موافقت مخابرات انگلیس با جدایی زیرمجموعه تامین کننده زیرساخت سیم مسی و فیبرنوری خود (Openreach)

موافقت مخابرات انگلیس با جدایی زیرمجموعه تامین کننده زیرساخت سیم مسی و فیبرنوری خود (Openreach)

شرکت مخابرات انگلستان (BT)، پس از هشدارهای مکرر رگولاتوری انگلستان، توافق کرده است که زیرمجموعه عمده‌فروشی خود، یعنی Openreach را از گروهش جدا کند. به گفته دفتر تنظیم مقررات، به دلیل داوطلبانه بودن این کار، این دفتر محدودیتی برای گروه BT قائل نخواهد شد.

در جولای سال گذشته، دفتر تنظیم مقررات (آفکام) به عنوان رگولاتور حوزه ارتباطات انگلیس از این گروه خواست که فعالیت‌های عمده‌فروشی خود را مجزا کند تا این دسته از مشتریان این شرکت هم بتوانند کیفیت خدماتی معادل با، کیفیت خدمات مشتریان خرده‌فروشی شرکت به دست آورند. انتظار می‌رود که “اپن ریچ” با بهبود دادن سطح خدمات خود، سرعت و پوشش خود در انگلستان را نیز افزایش دهد.

گروه BT در آغاز در مقابل این خواسته مقاومت کرد اما در حال حاضر ادعا می‌کند که این کار به نفع همه است و دوره‌ای مملو از عدم قطعیت را برای شرکت به پایان می‌رساند.

جداسازی قانونی گروه BT از Openreach

پس از مشورت با اتحادیه‌های کارگری و قانون‌گذاران انگلستان، تصمیم گرفته شد که حدود ۳۲۰۰۰ کارمند Openreach به شرکت جدیدی منتقل شوند. شرکت جدید Openreach با مسئولیت محدود، برندسازی مختص خود را خواهد داشت و از لوگوی گروه BT استفاده نخواهد کرد.

 

 

مدیرعامل Openreach به هیئت‌مدیره این شرکت گزارش خواهد داد ولی در مورد برخی مسائل مالی و قانونی در برابر مدیرعامل BT نیز مسئول خواهد بود. هیئت‌مدیره مستقلی که توسط BT تعیین می‌شود، مسئولیت مدیریت شرکت را به عهده خواهد داشت. تمام دارایی‌های فیزیکی و شبکه‌ها نیز منتقل به Openreach خواهند بود.

به گفته رگولاتوری انگلستان(Ofcom)، BT تمام نگرانی‌های این دفتر در مورد رقابت‌پذیری در بازار را برطرف کرده است و در آینده این اطمینان حاصل خواهد شد که دو شرکت از هم جدا خواهند بود. به‌علاوه این دفتر تصمیم دارد پس از نهایی شدن توافق، کارهای قبلی BT که از سال ۲۰۰۵ تاکنون برای Openreach انجام‌شده است را به پایان برساند. جزئیات این روال به‌زودی منتشر خواهد شد.

بزرگ‌ترین رقیب BT یعنی شرکت Sky از این اتفاق استقبال کرده است. به گفته آن‌ها، با مستقل شدن Openreach، گامی به سمت بهبود خدمات و سرمایه‌گذاری روی آینده انگلستان برداشته خواهد شد. آن‌ها از BT خواسته‌اند که این توافق‌نامه را هرچه زود اجرایی کند. شرکت TalkTalk نیز از این توافق‌نامه استقبال کرده است و از دفتر تنظیم مقررات خواسته است که نظارت کافی برای اعمال آن را انجام دهد.

منبع

: تحریریه نشریه الکترونیک ترند