برای اولین بار: دستیابی تجاری به سرعت انتقال ٥٢.٥ گیگابیت در ثانیه انتقال دیتا با فناوری فیبر نوری نوكیا در سئول

برای اولین بار: دستیابی تجاری به سرعت انتقال ٥٢.٥ گیگابیت در ثانیه انتقال دیتا با فناوری فیبر نوری نوكیا در سئول

رقابت غول‌های مخابراتی پرشتاب‌تر از همیشه شده و این بار رکورد حیرت‌آور  ۵۲.۵Gbps در کشور کره جنوبی به ثبت رسیده است، اما آنچه این دست آورد را متفاوت می‌کند عرضه تجاری این سرویس است.

چندی پیش شرکت نوکیا و اپراتور مخابراتی دویچه تلکام به رکورد ۱ ترابیت بر ثانیه دست یافتند، پیش از آن نیز هواوی و اپراتور بریتیش تلکام (BT) سرعت انتقال داده را به ۵.۶ ترابیت بر ثانیه رسانده بودند.

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، حال اپراتور مخابراتی SK تلکام کره جنوبی با بهره گیری از فناوری نوکیا، خبر از ارائه موفقیت آمیز سریعترین اینترنت تجاری قابل عرضه داده‌است؛ این شرکت با موفقیت، ساکنان یک ساختمان در شهر سئول را از طریق فناوری فیبرنوری با رکورد سرعت ۵۲.۵ گیگابیت در ثانیه به اینترنت متصل کرد.

شرکت SK broadband از زیرمجموعه‌های SK تلکام، به‌عنوان یکی از فراهم‌کننده‌های پیشرو ازنظر گستردگی شبکه و سرعت دسترسی قابل ارائه در زمینه فیبرهای فوق پهن باند شناخته می‌شود؛ این شرکت همواره در استفاده ازفناوری‌های جدید و نوآوری‌های حوزه پهن باند پیشگام بوده‌است.

در سال ۲۰۰۶ SK broadband اولین شرکتی بود که به فنّاوری GPON 2.5Gbs جنبه‌ تجاری داد. در سال ۲۰۱۴ آن‌ها اولین سرویس اینترنت ۱۰Gbps دنیا را با استفاده از فنّاوری ۱۰Gbps E-PON ، هم‌زمان با وزارت علوم و ICT و برنامه‌ریزی و آژانس نمایندگی جامعه‌ی بین‌الملل معرفی کردند.

برای انجام این کار SK broadband از MDU هایی از HFR و راه‌حل نوکیا برای PON جهانی نسل بعدی (uNG.PON) استفاده می‌کند. که این امکان را می‌دهد که فنّاوری‌های مختلفی را بر روی فیبرنوری تجمیع کند:

  • شبکه‌های نوری با تسهیم زمانی و طول موجی با سرعت متقارن ۴۰Gbps
  • شبکه‌های نوری پسیو متقارن با سرعت گیگابیتی متقارن ۱۰Gbps
  • شبکه‌های نوری پسیو با سرعت ۵Gbps

فناوری مورد استفاده توسط SK برای اتصال به اینترنت با چنین سرعتی توسط شرکت نوکیا ابداع شده است. هدف این شرکت ارائه اینترنت با سرعت ۱۰گیگابیت در ثانیه به تمامی شهروندان تا سال ۲۰۲۰ می‌باشد.

به گفته چانگ رئیس بخش شبکه‌ SK broadband؛ “وقتی عرصه‌ جدیدی ظاهر می‌شود که اینترنت  گیگابیتی و ویدیوهای UHD و سرویس‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را مطالبه می‌کنند، SK broadband یک زیرساخت شبکه‌ای که بهترین ارزش قابل ارائه  به مشتریان را دارد، راه‌اندازی خواهد کرد؛ به دنبال اولین تجاری‌سازی‌ جهانی سرویس ADSL و سرویس LAN کابلی (با حداکثر طول۵۰۰متر) ، ما یک پلتفرم اینترنت نوری کلاس بالا برای ایجاد بهترین محیط سرویس پهن باند گیگابیتی برای مشتریان راه‌اندازی خواهیم کرد.

اپراتور کره‌ای قصد دارد با استفاده از فناوری نوکیا شبکه‌های فیبرنوری خود را یک مرحله ارتقا دهند. با استفاده‌ مجدد از شبکه‌ فیبر و پلتفرم دسترسی موجود درحالی‌که آن‌ها قبلاً تکنولوژی شبکه نوری پسیو گیگابیتی را در سرعت ۲.۵Gbs به اجرا گذاشته‌اند، آن‌ها درحال حاضر می‌توانند سرعت خود را تا حداکثر ۵۲.۵Gbps بالا ببرند.
مترجم: کسری رمضانیان

منبع: اختصاصی نشریه الکترونیک ترند