رابطه حملات سایبری اخیر به زیرساخت اینترنت امریکا با اینترنت اشیاء؛  مقصر حملات کیست؟

رابطه حملات سایبری اخیر به زیرساخت اینترنت امریکا با اینترنت اشیاء؛ مقصر حملات کیست؟

حمله هکرها در روز جمعه، ۳۰ مهر، به سیستم اینترنتی آمریکا که بسیاری از وب‌سایت‌های پربیننده را تحت تأثیر قرار داده و آن‌ها را برای ساعت‌ها مختل کرد، بسیاری را از حملات مشابه در آینده نگران کرده است؛ بنابر اظهارات مدیران شرکت Dyn این حمله بسیار پیچیده، هماهنگ و در حد غیرقابل‌تصوری گسترده بوده و میلیون‌ها آدرس اینترنتی متعلق به دستگاه‌های آلوده به‌نوعی بدافزار در آن شرکت داشته‌اند.

براساس‌گزارش فورچن داتکام، تحقیقات بر روی اختلال در اینترنت آمریکا نشان از یک مأموریت گسترده از سوی هکرها دارد که به‌قصد سود مالی صورت گرفته بود.

بات نتی که در پشت این حمله مورداستفاده قرارگرفته بود، از شناخته‌شده‌ترین انواع بات‌نت به نام Mirai بود؛ Mirai  فضای مجازی را برای یافتن دستگاه‌های که در حوزه اینترنت اشیاء (IoT) با تنظیمات پیش‌فرض کارخانه مورداستفاده قرار می‌گیرند، جست‌وجو کرده و از آن‌ها برای اعمال ترافیک ناخواسته روی سرورهای مختلف بهره می‌گیرد. درواقع مالکان این دستگاه‌ها که احتمالاً پسوردهای اولیه را بعد از استفاده تغییر نداده‌اند، به‌طور ناخواسته در چنین حمله‌ای مشارکت داشته‌اند.

با توجه به توضیحات یادشده، بااینکه در وهله اول هکرها مقصر این اختلال اینترنتی هستند، اما عوامل دیگر نیز هستند که به‌گونه‌ای چنین رویدادهایی را ممکن ساخته‌اند.
از یک‌سو، شرکت‌های تولید تجهیزات الکترونیک، ازجمله پرینتر و دوربین و غیره، هستند که محصولاتشان دارای لایه‌های امنیتی مناسبی نبوده و به هکرهای حرفه‌ای اجازه می‌دهد از این لایه‌ها عبور کرده و به اطلاعات کاربر دسترسی پیدا کنند.

از سویی دیگر، می‌توان به قانون‌گذاران و مسؤولین امنیت اینترنتی اشاره کرد که در فراهم آوردن فضایی امن در اینترنت و یک سیستم امنیتی عمومی که بتواند در مقابل هکرها مقاومت کند آن‌چنان کوشا نبوده‌اند.

اما درنهایت می‌توان بخشی از تقصیر را به گردن کاربرها گذاشت. هنگامی‌که ما در ارتباطات اینترنتی، از امنیت کامپیوترها و دیگر ابزارهایی که به اینترنت وصل هستند اطمینان حاصل نمی‌کنیم، خود و دیگران را تحت خطر هک شدن قرار می‌دهیم. اگر در استفاده از خودرو و یا کپسول گاز محتاط هستیم باید به همان اندازه نسبت به تهدیدهای دنیای مجازی و آنلاین نیز آگاه و محتاط باشیم.

گردآوری: تحریریه نشریه الکترونیک ترند