توسط MTN و Huawei: ارائه اولین راهکار مبتنی بر NB-IoT

توسط MTN و Huawei: ارائه اولین راهکار مبتنی بر NB-IoT

اپراتور آفریقایی MTN با همکاری شرکت Huawei به‌صورت مشترک راه‌حل اندازه‌گیری هوشمند مصرف آب را ارائه داده است که اولین راه‌حل مبتنی بر اینترنت اشیاء باند باریک (NB-IoT) به‌حساب می‌آید؛ به گزارش نشریه الکترونیک ترند، این خدمت جدید MTN از سال ۲۰۱۷ به‌صورت تجاری در دسترس خواهد بود.

شرکت ام‌تی‌ان می‌خواهد پس از ارائه این خدمات، در حوزه NB-IoT بیشتر فعالیت کرده و خدمات دیگری مثل ردیابی حیات‌وحش، مزرعه‌های هوشمند و پارک هوشمند خودرو را توسعه دهد.

راه‌حل اندازه‌گیری هوشمند مصرف آب این امکان را فراهم می‌کند که داده های متعلق به کنتورهای آب به‌صورت خودکار جمع‌آوری شوند زیرا خواندن دستی کنتورها هزینه زیادی را صرف نیروی کارکرده و دقت آن نیز کم است.
مشتری‌ها می‌توانند با استفاده از حسگرهای نصب‌شده روی کنتورهای آب، نشتی آب را با سرعت بیشتری شناسایی کنند. کنتورهای آب خانگی به‌صورت خودکار و منظم داده ها را گزارش می‌کنند و به‌این‌ترتیب باعث کاهش هزینه‌ها و کاهش احتمال خطا می‌شوند.

مجموعه حسگرهای مورداستفاده که از فناوری NB-IoT متعلق به شرکت هواوی بهره می‌برند، به‌گونه‌ای طراحی‌شده‌اند که نقش اساسی در تشخیص مشکل‌ها در مدیریت شبکه بازی می‌کنند. با استفاده از داده‌های جمع‌آوری‌شده می‌توان جریان فاضلاب از هر خانه را کنترل کرد، خطاهای رخ‌داده در سراسر شبکه را شناسایی نمود و سلامت و ایمنی را بهبود داد.

به گفته بابک فولادی، مدیر ارشد فناوری و نوآوری (CTIO) شرکت MTN، “از دیدگاه صنعت، NB-IoT پاسخی برای کاربردهای سازمانی IoT در زمینه‌های متنوعی از کنتورهای آب تا ردیابی دارایی هاست. شرکت ام تی ان افتخار می‌کند که در راستای راهبرد خود برای جستجوی بازارهای سازمانی جدید، برای اولین بار از این فناوری در آفریقا استفاده کند”.

درهمین زمینه جکی چن، مدیر اجرایی پروژه MTN در شرکت هواوی نیز می گوید: “طی سه تا چهار سال آینده، تعداد اتصال‌های IoT در آفریقا هفت برابر خواهد شد و NB-IoT یکی از عوامل مهم در این حوزه خواهد بود. ما در شرکت Huawei به همراه شرکای خود پیشگام نوآوری در این زمینه هستیم تا بتوانیم چالش‌های موجود در زمینه IoT را برطرف کنیم”.

به گفته هواوی، فناوری NB-IoT نوعی فناوری جدید در حوزه اینترنت اشیاء است که با افزایش کارایی، امکان اتصال دستگاه های بیشتری را فراهم می‌کند؛ این دستگاه‌ها عمر باتری بیشتری دارند و می‌توانند از طریق اتصال موبایل در محل‌هایی قرار گیرند که به‌سختی قابل‌دسترسی هستند.

شایان ذکر است در حوزه LPWAN هریک از فناوری‌های Sigfox، Lora، NB-IoT و LTE-M درپی تثبیت خود در بازار پرابهام این حوزه می‌باشند.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند