آزاد شدن باند فرکانسی ۷۰۰ مگاهرتز جهت مزایده برای کاربردهای مخابراتی در سوئد

آزاد شدن باند فرکانسی ۷۰۰ مگاهرتز جهت مزایده برای کاربردهای مخابراتی در سوئد

دولت سوئد اعلام کرده است که از آغاز نوامبر ۲۰۱۷ (معادل آبان ۱۳۹۶)،بخش اعظم باند ۷۰۰ مگاهرتز (مرتبط با پخش زمینی تلویزیون) را به شبکه موبایل اختصاص خواهد داد. این تصمیم اول ژوئن امسال اتخاذشده است و انتظار می‌رود که رگولاتوری پست و مخابرات این کشور شرایط این مزایده را به‌زودی اعلام کند.

کارولین بوستروم رئیس بخش فروش لایسنس طیف فرکانسی رگولاتوری سوئد (PTS) اعلام کرده است به تخصیص طیف فرکانسی موردنظر خوش‌بین است. او معتقد است که در سراسر کشور به افزایش ظرفیت نیاز دارند و انجام این تغییرها اتفاق خوبی است.

پیتر اریکسون وزیر امور دیجیتال سوئد نیز به افزایش ۳۵ درصدی ترافیک اینترنتی در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ اشاره‌کرده است و معتقد است که پوشش اینترنت در برخی نقطه‌های روستایی مناسب نیست. به‌علاوه اضافه شدن این باند می‌تواند Backbone مناسبی برای فناوری‌های نسل پنجم به وجود آورد.

تصمیم دولت برای تغییر کاربری باند فرکانسی بر اساس برنامه‌ریزی موجود برای تغییر الگوی استفاده از تلویزیون بوده و مسائل دیگری همچون حوزه امنیت، درمان و دفاع را نیز شامل می‌شود.

به گفته دولت، رگولاتوری می‌تواند برای مزایده این تکه باند (۶۹۴ مگاهرتز تا ۷۹۰ مگاهرتز) برنامه‌ریزی کند و ایستگاه‌های پخش تلویزیونی نیز باید تا پایان سال جاری این باند را آزاد کنند.
شایان ذکر است سال گذشته، رگولاتور پست و مخابرات سوئد (PTS)  این مزایده را به تعویق انداخته بود، ازآنجاکه آن آژانس به دلایل امنیتی، نگران امنیت و ایمنی کشور بود.

قدرت پوشش‌ جغرافیایی بالا، تلفات و میرایی کم، استفاده از Base Station کمتر و عدم نیاز به دیدمستقیم در سایر کاربردها  از جمله مزایای کلیدی TVWS (باند آزاد تلویزیونی) می‌باشد.

منبع: تحریریه نشریه الکترونیک ترند