لغو مزایده‌ باند طلایی ۷۰۰ MHz در سوئد به دلایل امنیتی

لغو مزایده‌ باند طلایی ۷۰۰ MHz در سوئد به دلایل امنیتی

به گزارش نشریه الکترونیک ترند، رگولاتوری حوزه پست و مخابرات سوئد (PTS) اعلام کرده است دولت این کشور تصمیم گرفته مزایده تکه باند فرکانسی ۶۹۴-۷۹۰ مگاهرتز را متوقف و آن‌را همچنان تحت اختیار خدمات پخش زمینی تلویزیون نگه دارد.

پیش‌ازاین قرار بود از ابتدای آوریل ۲۰۱۷(دوازده فروردین ۱۳۹۶)، باند فرکانسی مذکور،  برای استفاده اپراتورهای موبایل آزاد شود اما اکنون با تغییر سیاست دولت سوئد و ملاحظات امنیتی جدید، برگزاری این مزایده که قرار بود ماه آینده انجام پذیرد منتفی گشت؛ براساس این تصمیم قرار است باند مذکور تا ۳۱ می ۲۰۱۸ ( ده خرداد ۱۳۹۷) در دسترس سرویس دیگری قرار نگیرد.

به گفته مدیرکل موقت رگولاتوری سوئد، Catarina Wretman، دولت تصمیم خود را برای مشارکت در موقعیتی که سیاست‌های امنیتی تغییر کند، گرفته است؛ وی اضافه کرد که تحقیقاتی بر روی سامانه‌های پهن باند ایمن و پیشرفته برای مواردی که در نظم عمومی ، سلامت، امنیت و دفاع دخیل است، در حال انجام است. منبع

مخالفت اپراتورها

در همین رابطه Telia اپراتور غالب مخابراتی سوئد و فنلاند بابیان این‌که در حال حاضر استفاده از دیتای موبایل سالانه ۸۰% در حال افزایش است، این تصمیم را یک گام به عقب در دیجیتال شدن سوئد نامید؛ به اعتقاد تلیا استفاده از باند ۷۰۰ MHz برای موبایل پهن باند و تلفن موبایل برای این‌که سوئد قدم بعدی خود را در دیجیتال شدن بردارد ، تعیین‌کننده بوده و بدون دسترسی به طیف بیشتر سوئد خطر پیشرفت منفی را در این حوزه خواهد داشت.

به گفته مدیرعامل این شرکت، دولت لازم است که امنیت را بررسی کند اما این نیاز مانع مزایده نمی‌شود؛ مسئولین باید با اپراتورها در یک نشست درباره راه‌حل برای سرویس‌های اضطراری به بحث و گفت‌وگو بپردازند.

فرکانس طلایی

طیف فرکانسی TVWS یا (TV White Spaces) با قدرت پوشش‌ جغرافیایی بالا، به خاطر استفاده از فرکانس‌های پایین‌تر، دارای تلفات و میرایی کمی است و به ایستگاه‌های پایه (Base Station) کمتری نیاز داشته و عدم نیاز به دیدمستقیم در سایر کاربردها نیز ازجمله مزیت‌های کلیدی آن به‌شمار می‌رود که به همین خاطر می‌تواند به‌عنوان باند اقتصادی به‌ویژه در مناطق روستایی به کار رود.

tvws
از مزایای خالی شدن باند ۷۰۰ مگاهرتز، کاهش سرمایه‌گذاری اپراتورهای موبایل در نسل‌های سوم، چهارم و علی‌الخصوص ۵G می‌باشد و همین منجر به توسعه زودهنگام خدمات موبایل باندپهن می‌گردد.

با توجه به خصیصه‌های این باند فرکانسی، حوزه IoT و M2M نیز از مزایای بی‌شمار آزادسازی آن بی‌نصیب نخواهد ماند؛ براساس برنامه تأییدشده کمیسیون اروپا، در کلیه کشورهای عضو می‌بایست تا سال ۲۰۲۰، باند ۷۰۰ مگاهرتز (۶۹۴-۷۹۰) به خدمات موبایل اختصاص داده شود.

در ایران نیز چندی پیش رئیس رگولاتوری از نیاز به تخلیه باندهای ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز که در حال حاضر در اختیار صداوسیما قرار دارد، برای ارائه خدمات ارتباطی در مناطق کم‌جمعیت و روستاها خبر داده بود. به گفته علی‌اصغر عمیدیان ساماندهی منابع کمیاب ملی از قبیل طیف فرکانسی و شماره به رگولاتوری محول شده که با تعریف شش پروژه اصلی و تعیین ۲۰ زیر هدف سازگار با برنامه ششم توسعه در حال پیگیری است.

وی با اشاره به  اولویت استفاده از این بسامد در حوزه ارتباطات بیان کرد: قطعاً اگر این فرکانس تخلیه شود و در اختیار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گیرد، برای توسعه خدمات نسل سوم و چهارم تلفن همراه از آن استفاده می‌کنیم. به‌عبارت‌دیگر در باند ۷۰۰ بیشتر دنبال راه‌اندازی LTE هستیم.

منبع: اختصاصی تحریریه نشریه الکترونیک ترند