌های بیشتری را تهیه نماید تا شبکه‌های دیگر بتوانند دسترسی بیشتری به زیرساخت‌های لازم داشته باشند. طرحی که باید اطلاعات فنی و قیمتی را در خود گنجانده باشد، باید تا پاییز به کمیسیون ارائه گردد.

ودافون نیز از کمیسیون اروپا به دلیل بررسی دقیق طرح رگولاتور آلمانی که به دویچه تلکام این امکان را می‌دهد تا شبکه خود را با استفاده از فناوری وکتورینگ به روز رسانی کند، تمجید کرد. Vodafone که در بازار تلفن‌های ثابت و همراه آلمان مستقیماً با دویچه تلکام رقابت می‌کند گفت “این شرکت الزام رگولاتوری آلمان را به ارائه جداگانه طرح‌های دقیق خود از نظر کیفیت و قیمت کالای دسترسی برای اجتناب از آسیب به رقابت را مثبت ارزیابی می‌کند.”

با این حال، این شرکت مخابراتی انگلیسی موضع خود را در مورد اینکه VDSL وکتور شده نمی‌تواند جایگزین شبکه واقعی نسل بعد باشد، تکرار نمود: “پیامد مطلوب برای صاحبان مشاغل و مصرف کنندگان آلمانی و به طور کلی در سراسر اتحادیه اروپا، استقرار سریع شبکه‌هایی در سطح جهانی، آینده نگر و رقابتی با سرعت گیگابایت به جای ارتقأ تدریجی و کوتاه مدت شبکه‌هایی با کابل‌های مسی منسوخ شده است.”

گفتنی است که به‌کارگیری فنّاوری  Vectoring  امکان استفاده از بستر خطوط کابل مسی تلفن ثابت موجود، برای فواصل دور جهت دسترسی به‌سرعت گیگابیت در ثانیه را فراهم می‌آورد که در مقایسه با توسعه فیبر نوری در مقیاس وسیع مقرون‌به‌صرفه است و این مسئله زمانی اهمیت پیدا می‌کند که در برخی مناطق، ازنظر اقتصادی و یا مشکلات مربوط به زیرساخت، استفاده از فیبر نوری میسر و یا مقرون‌به‌صرفه نباشد؛ بدین ترتیب تنها لازم است فیبرهای نوری تا جعبه‌تقسیم اصلی هر منطقه کشیده شود و ازآنجا تا درب منازل از سیم مسی معمولی استفاده می‌شود.

این فنّاوری برای سرویس‌دهندگان توانایی ارائه باند وسیع با سرعت بالاتر بر بستر زیرساخت‌های موجود را فراهم می‌آورد؛ سرویس‌دهندگانی که در حال ارائه خدمات ADSL2 هستند به‌راحتی می‌توانند بدون نیاز به تغییر معماری یا افزودن تجهیزات زیاد، سوئیچ میان سرویس‌های ADSL2 و G.Fastرا فراهم کنند. حتی استاندارد جدید G.Fast نسبت به سرویس‌های FTTH نیز در بسیاری از سناریوها مقرون‌به‌صرفه است و خدمات بیشتری را فراهم می‌‌کند.

 

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند