رتبه‌بندی پیام‌رسان‌ها اعلام شد؛ تلگرام در میان سه رتبه اول امن‌ترین شبکه‌های اجتماعی

رتبه‌بندی پیام‌رسان‌ها اعلام شد؛ تلگرام در میان سه رتبه اول امن‌ترین شبکه‌های اجتماعی

گزارشی جدید از رتبه‌بندی رعایت حریم خصوصی توسط برنامه‌های پیام رسان ارائه‌شده است که در آن  روش رمزنگاری، ۱۱ پیام رسان محبوب برای محافظت از حریم خصوصی کاربران زیر نظر گرفته‌شده است.
به گزارش نشریه الکترونیک ترند، این گزارش شامل شکست اپلیکیشن های زیادی از قبیل اسنپ چت و اسکایپ در محافظت از حریم خصوصی ابتدایی کاربران است؛ بررسی‌ یادشده توسط سازمان غیردولتی Amnesty انجام‌شده است.

دراین گزارش اشاره شده است که پیام‌ها در معرض خطر دائمی از طرف مجرمان سایبری قرار دارد و افراد جوان که بیشترین به اشتراک‌گذاری اطلاعات خصوصی و تصاویر را در شبکه‌های اجتماعی دارند، بیشتر در معرض خطرند. شرکت‌ها فراخوانده شده‌اند تا رمزگذاری سرتاسری را به‌صورت پیش‌فرض بر روی برنامه‌های خود اعمال کنند؛ این سازمان شرکت‌ها را با نگاه به رمزگذاری سرتاسری به‌عنوان کمترین امر لازم در برنامه‌های پیام رسان برای اطمینان از این‌که اطلاعات خصوصی ، مخفی بمانند ، در مقیاس ۱ تا ۱۰۰ رتبه‌بندی کرده است.
نتیجه  نشان می‌دهد برنامه پیام رسان شرکت‌های فیسبوک، اپل و تلگرام در بالاترین سطح امنیتی قرار دارند.

messaging-privacy-ranking

تلگرام: در این گزارش به امنیت بالای Telegram اشاره شده است: برپایه گزارش این سازمان، پیام رسان تلگرام با ۱۰۰میلیون کاربر فعال ماهانه، خود را به‌عنوان یک برنامه امن در محافظت از حریم خصوصی کاربران مطرح می‌کند، این گزارش می‌افزاید جای تعجب دارد که چرا این شرکت رمزگذاری سرتاسری را به‌عنوان حالت پیش‌فرض خود قرار نداده است، علاوه بر آنکه کاربران هشداری درباره نحوه امنیت حالت پیش‌فرض دریافت نمی‌کنند.

مایکروسافت: در این رتبه بندی اعلام‌شده است که مایکروسافت از روش ضعیفی از رمزنگاری بر روی اسکایپ استفاده می‌کند. اسنپ چت نیز با عدم استفاده از رمزگذاری سرتاسری و عدم شفافیت در مواردی که منجر به اطلاع‌رسانی  به کاربر در مورد به خطر افتادن حقوق آن‌ها یا در مورد روش کدگذاری شرکت، در عمل به‌اندازه کافی کاری برای حفاظت از حریم خصوصی کاربران انجام نداده است.

فیسبوک: براساس این گزارش، FaceBook با Messenger و WhatsApp بیشترین امتیاز را گرفتند ولی همچنان از نوع ضعیفی از رمزگذاری در حالت پیش‌فرض خود استفاده می‌کنند. این بدان معناست که فیس‌بوک به‌تمامی اطلاعات دسترسی دارد. واتس اپ از کدگذاری سرتاسری به‌صورت پیش‌فرض استفاده می‌کند و مشخصاً اطلاعات واضحی را برای کاربران در مورد نوع کدگذاری به‌کاررفته در برنامه فراهم می‌کند.

اپل: در همین حال Apple با فراهم کردن رمزگذاری سرتاسری کامل در همه  ارتباطات بر روی برنامه‌های iMessage و FaceTime امتیاز خوبی کسب کرده است اما باید تلاش بیشتری انجام دهد تا کاربران را مطلع سازد که پیام‌های sms امنیت پایین‌تری نسبت به iMessages دارند. همچنین اپل باید یک پروتکل کدگذاری باز که اجازه رسیدگی و تائید کاملاً مستقل را بدهد ، اتخاذ کند.

این گزارش اضافه می‌کند “آینده حریم خصوصی و پیام رسانی آنلاین تا حد بسیار زیادی به این‌که آیا شرکت‌ها سرویس‌هایی ارائه می‌دهند که ارتباط کاربران را محافظت کند یا با در گذاشتن اطلاعات در اختیار چشم‌های کنجکاو به خودشان خدمت می‌کنند ، بستگی دارد.

منبع: نشریه الکترونیک ترند